Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Herkül’deki büyük küresel küme

M13 (382 exp)
Şafak öncesi gökyüzünde bir kuyruklu yıldızın altı kuyruğunu gösteren çizim

Kuyruklu yıldızlar var ve sonra büyük kuyruklu yıldızlar var. Kesinlikle 1743 ve 1744’te gökyüzünde çıkan yangındı. en yenilerinden biri.

Kuyruklu yıldız Dünya’nın yanından güneşe doğru hızla geçerken, kuyruklu yıldızın güpegündüz görülebilecek kadar parlak olduğu ve akşam gökyüzünde Venüs’ü zekice geride bıraktığı söylendi. Ayrıca, zaten olağandışı olan uzun ve açıkça görülebilen bir çift kuyruk geliştirdi. Daha sonra, günberiye ulaştığında ve güneşin etrafında döndüğünde, kuyruklu yıldızın kuyruğu açıkça tanımlanmış altı ışına ayrıldı. Sabah, kuyruklu yıldızın başı hala ufkun altındayken, bu altı kuyruk parlak ve görünür haldeydi ve güneşten geliyormuş gibi görünen bir tür “yelpaze” olarak gökyüzüne ulaşıyordu.

Kuyruklu yıldızın neden bu görünümü verdiği bir sır olarak kalıyor. Aslında bir veya iki çok daha geniş kuyruk olabilir, ancak kalın toz tarafından karartılmış alanlar vardı. Her halükarda, mahkeme gökbilimcilerinin kuyruklu yıldızın çatırdayan bir ses çıkardığını iddia ettiği Çin de dahil olmak üzere tüm dünyadaki gökbilimciler tarafından kaydedildi. Bu çok garip bir günahtı.

Büyük olmayan genç Catherine, evlilik için Rusya’ya seyahat ederken suçluyu fark etti. Görünüşe göre her şeyi gelecekteki büyüklüğünü ilan etmekle ilgili olarak düşündü çünkü… tabii ki öyle yaptı.

Fransa’ya döndüğümüzde, genç Messier de kuyruklu yıldızı görmüş gibi görünüyor ve insanları mahkeme salonuna almanın kesinlikle harika kariyer yolundan ziyade onu astronomide bir geleceğe itmek için uzun bir yol kat etmiş görünüyor. Messier, Fransız Donanması’nın resmi astronomu (bir rota çizme vb.) ve belki de en önemlisi kirli zengin olan Joseph Nicolas Deliel’in asistanlığını yapmayı başardı.

Delile’nin yeni inşa edilmiş bir gözlemevi vardı ve genç Messier çabucak yerleşti. Sonraki on yılda, hükümette üst düzey bir pozisyonun yanı sıra bilim camiasında bir dizi onur ve üyelik alarak bir dizi önemli keşif yaptı. Beklendiği gibi, kuyruklu yıldızlar Messier için özel bir ilgi konusu olmaya devam etti ve diğer gökbilimciler yaklaşan kartopu üzerine isimlerini alamadan uzaktaki bir kuyruklu yıldızdan kurtulmakta başarılı görünüyordu. Kral Louis XV bile Messier’e çok etkileyici bir takma ad verdi, bu da ” Mongoose Comets”, eğer mezar taşınıza bir başlık kazınacaksanız, başlık olmalıdır.

READ  Jeologlar, Dünya'nın derinliklerinde keşfedilen iki garip "noktayı" yakından analiz ettiler

Ancak Messier’in daha sonra derin gök cisimleriyle yaptığı çalışmalar bugün en iyi şekilde hatırlanıyor. 1771’den itibaren Messier, gece gökyüzündeki bu puslu noktalardan bazılarının bir kataloğunu derlemeye başladı – bugün bildiğimiz nebulalar, galaksiler ve yıldız kümeleri. İlk liste bu tür 45 maddeyi içeriyordu. Messier’in dipnotlarından ve marjinallerinden alınan bazı şeyleri içeren nihai liste toplam 110’dur. sefil varlıklar.

O zamandan beri, bu Messier nesnelerini bulmak gökbilimciler için bir geçiş hakkı oldu. Dağcılıkta Yedi Zirveye tırmanmak gibi bir şey. Çığda ölme ihtimalinin çok daha düşük olması dışında.

Ve… peki, M 13’ün Herkül Yıldız Kümesi, Büyük Küresel Herkül Kümesi veya Herkül Küresel Kümesi olarak çeşitli şekillerde bilinen bir şey olduğu ortaya çıktı. M13’ü ilk keşfeden aslında Messier değildi. Bu itibar, 1714’te onunla karşılaşan başka bir kuyruklu yıldız adamı Edmund Halley’e aittir. Ama Messier bunu kataloğa koymuş,

M13, yüz binlerce yıldızdan oluşan bir gruptur, ancak bir galaksi değildir. Aslında, eski güzel galaksimiz Samanyolu’nun yörüngesinde dönen bu tür birçok lekeden biridir. Dünya’dan yaklaşık 22.500 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Onu bulmak istiyorsanız, adının önerdiği yere bakın – Herkül takımyıldızında. Ama bir teleskop getir. Bu gruptaki yıldızların sayısına rağmen görünür büyüklükleri 11’den fazladır ve çıplak gözle görülemeyecek kadar solukturlar.

M13, Dünya çevresindeki komşu bölgelere göre yaklaşık 100 kat daha yoğun yıldızlarla doludur. Dünya’nın 50 ışıkyılı içinde sadece 135 yıldız var. Yakın bir komşu kadar büyük bir gökyüzünün açık bir gecede nasıl görünebileceğini düşünmek ilginç. M13’teki yıldızlar birbirine hiç olmadığı kadar yakın ve sonra bir çift kısa ömürlü mavi-beyaz bir deve dönüşüyor.

M13 ile ilgili bir şey, küresel Herkül kümesini bilim kurgu romanlarında tekrar eden bir tema haline getirdi. Bu nedenle, 1974’te gitmiş ama unutulmamış Arecibo teleskobundaki SETI personeli bir test mesajı için hedef ararken M13’ü seçmiş olabilir. Arada bir yerde matematikle ilgili temel bilgileri içeren bir harf ve sonra atomların yapısını, sonra elementleri, sonra DNA’yı ve sonra insan yaşamıyla ilgili bazı temel gerçekleri açıklamak için genişliyor.

READ  Webb Uzay Teleskobu, hava kirliliği yoluyla diğer medeniyetleri tespit edebilir

Dışarıda biri varsa ve çok iyi bir alıcısı varsa, yaklaşık 22.450 yıl içinde postaları olacak.

Bu özellikte gösterdiğim görüntülerin çoğunda olduğu gibi, en üstteki görüntü küçük ama akıllı Vespera teleskopuyla çekildi. Ve bu özellikle her zamanki gibi, bazılarınızın çok daha iyisini yapacağını umuyorum. Ama belki bundan daha iyi değil…

Hubble Teleskobu M13 görüntüsü.

Web geri sayımı: “NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı ile ortaklaşa olarak, James Webb Uzay Teleskobu için ilk tam renkli görüntüleri ve spektroskopi verilerini 12 Temmuz Salı günü saat 10:30 ET’de başlayacak bir televizyon yayını sırasında yayınlayacak. ” Ve canlı yayınlayacağız.