Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindistan’ın Chandrayaan-3 sevk ünitesi Dünya’ya geri dönüyor

Hindistan’ın Chandrayaan-3 sevk ünitesi Dünya’ya geri dönüyor

ISRO

Chandrayaan-3 misyonunun aya iniş aracı ay yüzeyinde görülebiliyor. Vikram iniş aracı, ay yörüngesinde kalan itiş modülünden ayrıldıktan sonra 23 Ağustos’ta yere indi. Hindistan Uzay Ajansı, itki ünitesinin artık Dünya etrafındaki yörüngesine geri döndüğünü söyledi.

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Hindistan uzay ajansına göre, Hindistan’ın tarihi bir Ay’a iniş için kullandığı uzay aracına güç veren itici ünite Dünya yörüngesine yeni döndü. Hareket, büyüyen uzay kuvvetinin bir gün ay toprağı örneklerini nasıl geri getirebileceğini test etmeyi amaçlıyor.

İtki modülünde Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nün (ISRO) beklediğinden daha fazla yakıt kalmıştı. Böylece araştırmacılar, üniteyi eve getirmeye çalışarak ilerlemeye karar verdiler. Acenta Pazartesi günü dedi.

Birim artık Dünya yörüngesine geri döndü.

Tahrik modülü (güneş paneli ve tabanına bağlanan bir motor içeren kutu şeklinde büyük bir ünite) geziciyi hareket ettiriyor Chandrayaan-3 misyonu için Ay’a iniş aracı Uzay aracı Temmuz ortasında fırlatıldıktan sonra Ay’a olan yolculuğunun büyük bölümünde.

Üç hafta sonra ay yörüngesine ulaşan iniş aracı, itici modülden ayrıldı ve 23 Ağustos’ta yere indi; böylece Hindistan, ay yüzeyine gezici indiren yalnızca dördüncü ülke oldu. Sadece Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve eski Sovyetler Birliği böyle bir başarıya ulaşabildi.

Vikram iniş aracı ve onu konuşlandıran altı tekerlekli Pragyan iniş aracı, güneş ışığının ulaşmadığı iki haftalık bir dönem olan ay gecesi boyunca uyku moduna geçmeden önce görev için planlanan tüm bilimsel deneyleri gerçekleştirmek için yaklaşık iki hafta harcadı. Toprak. Ayın yüzeyi.

Gezicileri uyandırmaya yönelik önceki girişimler başarısız olduktan sonra, hem iniş aracı hem de gezici Ay’da hareketsiz kaldı. Araçlar yeniden çalıştırılmış olsaydı, bu, Hindistan uzay ajansının tam bir başarı olarak değerlendirdiği göreve ek bir avantaj sağlayacaktı.

READ  10 kat daha yeşil ve hasara karşı daha dayanıklı yeni bir cam türü

Bu arada itiş ünitesi ay yörüngesinde kaldı. Bu bileşen, iniş aracından Dünya’ya veri gönderen bir aktarma noktası görevi görüyordu. Birim bir deney gerçekleştirdi: Spektroskopik Yaşanabilir Dünya Polarizasyon Ölçümü veya SHAPE.

Chandrayaan ödül görevi

SHAPE deneyi, Dünya’yı ay yörüngesinden gözlemlemek ve ana gezegenimizin, onu insanlar için yaşanabilir hale getirecek özelliklerini yakın kızılötesi ışıkta yakalamak üzere tasarlandı. Bu çalışmanın amacı, bilim insanlarına evrenin başka yerlerinde “biyoimza” adı verilen benzer özellikleri nasıl arayabilecekleri konusunda bir plan vermekti.

Başlangıçtaki plan, itki modülü ay yörüngesinde dönmeye devam ederken, SHAPE deneyini yaklaşık üç ay boyunca yürütmekti.

Ancak Chandrayaan-3 uzay aracını fırlatan roket onu bu kesin yörüngeye getirdiğinden, itme modülünde beklenenden daha fazla itici güç kaldı.

Uzay ajansı, konunun “ay yörüngesinde bir aydan uzun süren operasyonların ardından (itiş modülü veya PM) içinde 100 kilogramdan (220 pound) fazla yakıtın bulunmasıyla sonuçlandığını” belirtti. “Gelecekteki ay görevleri için ek bilgi elde etmek ve örnek bir geri dönüş görevi için görev operasyon stratejilerini göstermek amacıyla mevcut PM yakıtının kullanılmasına karar verildi.”

Bu, ISRO’nun, ay toprağı örneklerini Dünya’ya gönderebilecek gelecekteki bir ay iniş misyonunu planlamak için itme modülünün dönüşünden elde edilen bilgileri kullanabileceği anlamına gelir.

Benzer şekilde Hindistan daha önce Chandrayaan-3 iniş aracı için bir barınma yöntemini test etmişti Ay yüzeyinden geri çekilme İnişten sonra. Bu, arabanın yerden birkaç santimetre yukarı kaldırıldığı kısa bir ‘atlama’ testiydi. (Ancak deney, Ay yörüngesine dönmeye veya itme modülüne yeniden bağlanmaya çalışmadı. Manevraların amacı, gelecekteki görevlere rehberlik etmek amacıyla yalnızca aracın tasarımının bazı yönlerini test etmekti.)

İtki ünitesi şu anda Dünya’nın yaklaşık 96.000 mil (154.000 kilometre) üzerinde yörüngede dönüyor ve burada yaklaşık olarak her 13 günde bir gezegenin etrafında bir tur atacak.

Uzay ajansı yaptığı açıklamada, itki modülünün Dünya’ya doğru yolunun “PM’nin ay yüzeyiyle çarpışmasını veya 36.000 kilometre yükseklikte GEO Dünya kuşağına girmesini ve bunun altındaki yörüngelere girmesini önlemek gibi çarpışmayı önlemeyi” dikkate alacak şekilde çizildiğini söyledi.

GEO veya sabit yörünge, Dünya üzerindeki insanlara televizyon ve diğer iletişim hizmetlerini sağlayan büyük, pahalı uyduların yaşadığı bir uzay bölgesidir.