Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hollywood Grevi En Sevdiğiniz TV Şovlarını Nasıl Etkileyebilir?

Hollywood Grevi En Sevdiğiniz TV Şovlarını Nasıl Etkileyebilir?
  • kaydeden Regan Morris
  • BBC, Los Angeles

görüntü kaynağı, Getty Resimleri

Fotoğraf başlığı,

Bir grev olursa ilk giden gece televizyonu olabilir

Hollywood yazarları önümüzdeki hafta greve giderse, en sevdiğiniz dizilerden bazıları devam etmeyebilir.

Sendikayla anlaşma için son tarih olan 1 Mayıs’a yaklaşırken, yazarlar ve destekçilerinin stüdyo kapılarının dışında grev yapmasıyla önümüzdeki hafta erken bir tarihte bir grev gerçekleşebilir.

Televizyon ve film yazarlarını temsil eden Amerika Yazarlar Birliği, en büyük sorunun yeni yayın ekonomisinde yazarlara nasıl ödeme yapılacağı olduğunu söylüyor.

Yazarlar Loncası’nın yönetici direktör yardımcısı Charles Slocum BBC’ye “Bunlar, dünyayı eğlendiren hikaye anlatıcıları. Bir kariyeri sürdürmek için aradığımız maaş istikrarına ihtiyaçları var” dedi.

Bir grev olursa, Amerika Birleşik Devletleri’nde gece geç saatlerde televizyon ilk görünür işaret olacaktır. Günün haberleriyle dalga geçen komedyenler olmasaydı – Saturday Night Live ve Last Week Tonight With John Oliver gibi şovlar başarılı olurdu.

Bazı filmler ve TV şovları, senaryolar zaten yazılmışsa çekime devam edebilir, ancak bazı aktörler, yönetmenler ve film ekibi grev sıralarını aşmayı reddettiği için bazıları kapatılacaktır.

Film ve televizyon setlerinde ulaşım sağlayan işçileri temsil eden Teamsters sendikası yaptığı açıklamada, “Bu ortak bir mücadele ve Teamsters grev hatlarını geçmiyor.” Dedi.

“Amazon, Netflix, Disney ve Apple dahil olmak üzere bu milyarlarca dolarlık şirketler yüksek maaşlı yöneticilere ve cömert yapımlara yatırım yapıyor. Zenginlikleri, hepimizin izlediği içeriği yaratan yazarlarla paylaşmayı göze alabilirler.”

O zamanlar, sendika dışı uyuz yazarlarla birkaç gündüz dizisi yayında kaldı. Yazarlar Loncası bu kez yazarları, grevi bozmaları halinde gelecekte üyeliklerinin yasaklanacağı konusunda uyardı.

görüntü kaynağı, Getty Resimleri

Fotoğraf başlığı,

Hollywood yazarları en son greve gittiğinde, realite TV büyük bir destek aldı

Ancak bu kez müzakereler pürüzsüz değildi ve bu ayın başlarında Yazarlar Birliği’nin 11.500 üyesi, bir sözleşme üzerinde anlaşma sağlanamazsa greve izin verilmesi yönünde ezici bir çoğunlukla oy kullandı.

AMPTP bir röportajı kabul etmeyecekti, ancak bir açıklamada herhangi bir anlaşmazlık noktası belirtmeden “makul tavizler” vermeye çağırdılar.

Sorunun özü, canlı akış çağında yazarlara nasıl ödeme yapıldığıdır.

Yayıncılığın eski güzel günlerinde, yazarlar 22 bölümlük bir televizyon sezonu için işe alınır ve -genellikle cömertçe- önden ödeme yapılır ve ardından şovlar tekrar başladığında artıkları da alırdı.

Ancak Hollywood’un iş modeli yayıncılık yüzünden tamamen sekteye uğradı ve yazarlar artık kendilerinden haftalarca veya aylarca ücretsiz senaryo yeniden yazma teklif etmelerinin istendiğinden şikayet ediyorlar. Ayrıca yayıncıların her sezon için gerekli olan bölüm sayısını azalttıklarından şikayet ediyorlar – bazen sadece altı ila sekiz. Bunun tüm yıl boyunca sürdürülebilir iş bulmayı zorlaştırdığını söylüyorlar.

Yazar Brandon Hines, “Az önce bir programa yazdım ve yemek yiyemiyorum” dedi. “Hükümet yardımına güveniyorum.”

Haynes, 37 yaşında New York’taki dairesini toplar ve ailesinin yanına Atlanta’ya taşınır çünkü artık New York’ta yazar olarak yaşamaya dayanamayacağını söylüyor.

Sözleşme müzakerelerindeki bir diğer konu da yapay zekanın senaryo yazımındaki rolüdür. Yazarlar, yapay zeka hızla ortaya çıktıkça insanların yazma ve yazma işlerini halletmeye devam edeceğine dair güvence istiyor.

Sohbet robotlarının yükselişi medyanın büyük ilgisini çekerken, Hollywood yazarları en büyük sorunun yazarların sürdürülebilir bir hayat kurmasının bir yolunu bulmak olduğunu söylüyor.

On yıldır sektörde olan Levy, sektörde ortaya çıkan yazarlardan endişe duyuyor.

“Kendim için endişelenmiyorum – 10 yıl oldu – ama ben varım. Benden kurtulmak istiyorlarsa, beni çığlık atarak ve çığlık atarak sürüklemek zorunda kalacaklar.”