Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hollywood yazarlarının grev müzakereleri ilerledi ancak henüz bir anlaşmaya varılamadı

Hollywood yazarlarının grev müzakereleri ilerledi ancak henüz bir anlaşmaya varılamadı

Hollywood stüdyoları ve çarpıcı senaristler arasındaki maraton müzakerelerinin üst üste üçüncü günü, Cuma akşamı bir anlaşma olmadan sona erdi. Ancak görüşmelere aşina üç kişiye göre iki taraf da önemli ilerleme kaydetti.

İki taraf cumartesi günü tekrar görüşmeyi planlıyor.

Cuma günkü oturum saat 11.00’de PT’de büyük eğlence şirketleri adına pazarlık yapan Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği’nin Los Angeles banliyösündeki genel merkezinde başladı. Üst üste üçüncü gün, birçok Hollywood imparatoru, akşam saat 20.00’den kısa bir süre sonra sona eren müzakerelere doğrudan katıldı.

Robert A. Disney’in CEO’su Iger; Donna Langley, Universal Pictures’ın NBCUniversal içerik sorumlusu; Netflix’in eş CEO’su Ted Sarandos; ve Warner Bros.’un CEO’su David Zaslav. Discovery daha önce sendikayla pazarlık yapma yetkisini başkalarına devretmişti. Görüşmelere aşina olan ve çabanın diplomatik niteliği nedeniyle anonimlik şartıyla konuşan kişilere göre, birçok senarist ve bazı analistlerin gecikmiş olduğunu söylediği doğrudan katılımları, son birkaç gün içinde somut ilerlemeye katkıda bulundu.

Perşembe günkü müzakereler sırasında iki taraf, örneğin televizyon yazarlarının odalarındaki asgari personel sayısı meselesi gibi konulardaki farklılıklarını daralttı; bu, sendikanın Mayıs ayı başında grev çağrısı yapmasından önce stüdyoların ele almaya hazır olmadığı bir konuydu.

Ancak görüşmelere aşina olan kaynaklara göre Perşembe günkü oturum, iki tarafın saat 17.00 civarında kısa bir ara vermeyi kabul etmesiyle farklı bir hal aldı. Stüdyo yöneticileri ve işçi avukatları, sendika müzakerecilerinin daha önce üzerinde çalıştıkları konuları tartışmak için geri dönmelerini bekliyorlardı. Bunun yerine sendika ek taleplerde bulundu; bunlardan biri senaristlerin işe dönüşünün oyuncuların grevinin çözümüne bağlı olmasıydı.

SAG-AFTRA olarak bilinen oyuncular sendikası da 14 Temmuz’da grev hattındaki yazarlara katıldı. Talepleri Yazarlar Sendikası’nın taleplerinin ötesine geçiyor. Oyuncular, diğer şeylerin yanı sıra, canlı gösterilerden elde edilen brüt gelirin %2’sini istiyor; stüdyolar bunun işe yaramadığını söyledi.

READ  Ankur Jain kimdir? Eski WWE yıldızı Erica Hammond ile evlenen teknoloji milyarderine 8 puan | Yaygın

Görüşmelerin Perşembe akşamı sona ermesinden birkaç saat sonra sendika, üyelerine iki tarafın Cuma günü buluşacağını bildiren bir e-posta gönderdi.

E-postada, “Müzakere komiteniz, son birkaç günde aldığımız tüm dayanışma ve destek mesajlarını takdir ediyor ve mümkün olduğu kadar çoğunuzun yarın grev sıralarına gelmesini istiyor.” deniyordu.

Sendika cuma günü grev saatlerini saat 14.00’e kadar uzattı. Oturma eylemleri genellikle öğle saatlerinde bitiyor.

Los Angeles’ta birkaç yüz yazar Paramount Pictures’ın kemerli kapılarının önünde protesto düzenledi; bu sayı son haftalara göre çok daha fazlaydı. Yazarlar Birliği ve SAG-AFTRA, üyeleri meşgul etmek için temalı oturma eylemleri düzenledi ve Cuma gününün teması “Kukla Günü” idi, bu da bazı protestocuların grev pankartlarına ek olarak el kuklaları ve kuklalar taşıdığı anlamına geliyordu. Ruh hali iyimserdi.

Cuma öğleden sonra Hollywood’daki Netflix ofislerinin önünde yazarlar oturma eylemi başlattı Veda mektupları gönderinBullhorn aracılığıyla teslim edilir. Studio City’deki CBS Arena’nın teması, yüzlerce yazarın kulaklık takarak dans ettiği “sessiz disko” idi.

Konuyu bilen iki kaynağa göre, Cuma günü oturma eylemi sona erdiğinde müzakereler büyük ölçüde yoluna girmişti. TV şovları için asgari personel sayısıyla ilgili çetrefilli meselede, iki taraf, bölüm sayısına veya dizi sorumlusunun işin daha azıyla yapılabileceğini düşünüp düşünmediğine bakılmaksızın en az dört yazarın işe alınacağı bir öneriyi tartışıyor. (Hafta başında stüdyolar bölüm sayısına göre kademeli bir sayı için baskı yapıyordu.)

Ayrıca, ilk kez yazarlık yapacak olanların, diğer ücretlere ek olarak, aktif abonelerin yüzdesine dayalı olarak yayın hizmetlerinden ödeme alacakları bir planı da tartışıyorlardı. Lonca başlangıçta eğlence şirketlerinden “programları daha fazla izleyiciyle ödüllendirmek” amacıyla izleyiciliğe dayalı bir telif hakkı ödeme sistemi (Hollywood’da artıklar olarak bilinir) oluşturmalarını istedi.

READ  MC5 aileleri R&R Hall of Fame haberlerine tepki gösterdi

Yazarlar 144 gündür grevde. En uzun yazar grevi 1988’de 153 gündü.

“Bugün grev gözcülüğünde gösterdiğiniz muhteşem destek için teşekkür ederiz!” Sendikanın pazarlık komitesi Cuma günü geç saatlerde üyelere gönderdiği bir e-postada bunu söyledi. “Yazarların hak ettiği bir anlaşmaya varmak için çalışmaya devam ederken bu bizim için çok şey ifade ediyor.”

Nicole Sperling Raporlara katkıda bulunuldu.