Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hubble, devin kükreyen fırtınalarını ve volkanik uydusu Io'yu yakaladı

Hubble, devin kükreyen fırtınalarını ve volkanik uydusu Io'yu yakaladı

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu, 5-6 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Jüpiter'in yeni görüntülerini yakaladı ve dinamik hava durumu modellerini ve Büyük Kırmızı Nokta ve Küçük Kırmızı Nokta gibi önemli fırtınaları ortaya çıkardı. Gözlemler, Io'nun volkanik aktivitesini ve yüzey özelliklerini de vurgulayan yıllık Dış Gezegen Atmosfer Mirası programının bir parçası. İmaj kredisi: NASA, ESA, STScI, Amy Simon (NASA-GSFC)

Kasırgalar, rüzgârın kesilmesi ve şiddetli fırtınalar Jüpiter'in atmosferini hareket ettiriyor

En büyük ve en yakın dev ötegezegenler, JüpiterRenkli bulutlar, sürekli değişen şekil ve renklerden oluşan bir kaleydoskop sunar. Burası fırtınalı havaların her zaman mevcut olduğu bir gezegendir: kasırgalar, antisiklonlar, rüzgârın kesilmesi ve güneş sistemindeki en büyük fırtına olan Büyük Kırmızı Nokta.

Jüpiter'in katı bir yüzeyi yoktur ve on binlerce mil derinliğindeki bir atmosferde, gezegene çizgili görünümünü veren, yalnızca yaklaşık 30 mil kalınlığındaki büyük amonyak buz kristalleri bulutlarıyla kalıcı olarak kaplanmıştır.

Bantlar, saatte 350 mile yaklaşan hızlarda, farklı enlemlerde, farklı yönlerde akan hava tarafından üretiliyor. Atmosferin yükseldiği açık renkli bölgelere bölge denir. Havanın düştüğü karanlık bölgelere kuşak denir. Bu karşıt akışlar etkileşime girdiğinde fırtınalar ve karışıklıklar ortaya çıkar.

Hubble, bu dinamik değişiklikleri her yıl benzeri görülmemiş bir netlikle takip ediyor ve her zaman yeni sürprizlerle karşılaşıyor. En son Hubble görüntülerinde görülen çok sayıda büyük fırtına ve küçük beyaz bulutlar, şu anda Jüpiter'in atmosferinde meydana gelen birçok aktivitenin kanıtıdır.

Hubble'ın Jüpiter'in 2024 pusulası görüntüsü

Jüpiter turuncu-kahverengi, açık gri, yumuşak sarı ve krem ​​tonlarındaki çizgilerle ilişkilidir. Pek çok büyük fırtına ve küçük beyaz bulutlar gezegeni karartıyor. En büyük fırtına olan Büyük Kırmızı Nokta, bu görünümün sol alt üçte birlik kısmındaki en belirgin özelliktir. Sağ altta daha küçük, kırmızımsı bir antisiklon olan Red Spot Jr. var. Başka bir küçük antisiklon, görüntünün üst orta kısmına yakın bir yerde kırmızı renkle gösterilmiştir. Görüntünün sağ üst orta kısmında yan yana bir çift fırtına görünüyor: koyu kırmızı, üçgen şeklinde bir kasırga ve kırmızımsı bir antisiklon. Görüntünün en sol kenarında Jüpiter'in küçük uydusu Io yer alıyor. Alacalı turuncu renk, Io'nun yüzeyinde volkanik akış birikintilerinin göründüğü yerdir. İmaj kredisi: NASA, ESA, Amy Simon (NASA-GSFC)

Hubble Uzay Teleskobu Jüpiter'in fırtınalı havasını izliyor

Dev gezegen Jüpiter, tüm farklı görkemiyle yeniden ziyaret edildi NASA'S Hubble uzay teleskobu 5-6 Ocak 2024'te çekilen bu son görüntülerde gezegenin her iki tarafı da görülüyor. Hubble, Jüpiter'i ve diğer dış güneş sistemi gezegenlerini her yıl güneş ışığı altında gözlemliyor Dış Gezegen Atmosfer Mirası Programı (OPAL). Bunun nedeni, bu büyük dünyaların, şiddetli rüzgarların karıştırdığı bulutlar ve sisle çevrili olması ve sürekli değişen hava düzenlerinin kaleydoskopuna neden olmasıdır.

READ  Yavaş hareket eden bir ateş topu İskoçya'da gece gökyüzünü aydınlatıyor

[left image] – Klasik Büyük Kırmızı Nokta, Jüpiter'in atmosferinde belirgin bir şekilde yer alıyor ve Dünya'yı yutacak kadar büyük. Sağ altta, daha güney enleminde, bazen Red Spot Jr olarak adlandırılan bir özellik var. Bu antisiklon, 1998 ve 2000 yıllarında yaşanan fırtınaların birleşmesinin sonucuydu ve ilk olarak 2006 yılında kırmızı renkte göründü, daha sonraki yıllarda soluk bej rengine döndü. Bu yıl yine biraz daha kırmızı. Kırmızı rengin kaynağı bilinmemektedir ancak kükürt, fosfor veya organik maddeler gibi kimyasal bileşiklerin bir kombinasyonunu içerebilir. Red Spot Jr. onların şeritlerinde kalarak zıt yönlerde hareket ederek yanından geçiyor. Büyük Kırmızı Nokta ile yaklaşık iki yılda bir. Başka bir küçük kırmızı antisiklon daha kuzeyde görünüyor.

[right image] – Fırtına etkinliği karşı yarımkürede de görülebilir. Merkezin sağında bir çift fırtına, koyu kırmızı bir kasırga ve kırmızımsı bir antisiklon yan yana görünüyor. O kadar kırmızı görünüyor ki, ilk bakışta Jüpiter dizini yüzmüş gibi görünüyor. Bu fırtınalar zıt yönlerde dönüyor, bu da yüksek ve alçak basınç sistemlerinin alternatif bir modelini gösteriyor. Bir kasırgada, kenarlarda yükselen dalgalar, ortada ise bulutların inmesi atmosferik sisin dağılmasına neden olur.


Kaynak: NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi, Baş Yapımcı: Paul Morris

Fırtınaların birbirlerinin önünden sıçraması bekleniyor çünkü saat yönünde ve saat yönünün tersine dönüşleri birbirlerini itmelerine neden oluyor. NASA'nın Greenbelt, Maryland'deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Opal proje lideri Amy Simon, “Çok sayıda büyük fırtına ve küçük beyaz bulutlar, şu anda Jüpiter'in atmosferinde meydana gelen faaliyetlerin çoğunun ayırt edici özelliğidir” dedi.

Görüntünün sol kenarına doğru, en içteki Galile ayı Io yer alıyor; küçük boyutuna rağmen (Dünya'nın ayından sadece biraz daha büyük) güneş sistemindeki volkanik açıdan en aktif cisim. Hubble yüzeydeki volkanik akıntı birikintilerini çözer. Hubble'ın mavi ve mor dalga boylarına olan duyarlılığı ilginç yüzey özelliklerini açıkça ortaya koyuyor. 1979'da NASA'da Gezgin 1 Uzay aracı, Io'nun pizzaya benzeyen görünümünü ve volkanik aktivitesini keşfetti; küçük bir ay olması nedeniyle gezegen bilim adamlarını şaşırttı. Hubble, her yıl çalkantılı Io'yu gözlemleyerek Voyager'ın kaldığı yerden devam etti.

READ  Cape'teki Starlink Falcon 9 lansmanından canlı güncellemeler


Bu animasyonlu bilim görselleştirmesinde kullanılan Hubble Uzay Teleskobu görüntüleri, dev gezegen Jüpiter'in tam dönüşünü göstermektedir. Bu gerçek zamanlı bir film değil. Bunun yerine, Hubble'ın renkli gezegenin 5-6 Ocak 2024'te çekilen görüntüleri bir küre üzerine çiziliyor ve model daha sonra animasyonda döndürülüyor. Gezegenin gerçek dönüş hızı yaklaşık 10 saattir ve bu, Büyük Kırmızı Noktanın her tam dönüşte gelip gidişini izleyerek kolayca haritalandırılabilir. Hubble, Dış Gezegen Mirası Programı (OPAL) kapsamında her yıl Jüpiter'i ve güneş sistemindeki diğer dış gezegenleri gözlemliyor. İmaj kredisi: NASA, ESA, Amy Simon (NASA-GSFC), Joseph DePasquale (STScI)

Hubble Uzay Teleskobu otuz yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteriyor ve evrene dair temel anlayışımızı şekillendiren çığır açıcı keşifler yapmaya devam ediyor. Hubble, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasındaki uluslararası işbirliğinin bir projesidir.Avrupa Uzay Ajansı). Teleskobu NASA'nın Greenbelt, Maryland'deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi işletiyor. Goddard ayrıca Denver, Colorado'daki Lockheed Martin Space ile görev operasyonları yürütüyor. Baltimore, Maryland'deki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScI), NASA için Hubble ve Webb bilim operasyonlarını yürütmektedir. STScI, Washington DC'deki Astronomi Araştırma Üniversiteleri Birliği tarafından NASA adına işletilmektedir.

Jüpiter Opal 2024

5-6 Ocak 2024'te çekilen 12 panellik Hubble Uzay Teleskobu görüntüleri serisi, dev gezegen Jüpiter'in tam yörüngesinin anlık görüntülerini gösteriyor. Büyük Kırmızı Nokta, gezegenin yaklaşık 10 saat olan gerçek dönüş hızını ölçmek için kullanılabilir. En içteki Galile uydusu Io, Jüpiter'in bulutlarının tepelerini geçen gölgesiyle birlikte birkaç çekimde görülebiliyor. Hubble, Dış Gezegen Mirası Programı (OPAL) kapsamında her yıl Jüpiter'i ve güneş sistemindeki diğer dış gezegenleri gözlemliyor. Kredi bilgileri: Amy Simon (NASA-GSFC)