Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hubble Teleskobu Satürn'ün halkalarındaki gizemli gölgeleri tespit etti

Hubble Teleskobu Satürn'ün halkalarındaki gizemli gölgeleri tespit etti

CNN'in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.

the Hubble uzay teleskobu Yeni ortaya çıkan bir fotoğraf, Satürn'ün halkalarındaki gizemli, hayaletimsi gölgeleri yakaladı; bilim adamlarını şaşırtmaya devam eden sözde 'konuşmacının' en son görülmesi.

NASA tarafından Perşembe günü yayınlanan kompozit görüntü, Hubble tarafından 22 Ekim'de Satürn'ün yaklaşık 850 milyon mil (1,37 milyar kilometre) uzakta olduğu sırada çekildi. Uzay Ajansı. Uzay gözlemevi, otuz yıldan fazla bir süredir Dünya yüzeyinden yalnızca birkaç yüz mil yükseklikte Dünya'nın etrafında dönüyor.

Gökbilimciler, Satürn'ün halkalarındaki, halkalar boyunca kayan hayaletlere benzeyen ve gezegenin yörünge döngüsünün neresinde olduğuna bağlı olarak farklı yerlerde görülebilen şaşırtıcı parmak izlerini uzun zamandır biliyorlardı.

Zamanla yapılan gözlemler, çubukların sayısının ve görünümünün Satürn'ün mevsimsel döngüsüne bağlı olarak değişebileceğini ortaya çıkardı. NASA'ya göre Satürn'de her mevsim yaklaşık yedi yıl sürse de, Dünya'ya benzer şekilde gezegenin de mevsimsel değişikliklere neden olan eğik bir ekseni var.

Araştırmacılar sırlarını açığa çıkarmayı hedeflerken, Hubble'ın bu açıklanamayan fenomeni aktivitenin zirvesinde izlemesi planlanıyor.

Hubble'ın Ötegezegen Atmosfer Mirası (OPAL) baş bilim insanı Amy Simon, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde daha yüksek frekans ve daha koyu çizgilerin ortaya çıkacağı, maksimum konuşmacı aktivitesinin olacağı Satürn ekinoksuna doğru ilerliyoruz” dedi. programı, mevcut durumda. Simon, NASA'nın Greenbelt, Maryland'deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde çalışıyor.

Satürn'ün sonbahar ekinoksunun 6 Mayıs 2025'te gerçekleşmesi bekleniyor.

Satürn hoparlörünü gözetleyin

the NASA Voyager 2 uzay aracı Konuşmacının ilk kanıtı 1980'lerde ele geçirildi. Satürn'e adanmış bir araştırma olan Cassini misyonu gezegeni gözlemledi Bu fenomen mevsiminde meydana gelir 2000'li yılların sonlarında zirve.

Hubble'dan daha yeni gözlemler Bu, konuşmacının sahneye çıkmasının nedenlerini belirlemek için yenilenen bir kampanyanın parçası olarak bu yılın başlarında gerçekleşti.

READ  Bilim insanları, doğal seçilimin aslında evrimi yavaşlatabileceğini söylüyor

Bu filamentler fotoğraflarda küçük görünebilir ancak NASA'ya göre aslında genişlik ve çap olarak Dünya'dan daha büyükler.

Bilim insanları, bu hayaletlere nihayet bir açıklama bulmak amacıyla 2025 ekinoksunda Satürn'ün gizemli konuşmacısını incelemeye devam edecekler.

NASA bir raporunda şunları söyledi: “Konuşmanın şüpheli nedeni gezegenin değişen manyetik alanıdır.” Şubat ayı basın açıklaması. “Gezegensel manyetik alanlar güneş rüzgarıyla etkileşime girerek elektrik yüklü bir ortam yaratıyor.

“Dünyada, bu yüklü parçacıklar atmosfere çarptığında, bu Kuzey Yarımküre'de aurora borealis veya kuzey ışıkları olarak görülebilir.”

Esasen gökbilimciler, küçük parçacıkların bu aktivite yoluyla yüklenebileceğinden ve bu parçacıkların kısa bir süreliğine çevredeki malzemeden daha yükseğe çıkıp belirgin bir şişkinlik oluşturmasına neden olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Araştırmacılar, Voyager 2 ve Cassini misyonu tarafından toplanan gözlemlere dayanarak, Hubble verilerinin teoriyi kesin olarak kanıtlayacağını veya çürüteceğini umuyorlar.

Videolu açıklama: Her biri yaklaşık dört dakika arayla çekilen yedi Hubble Uzay Teleskobu görüntüsü, Satürn'ün yörüngesindeki “konuşan” özellikleri göstermek üzere bir araya getirildi.

Daha fazla CNN haberi ve bülteni için şu adreste bir hesap oluşturun: CNN.com