Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

IFC, Türkiye’deki iklim odaklı, kadınlara ait küçük işletmelerin finansmana erişimini iyileştirmek amacıyla Türk Ekonomi Bankası’na yatırım yapıyor

24 Nisan - Türkiye - TEB - wiebke ve 2. post.pngİstanbul, Türkiye, 8 Mayıs 2024– yeni bir IFC’nin Türk Ekonomi Bankası A.Ş.’ye Yatırımı Temel olarak kurumsal müşterilere ve küçük işletmelere hizmet veren özel bir banka olan (TEB), Türkiye’deki iklim azaltım ve uyum projelerine, kadınlara ait işletmelere ve tarımsal işletmelere odaklanarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) finansmana erişimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

IFC, Basel III gereklilikleri ve Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun özsermaye düzenlemelerine uygun olarak 100 milyon Euro’ya kadar ikincil borç finansmanı sağlayan yenilikçi bir Tier-2 aracı aracılığıyla bankayı desteklemektedir. Bu yatırım, TEB’in, makroekonomik dalgalanmaların yaşandığı dönemlerde yeterince hizmet alamayan küçük işletmelere yönelik kredileri önemli ölçüde genişletmesine olanak tanıyacak.

TEB CEO’su Ümit Leblebici, “Bu yatırım, bankamızın küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik kredilerini genişletmesine yardımcı olacak” dedi. “İklim azaltımının yanı sıra sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak için kadın girişimcileri ve işletme sahiplerini güçlendirmeye odaklanan bir banka olarak, onları hem finansal olanaklarla hem de finansal olmayan hizmetlerle desteklemeye devam edeceğiz. Genişlememize ve çeşitlendirmemize kararlıyız. Dış finansman araçları ve IFC ile mevcut güçlü ilişkimiz Türkiye’de sürdürülebilir kalkınmaya olan desteğimizi geliştirip artırmaktan heyecan duyuyoruz.”

KOBİ’ler Türkiye’deki işlerin yüzde 73,5’ini temsil ediyor ancak banka kredilerinin yalnızca yüzde 27’sini alıyorlar, bu da ticari faaliyetleri ve büyümeyi olumsuz etkiliyor. IFC, programın yeterince temsil edilmeyen küçük işletme segmentleri için finansal fırsatları iyileştirerek önümüzdeki beş yıl içinde ülkede 300.000’den fazla istihdam yaratacağını tahmin ediyor.

IFC Türkiye ve Orta Asya Direktörü Wiebke Schloemer, “Türkiye ancak güçlü ve kapsayıcı bir finans sektörüne sahip olması durumunda ekonomik olarak ilerleyebilir” dedi. “Uzun süredir IFC’nin müşterisi olan TEB’e yapılan bu yatırım, ülkede sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etmeye, daha fazla ekonomik katılımı teşvik etmeye ve istihdam yaratmayı teşvik etmeye hazırlanıyor.”

READ  Dirk Wharton offseason'da pas geçişinde çalıştı

Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün en dinamik ilk 10 ülkesi arasında yer alıyor. Ülkede sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için sanayide enerji yoğunluğunun azaltılmasına ve ekonominin enerji verimliliğinin artırılmasına öncelik verilmelidir. Bu yatırım, IFC’nin Türkiye’de yeşil finansmanı genişletme taahhüdüyle uyumlu olup, küçük ölçekli iklim finansmanı projelerine yönelik finansman açığını kapatmayı amaçlamaktadır.

IFC, 50 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de özel sektörün gelişimini yalnızca son on yılda 20 milyar dolara yakın yatırımla desteklemektedir. Nisan 2024 itibarıyla 5,2 milyar dolara yaklaşan portföyüyle Türkiye, IFC’nin küresel ölçekte üçüncü büyük ülke riskini temsil ediyor.

Hakkında Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Türk bankacılık sektörünün finans kuruluşu olan Türk Ekonomi Bankası (TEB), 1927 yılında kuruldu. TEB, kurulduğu günden bu yana genişleyen şube ağı ve çeşitlendirilmiş ürün ve hizmet yelpazesiyle farklı sektörlerde faaliyet göstermektedir. Yatırım, leasing, faktoring ve portföy yönetimi gibi finans sektörü. 2005 yılında 65 ülkede faaliyet gösteren Avrupalı ​​ve uluslararası bankacılık şirketi BNP Paribas, TEB’e ortak oldu. Bu ortaklığın ardından TEB, kurumsal, ticari ve özel bankacılık alanındaki uzmanlığını bireysel, küçük işletme ve KOBİ bankacılığına taşıyor. 31 Mart 2024 tarihli mali tablolarına göre TEB, 454 milyar TL aktif büyüklüğü ve yaklaşık 9.000 çalışanıyla Türkiye finansal hizmetler pazarının önemli oyuncularından biridir. TEB, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal katma değer gelişimini besleyen çok boyutlu destek sağlamak için daha fazla çaba göstermeye devam ediyor.

IFC Hakkında

Dünya Bankası Grubunun bir üyesi olan IFC, gelişmekte olan piyasalarda özel sektöre odaklanan en büyük küresel kalkınma kuruluşudur. Gelişmekte olan ülkelerde pazarlar ve fırsatlar yaratmak için sermayemizi, uzmanlığımızı ve nüfuzumuzu kullanarak 100’den fazla ülkede çalışıyoruz. 2023 mali yılında IFC, ekonomiler küresel krizlerin etkileriyle boğuşurken, aşırı yoksulluğu sona erdirmek ve paylaşılan refahı artırmak için özel sektörün gücünden yararlanarak, gelişmekte olan ülkelerdeki özel şirketlere ve finans kuruluşlarına 43,7 milyar dolarlık rekor bir taahhütte bulundu. Daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: www.ifc.org

READ  Turks & Caicos Sotheby's International Realty'nin rekor bir yılına daha girerken, Turks ve Caicos emlak piyasası genişleyen yeni gelişmeyi görmeye devam ediyor.

Bizi izlemeye devam edin IFC sosyal medyada