Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İflas başvurusunda bulunmayı planlayan Diamond Sports; MLB, oyunları geçici olarak ücretsiz yayınlamayı planlıyor

İflas başvurusunda bulunmayı planlayan Diamond Sports;  MLB, oyunları geçici olarak ücretsiz yayınlamayı planlıyor

Bally Sports’un 14 bölgesel spor ağının sahibi olan Diamond Sports Group’un 17 Mart’ta iflas başvurusunda bulunması bekleniyor. New York Post’tan Josh Kosman. 2023 sezonu 30 Mart’ta açıldığı için program Major League Baseball için garip olacak, ancak lig devreye girip oyunları kendisi yayınlamayı planlıyor.

Bir süre önce Diamond’ın mali sıkıntı içinde olduğu ve alacaklılara geçen ay yaklaşık 140 milyon dolar değerinde faiz ödemeyi bıraktıkları bildirildi. MLB Komiseri Rob Manfred, o sırada ligin durumu izlediğini ve Diamond’ın ödemelerini yapmasını ve aynı zamanda beklenmedik durum planları yapmasını umduğunu söyledi. Daha sonra, üniversitenin, görünüşe göre gerektiğinde yayın görevlerini devralacak bir pozisyon elde etmek için yeni oluşturulan yerel medya bölümü için birkaç eski RSN yöneticisini işe aldığı bildirildi.

Bu günlerde daha az müşteri kablo paketleri için ödeme yaptığından ve bunun yerine akış hizmetlerini kullanmayı tercih ettiğinden, sorun devam eden kablo kesmeden kaynaklanıyor. Bu, reklam satışlarından ve kablolu yayın sözleşmelerinden elde edilen gelirin düşmesine neden olarak, RSN’nin ekiplere bu gelir akışlarından geri kazanabileceklerinden daha fazla hak ücreti ödediği durumlar yaratır. Kosman’ın raporuna göre, Diamond’ın iflas işlemleri yoluyla sözleşmeleri reddetmeyi planladığı en az dört ekip var. Söz konusu takımlar Reds, Diamondbacks, Guardians ve Padres’tir ve San Diego’nun şu anda Reds ile yıllık 20 milyon dolarlık anlaşması vardır.

Rapor, MLB’nin planının bu ekiplerin yerel televizyon yayınlarını devralmak ve kablo şirketleriyle alt düzey anlaşmalar müzakere ederken bunları bu yerel pazarlarda ücretsiz olarak yayınlamak olduğunu belirterek devam ediyor. Opak pazarlardaki hayranların kısa vadede bu akışlara erişip erişemeyeceği henüz belli değil. Anlaşmalar yapılırsa, lig ayda yaklaşık 15 ABD Doları karşılığında birinci sınıf bir hizmet sunmayı planlıyor. Kosman’ın belirttiği gibi, bu, Red Sox’un ayda 29,99 ABD doları ücretlendirdiği diğer akış anlaşmalarından daha az. Lig ayrıca şu anda Diamond tarafından kontrol edilen 14 takımın tümünün haklarını almaya çalıştı ancak reddedildi. Bu kulüpler Angels, Braves, Brewers, Cardinals, Diamondbacks, Guards, Marlins, Padres, Rangers, Rays, Reds, Royals, Tigers ve Twins’tir.

READ  Kyle Shanahan, Brock Purdy'nin 49ers'ın Tom Brady'yi takip etmesi hakkında konuştuğunu doğruladı - NBC Sports Bay Area & California

Benzer bir durum Warner Bros’ta da yaşandı. AT&T SportsNet’in sahibi ve Root Sports’un azınlık sahibi olan Discovery. Geçen ay, Warner’ın RSN işinden çıkmayı planladığı bildirildi, bu Rockies, Astros ve Pirates için etkileri olacak, ancak Mariners için değil. Warner, Root Sports Seattle’ın yalnızca %40’ına sahipken, Mariners kalan %60’a sahip. Kosman’ın raporu, ligin bu yayınları da eninde sonunda almayı planladığını gösteriyor, ancak Açılış Günü’ne kadar değil.

Bu değişken bir durum ve birçok ayrıntı üzerinde hala çalışılıyor, ancak Major League Baseball’un yayınlarını hayranlarına ulaştırma yönteminde potansiyel olarak büyük bir değişiklik yaklaşıyor. Piyasa dışı oyunların çoğu, MLB TV aracılığıyla ödeme yapan aboneler tarafından kullanılabilir, ancak bu RSN anlaşmaları her zaman eskidir ve hayranların platformda ev kulüplerini izlemesini engelleyen kesintilere neden olur. Pek çok hayran, bu kesintilerin uygulanma şeklini eleştirdi, bazı aboneler evlerinin çeşitli örtüşen elektrik kesintisi bölgeleriyle kaplı olduğunu söylüyor. Örneğin Iowans, Cubs, White Sox, Cardinals, Twins, Royals veya Brewers’ın yer aldığı oyunları izleyemediklerinden sık sık şikayet ettiler. Bu aşırı bir örnek ama mevcut sistemdeki sorun türlerini vurguluyor. Manfred, müşterilerin nerede olurlarsa olsunlar yayın satın almalarına izin verecek yeni bir sisteme geçmekle ilgilendiğini ifade etti, ancak böyle bir modelin oluşturulmasının ne kadar süreceği belirsiz.

Bu yeni sistem uygulandığında, ekiplerin mali durumu üzerinde de etkileri olacaktır. Bu RSN anlaşmaları, şu anda tükeniyor gibi görünen kulüp için her zaman önemli bir gelir kaynağı olmuştur. Akış, elbette yeni gelir akışları getirecek ve bu çoktan gerçekleşti. Lig daha önce Apple ve NBC gibi akış platformlarıyla kazançlı anlaşmalar yaptı ve gelecekte başkalarını vurabilir.

Şu anda öncelikli endişe, 2023 sezonu için yayınların devam etmesini sağlamak gibi görünüyor.Kuzman, ligin devraldığı tüm yayınlar için mevcut yerel yayıncıları elinde tutmayı planladığını ve mevcut maç kayıp endişelerinin görünmediğini bildirdi. Ligin tüm bu planlarda başarılı olduğunu varsayarsak, taraftarlar muhtemelen bu yıl burada beyzbol tüketiminde pek bir fark görmeyecekler, ancak saha gelecekte değişikliklere tamamen açık olabilir.

READ  Steelers'tan Damontae Kazee bu vuruş nedeniyle sezonun geri kalanında cezalıydı.