Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere’ye giden bir göçmen teknesi Manş Denizi’nde alabora olunca altı kişi öldü

İngiltere’ye giden bir göçmen teknesi Manş Denizi’nde alabora olunca altı kişi öldü

Calais, Fransa (Reuters) – Fransız yetkililer, Cumartesi günü erken saatlerde Fransa’dan İngiltere’ye Manş Denizi’ni geçmeye çalışan bir göçmen teknesinin alabora olması sonucu altı kişinin hayatını kaybettiğini ve iki kişinin daha kayıp olabileceğini söyledi.

Denizcilik Valiliği, Fransız ve İngiliz kurtarma botlarının 60’a yakın göçmeni kurtararak Fransız veya İngiliz kıyılarına getirdiğini, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Yerel belediye başkanı Frank Diersen, büyük bir kurtarma operasyonunun sabah 6 civarında (0400 GMT) başladığını ve düzinelerce göçmen botunun aynı anda karşıya geçmeye çalıştığını söyledi.

Reuters’e “Birçok tekne büyük zorluklarla karşı karşıyaydı” dedi. “Sangat kıyısı (kasabası) yakınlarında maalesef cesetler buldular.”

Fransa ve İngiltere arasındaki kanal, dünyanın en işlek nakliye yollarından biridir ve akıntılar güçlü olduğundan, küçük teknelerin geçmesi tehlikelidir.

İnsan kaçakçıları genellikle köhne teknelerini aşırı doldururlar ve onları zar zor su üzerinde bırakırlar ve İngiliz kıyılarına ulaşmaya çalışırken dalgalar tarafından kamçılanma riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Kurtarma botlarından birinde bulunan bir gönüllü olan Ann Thorell, göçmenlerin ayakkabılarını kullanarak batan botlarından suyu kurtarmak için çılgınca çabalarını anlattı.

Kıyıya döndüğünde Reuters’e telefonla “(göçmen) teknesinde çok sayıda vardı” dedi.

İngiltere sahil güvenliği, kanalı kurtarmak için Dover’dan bir cankurtaran sandalı, sahil güvenlik kurtarma ekibi ve ambulans görevlileri gönderdiğini söyledi.

İngiliz Sahil Güvenliği, Cumartesi günü meydana gelen ayrı bir olayda, bir İngiliz Sınır Kuvvetleri gemisi ve cankurtaran botlarının, Kanal’da başka bir küçük teknede bulunan herkesin kurtarılmasına yardım ettiğini ekledi.

Başbakan Rishi Sunak’ın hükümeti, kamuoyu yoklamalarında iktidardaki Muhafazakar Parti önde giderken seçmen desteğini kazanmak umuduyla, haftayı küçük teknelerle gelen sığınmacıların sayısını azaltma çabalarını duyurarak geçirdi.

READ  Papa Francis, 3 saatlik bir karın ameliyatı sırasında yara dokusunu çıkardı ve fıtıkları onardı

Birleşik Krallık hükümetinin rakamları, bu yıl şimdiye kadar Manş Denizi’ni geçen göçmen sayısının 16.000’in üzerine çıktığını ve yalnızca geçen hafta 1.100’den fazla kişinin geldiğini gösteriyor.

Bu yılın ilk üç ayında küçük tekne yolcularının çoğu Afganistan, Hindistan, İran veya Irak’tandı.

Kasım 2021’de 27 göçmen, kanalı geçmeye çalışırken botlarının havası indiğinde öldü. Olay, iki ülkeyi ayıran dar deniz şeridindeki göçmenler için şimdiye kadarki en kötü olaydı.

Bir yardım kurtarma gemisinin Cumartesi günü aşırı yüklü ahşap bir teknede 76 göçmeni kurtardığı Akdeniz’de daha sık ve ölümcül felaketler yaşanıyor. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, 2014’ten bu yana 22.000’den fazla insan sularında öldü veya kayboldu.

Calais’de Pascal Rossignol, Paris’te Ingrid Melander, Tangi Salone ve Christian Hartmann ve Londra’da David Milliken tarafından ek raporlama

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.