Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İnsan, onlarca yıldır egzotik kayaları tampon olarak kullanıyor. Bir servet değerinde olduğu ortaya çıktı. : BilimAlert

İnsan, onlarca yıldır egzotik kayaları tampon olarak kullanıyor.  Bir servet değerinde olduğu ortaya çıktı.  : BilimAlert

Michigan’da şimdiye kadar kaydedilen en büyük göktaşlarından birinin uzmanların dikkatini çekmesi, keşfinin üzerinden 80 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen mümkün olmadı.

Yerel bir çiftlikte 10 kilogram (22 pound) kadar mütevazı bir şekilde yaşayan uzay kayası, bilim topluluğu tarafından tanınmadan önce birkaç on yıl boyunca varlığını sürdürdü.

Mona Serpico, “Bunun özel bir şey olduğunu hemen söyleyebilirim” dedi.Ve Central Michigan Üniversitesi’nde (CMU) Jeolog, 2018’de açıkladı Nesneyi araştırdıktan sonra.

“Hem eleştirel hem de bilimsel olarak şimdiye kadar sakladığım en değerli örnek.”

border frame=”0″allow=”ivmeölçer; otomatik başlatma; Pano yaz. jiroskop kodlu medya; fotoğraf içinde fotoğraf; web paylaşımı “izin verilen ekran>”.

Michigan, Grand Rapids’den bir adam olan David Mazurek, Serpico’ya 30 yıldır sahip olduğu bir kayayı inceleyip inceleyemeyeceğini sordu – bu bir göktaşı olabilir.

Sirbescu için bu, kariyeri boyunca düzenli bir talepti, ancak genellikle dramatik sonuçlar doğurmuyor.

“18 yıl boyunca cevap kesinlikle ‘hayır’ oldu… meteorlar değil.” o zaman bir açıklamada açıkladı.

Ancak bu sefer cevap farklıydı.

Sadece bir uzay kayası değildi, aynı zamanda inanılmazdı.

Edmure göktaşı olarak adlandırılan nesne, yaklaşık yüzde 12’yi oluşturan önemli miktarda nikel içeren büyük bir demir-nikel göktaşıdır.

Meteorun Mazurk’un eline nasıl geçtiği başlı başına bir hikaye.

Sirbescu’ya göre, Mazurek 1988’de Edmore, Michigan’da bir çiftlik satın aldığında, önceki sahibi tarafından mülkün çevresinde gösterildi ve bir kulübe kapısının açılmasını desteklemek için kullanılan büyük, tuhaf görünümlü bir kaya gördü.

Mazurek giden sahibine kayayı sorduğunda, kapı durağının aslında bir göktaşı olduğu söylendi.

Adam, 1930’larda kendisinin ve babasının mülklerine gece meteor düştüğünü gördüklerini söyleyerek devam etti. “Ve çarptığında bir ses çıkardı.”.

Ertesi sabah ikili, nesnenin bıraktığı krateri buldu ve göktaşını yeni siperden çıkardı. Hala sıcak olduğunu söylediler.

READ  Pixel Watch sızıntısı "Wear OS 3.1" süresinin dolduğunu gösteriyor

En çılgın şey? Adam, Mazurk’a göktaşı mülkün bir parçası olduğu için artık kendisine ait olacağını söyledi.

Böylece Mazurek, uzay kayasını 30 yıl boyunca elinde tuttu ve onu bir kapı durdurucu olarak kullanmaya devam etti – çocuklarının kayayı sergilemek ve konuşmak için okula götürdüğü durumlar dışında.

Sonunda, insanların küçük meteor parçaları bulup satarak para kazandığını fark etti, bu yüzden dev kayasına değer vermesi gerektiğini düşündü.

Mazurek’in sonunda bunu yaptığında mutlu olduğunu hayal edebiliyoruz, çünkü göktaşları -nadirlikleri ve bilimsel değerleri göz önüne alındığında- genellikle çok yüksek fiyat etiketleri getirebilirler.

“Bu noktada genellikle olan şey, göktaşlarının bir müzede satılıp sergilenebilmesi veya kar elde etmek isteyen koleksiyonculara ve satıcılara satılabilmesidir” dedi. Sirbescu dedi ki.

Sonunda Mazurek göktaşını MSU’nun Abrams Planetaryumuna sattı ve beklenmedik düşüşün %10’unu Sirbescu’nun kayanın gerçek kimliğini belirlediği CMU’nun Yer ve Atmosfer Bilimleri Departmanına taahhüt etti.

fiyat? 75.000 dolar.

Eski bir kapı durağı için fena değil.

Bu makalenin önceki bir sürümü Ekim 2018’de yayınlandı.