Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İşgal tankları güney Gazze’ye yeni bir saldırı için Han Yunus şehrinin merkezine ulaştı

İşgal tankları güney Gazze’ye yeni bir saldırı için Han Yunus şehrinin merkezine ulaştı
  • En son gelişmeler:
  • Kuzey Gazze sakinleri savaşın şu ana kadarki en ağır çatışmalarından bazılarının yaşandığını bildirdi
  • Ürdün, İsrail’in Filistinlileri Gazze’den sürmeyi hedeflediğini söyledi

GAZZE/KAHİRE (Reuters) – İsrail tankları, Pazar günü yüzbinlerce sivile ev sahipliği yapan güney Gazze Şeridi’ndeki ana şehrin kalbine yeni bir büyük saldırı düzenleyerek Han Yunus şehir merkezine girdi. Strip’ten kaçtı. Cebin diğer kısımları.

Bölge sakinleri, gece boyunca İsrail’in doğudan ilerleyişini yavaşlatan yoğun çatışmaların ardından tankların Han Yunus şehir merkezi üzerinden kuzeyi ve güneyi birbirine bağlayan ana yola ulaştığını söyledi. Savaş uçakları saldırının batısını bombaladı.

Sürekli patlama seslerinden hava titriyordu ve şehrin üzerinde kalın beyaz duman sütunları yükseliyordu. Sabah olduğunda kent merkezindeki polis karakolunun yakınlarına otomatik silah sesleri duyuldu. Yaşlı bir kadın ve eşek arabasına binen bir kız dışında sokaklar ıssızdı.

Gazze’den yerinden edilen ve Han Yunus’a sığınan dört çocuk babası bir kişi Reuters’e şunları söyledi: “En korkunç gecelerden biriydi. Direniş çok güçlüydü ve saatlerce durmayan silah sesleri ve patlamalar duyabiliyorduk. ” Misilleme korkusuyla kimliğini açıklamayı reddetti.

“Han Yunus’ta tanklar şehir merkezindeki Cemal Abdülnasır Caddesi’ne ulaştı ve bölgedeki binalara keskin nişancılar konuşlandırıldı.”

Gazze Şeridi’nin diğer tarafında, İsrail’in daha önce kuvvetlerinin büyük ölçüde görevlerini tamamladığını söylediği kuzey bölgelerde yaşayanlar, savaşın şu ana kadarki en ağır çatışmalarından bazılarını da anlattılar.

İsrail güçleri aktivistlerin kalelerine sızıyor ve haftalar önce tüm kuzeyin boşaltılması yönünde verilen emirlere rağmen hala nüfusun yoğun olduğu Gazze Şehri’ndeki Jabalia ve Shujaiya bölgesinde şiddetli bir direnişle karşı karşıya kalıyor.

Kuzeydeki başka bir bölge olan Beit Lahia’daki evi yıkıldıktan sonra Jabalia’da yaşayan yedi çocuk babası Nasır (59 yaşında) “Bunun haftalardır duyduğumuz en güçlü savaş olduğunu söyleyebilirim” dedi. Konuşurken patlama sesleri duyuldu. “Ne olursa olsun Cebaliye’den ayrılmayacağız. Burada şehit olarak öleceğiz, yoksa bizi yalnız bırakırlar.”

READ  Filipinler'in kuzeyindeki şiddetli depremde 2 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı

İsrail, militanların 7 Ekim’de çitleri basıp İsrail kasabalarında şiddete başvurması, aileleri evlerinde vurması, 1.200 kişiyi öldürmesi ve 240 kişiyi rehin alması sonrasında, 2007’den bu yana Gazze’yi yöneten Hamas’ı ortadan kaldırma sözü verdi.

O tarihten bu yana Gazze sağlık yetkilileri, İsrail baskınlarında en az 17.700 kişinin öldürüldüğünün doğrulandığını, binlercesinin de kayıp olduğunu ve enkaz altında öldüğünün tahmin edildiğini söylüyor. Ölü sayısı artık şeridin ambulansların ulaşamayacağı ve hastanelerin çalışmayı durdurduğu kuzey kısımlarından gelen rakamları içermiyor.

Kim hayatta?

Kuzeyde yoğunlaşan haftalar süren çatışmaların ardından İsrail, bu hafta Han Yunus’a saldırarak güneydeki kara saldırısını başlattı. Çatışmalar Gazze Şeridi’nin neredeyse tamamı boyunca devam ederken, uluslararası yardım kuruluşları bölgenin 2,3 milyon sakininin saklanacak hiçbir yeri kalmadığını söylüyor.

Han Yunus’ta gece saatlerinde bombalama sonucu yıkılan bir evin bulunduğu yerde, ölenlerin yakınları sersemlemiş bir halde molozları tarıyordu. Sarı gömlekli orta yaşlı bir adamın cesedini binanın altından çıkardılar.

Ahmed Abdel Wahab şunları söyledi: “Yatsı namazını kıldık ve uyuduk, sonra uyandık ve üzerimizdeki evi bulduk. ‘Kim yaşıyor?!'”

“Üst katı çöktü ve altında insanlar vardı” dedi. “Annem, babam, kız kardeşim ve erkek kardeşim, hepsi kuzenlerim.”

Han Yunus’taki ana hastane Nasır Hastanesi ölü ve yaralılarla doldu. Pazar günü insanlar battaniyelere ve halılara sarılı olarak daha fazla yaralıyı taşıdığı için acil serviste yer kalmamıştı. Muhammed Ebu Şihab ağladı ve İsrailli bir keskin nişancı tarafından öldürüldüğünü söylediği oğlunun intikamını almaya yemin etti.

İsrail ordusu, Han Yunus’taki yer altı tünel geçitlerini bombaladığını ve pusuya hazırlanan bir grup Filistinli militana saldırdığını söyledi ancak tankların ilerleyişi hakkında herhangi bir şey söylemedi.

READ  Japonya Havayolları'na ait bir uçak, Tokyo Haneda Havalimanı'nda deprem yardım uçağıyla çarpıştıktan sonra alevler içinde kaldı.

Gazzelilerin büyük çoğunluğu artık evlerinden zorla çıkarıldı; çoğu, yalnızca taşıyabilecekleri eşyalarla defalarca kaçtı. İsrail sivilleri korumak için elinden geleni yaptığını söylüyor ancak en yakın müttefiki ABD bile bu sözlerini tutmadığını söylüyor.

İsrail ablukası, Birleşmiş Milletler’in yaygın açlık ve hastalık uyarısıyla birlikte malzemeleri kesti.

100’den fazla rehinenin serbest bırakılmasıyla sonuçlanan bir hafta süren ateşkesin ana arabulucusu rolünü üstlenen Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen uluslararası konferansta Arap dışişleri bakanları, ABD’yi BM Güvenlik Konseyi’nin BM Güvenlik Konseyi kararını veto etmesiyle eleştirdi. Cuma günü insani yardım talep ediliyor. ateşkes.

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdul Rahman Al Thani, savaşın Ortadoğu’da bütün bir nesli radikalleştirme tehdidi oluşturduğunu söyledi. Ürdün dışişleri bakanı, İsrail’in kampanyasının Filistinlileri Gazze’den sürmeyi amaçladığını ve İsrail’in utanç verici olarak nitelendirdiği suçlamalarla soykırımın yasal tanımına uyduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ateşkes çağrısından “vazgeçmeyeceğini” söyledi.

Guterres, “Güvenlik Konseyi’ni insani bir felaketin önlenmesi için baskı yapmaya çağırdım ve insani ateşkes ilan etme çağrımı yineledim” dedi. “Maalesef Güvenlik Konseyi bunu başaramadı ama bu, bunun gerekliliğini ortadan kaldırmıyor.”

İsrail, çatışmaların durdurulması yönündeki talepleri reddetti. Başbakan Binyamin Netanyahu, Pazar günü hükümetine verdiği brifingde, Fransa, Almanya ve diğer ülkelerin liderlerine şunları söylediğini söyledi: “Bir yandan Hamas’ın ortadan kaldırılmasını desteklerken, diğer yandan da Hamas’ın ortadan kaldırılması için bize baskı yapamazsınız. savaşı bitirmek, bu da bizi bunu yapmaktan alıkoyacaktır.” Hamas’ı ortadan kaldırın.”

(Gazze’de Bassam Masoud ve Mohammed Salem, Kahire’de Nidal al-Mughrabi ve Kudüs’te Dan Williams, Ari Rabinovitch, Emily Rose ve Henriette Shekar tarafından rapor ediliyor.) Yazan: Peter Graff, düzenleyen: Katherine Evans ve Nick Macfie

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Çeşitli savaşlar ve iki taraf arasında ilk tarihi barış anlaşmasının imzalanması da dahil olmak üzere Filistin-İsrail çatışmasını kapsayan yaklaşık 25 yıllık deneyime sahip kıdemli bir muhabir.

READ  Ukrayna'nın doğusundaki Kharkiv'de çok sayıda patlama meydana geldi