Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail: Kitlesel miting, yargı reformu protestolarını geri çevirdi

  • kaydeden Yolande Knell
  • BBC Haberleri, Kudüs

On binlerce İsrailli, aşırı sağcı hükümetin yargı reformuna yönelik tartışmalı planlarını desteklemek için Kudüs’te toplandı.

Bugüne kadar türünün en büyük gösterisiydi. Planlar arasında Yüksek Mahkeme’nin küçültülmesi ve hakimlerin atanması konusunda hükümete denetim verilmesi yer alıyor.

Kitlelerin tekrarlanan haykırışları, “Millet yargı reformu istiyor” oldu.

İsrailliler, son dört aydır buna karşı haftalık büyük protestolarla birlikte, öneriler konusunda derinden bölünmüş durumdalar.

Geçen ay ayrıca, ülkenin Tel Aviv’deki ana havaalanından kalkışları bile durduran ülke çapında bir grev oldu. Bazı yedek askerler, ulusal güvenlik endişesi olarak görülen protesto amacıyla yedek hizmetlerini yapmayı reddetti.

Perşembe günkü gösteri “milyon kişilik” bir yürüyüş olarak tanımlanırken, 150.000 ila 200.000 kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Bazı katılımcılar, mevcut hükümetin kilit üyeleri ve destekçileri için bir ateş topu haline gelen Yüksek Mahkeme yargıçları ve Başsavcı Gali Bahrav-Mayara’nın posterlerini çiğnedi.

Adalet ve maliye bakanları kalabalığa seslenerek İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yakın zamanda ertelediği yargı yasa tasarılarını geçirme sözü verdiler.

O sırada Netanyahu, rakipleriyle diyaloğa izin vermek istediğini söyledi. Bununla birlikte, Kabinedeki bazı bakanlar, yalnızca Parlamento 30 Nisan’daki yaz oturumu için yeniden toplanana kadar bir erteleme konusunda anlaştıklarını söylediler.

Aşırı sağcı milletvekili ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich toplantıda “Burada oturan tüm arkadaşlarım, bakın ne kadar gücümüz var” dedi.

“Onların medyası ve protestoları finanse eden patronları var ama bizim milletimiz var.”

“Düzeltilmesi gerekenleri düzelteceğiz” diye devam etti.

Adalet Bakanı Yariv Levin, görevdeki hükümete oy veren iki milyon İsrailli’nin değişiklikler için yetki verdiğini söyledi.

“Bize reform geçerse diktatörlük olacağı söylendi. Bundan daha büyük yalan olamaz” dedi.

Değişikliklerin destekçileri, bir demokrasiye yakışır şekilde, seçilmiş bir parlamentonun son sözü söylemesi için hükümet organlarını yeniden dengeleyeceklerini savunuyorlar.

Eleştirmenler, iktidardakiler üzerindeki kontrolleri kaldırdıkları, mahkemelerin bağımsızlığını baltaladıkları ve demokrasiyi tehlikeye attıkları konusunda ısrar ediyorlar.

Yargı reformu lehinde ve aleyhindeki olaylarda, mavi ve beyaz İsrail bayraklarından oluşan bir deniz vardı.

Son anketler, bu tür reform planlarının pek popüler olmadığını ve birçok İsraillinin bir uzlaşmayı destekleyeceğini gösteriyor.

Rolü büyük ölçüde bir kukla olan İsrail cumhurbaşkanı, iki tarafı uzlaşmaya çağırıyor ve politikacılar arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapıyor.

Reform yanlısı mitinge yanıt olarak muhalefet lideri Yair Lapid, sosyal medyada üst düzey yargıçların fotoğraflarının gösterilmesinden “derinden utandığını ve üzüldüğünü” yazdı.

Bakanlar ve Knesset üyelerinin kışkırtıcı konuşmaları [parliamentarians] Ve devleti parçalamaya ve İsrail toplumunu parçalamaya devam etti. Devam etti, “Bu hükümet bizi nereye götürmek istiyor?”

Hükümet karşıtı protesto hareketinin önde gelen isimleri, gösterilerin art arda 17. haftasında Cumartesi günü Tel Aviv ve diğer İsrail şehirlerinin sokaklarına daha büyük kalabalıklar getirme sözü verdiler.