Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ISRO’nun ay ve güneş misyonları muhtemelen Temmuz’da gerçekleşecek | son haberler hindistan

ISRO’nun ay ve güneş misyonları muhtemelen Temmuz’da gerçekleşecek |  son haberler hindistan

Bir yetkili Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nün (ISRO) Hindistan’ın ay misyonunun üçüncü baskısını ve ilk güneş misyonunu Temmuz ayında başlatmayı planladığını söyledi.

Chandrayaan-2, 2019’da başarıyla fırlatıldı ve ay yörüngesine girdi (PTI)

Projenin gelişimi hakkında bilgisi olan bir Isro yetkilisi, uzay ajansının Temmuz ayında Chandrayaan-3’ü ve ardından Aditya-L1’i fırlatmayı hedeflediğini söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, “Tüm testleri tamamlıyoruz ve programa sadık kalabileceğimizi umuyoruz” dedi.

Ayrıca okuyun: ‘Hindistan başardı’: ISRO, Karnataka’dan ‘Yeniden Kullanılabilir Fırlatma Aracı’nı başarıyla test etti. video

Hindistan’ın ay keşif programı olan Chandrayaan, Isro tarafından devam eden bir dizi uzay görevidir. İlk Ay roketi Chandrayaan-1, 2008 yılında fırlatıldı ve başarıyla Ay yörüngesine girdi.

Chandrayaan-2 başarıyla fırlatıldı ve 2019’da ay yörüngesine yerleştirildi, ancak iniş aracı 6 Eylül 2019’da iniş yapmaya çalışırken bir yazılım arızası nedeniyle raydan çıkarak ay yüzeyine çarptı.

Chandrayaan-3, orijinal bir iniş aracı, itme modülü ve geziciden oluşur. Hedefleri, gezegenler arası görevler için gerekli olan yeni teknolojileri geliştirmek ve göstermektir. Sonda, belirli bir yere yumuşak iniş yapma ve hareket ederken ay yüzeyinin kimyasal analizini yapacak olan geziciyi yerleştirme yeteneğine sahip olacak.

Aditya-L1, Hindistan’ın güneşi inceleyen ilk bilim misyonudur. Daha önce bu görev, VELC adında bir faydalı yük taşıyan 400kg sınıfı bir uydu ile Aditya-1 olarak tasarlanmış ve 800km alçak dünya yörüngesine fırlatılması planlanmıştı.

Ayrıca okuyun: ISRO, 36 uydulu Hindistan’ın en büyük LVM3 roketini fırlattı

Bununla birlikte, Güneş-Dünya sisteminin ilk Lagrangian noktası (L1) etrafında korona yörüngesine yerleştirilen uydu, Güneş’i herhangi bir gün batımı veya tutulma olmadan sürekli olarak görüntüleme avantajına sahip olduğundan, Aditya-1 görevinin adı Aditya- olarak değiştirildi. Dünya’dan güneşe doğru 1,5 milyon km uzaklıktaki L1 noktası etrafında yörüngeye yerleştirilecek olan L1 görevi.

READ  Gökbilimci, yeni Webb Uzay Teleskobu görüntülerinin 'neredeyse onu ağlattığını' söyledi