Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İşte panik satışından sonra borsaya ne zaman dönülmeli?

İşte panik satışından sonra borsaya ne zaman dönülmeli?

Getty Resimleri | filadendron

Uzmanlar, bu haftaki dalgalı borsada paniklediyseniz ve pişmanlık duyduysanız, yalnız olmadığınızı söylüyorlar.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ABD borsa oynaklığı Perşembe günü tetikledi Standard & Poor’s 500 %1,5 artışla kapatmadan önce %2,6 düştü. bu Nasdaq Kompozit Aynı seansta yaklaşık %3,3 artışla yaklaşık %3,5’lik bir düşüşten toparlandı.

Bazı yatırımcılar ise Fırsat aramak Kargaşanın ortasında, diğerleri varlık satarak kendilerini tutuyorlar. Bununla birlikte, Massachusetts Institute of Technology’nin araştırmasına göre, panik halindeki bir satıştan sonra pazara geri dönmek sorunlu olabilir.

Daha fazla tavsiye ve danışman:

Araştırma, bazı yatırımcıların neden dürtüsel satışa daha yatkın olduğunu incelemese de, endişe verici bir eğilim buldular: Paniğe kapılmış birçok satıcı nakde girdikten sonra yeniden yatırım yapmıyor.

Massachusetts Institute of Technology’den bir araştırma raporu, önceki durgunluklardan sonra panikleyen yatırımcıların %30’undan fazlasının 31 Aralık 2015 itibariyle borsaya hiç dönmediğini buldu.

Bu bir sorun çünkü borsadan ayrılan ve geri dönmeyenler iyileşme fırsatını kaçırıyor. Aslında, en iyi getiriler, en büyük düşüşlerden bazılarını izleyebilir. Bank of America’dan araştırma.

1930’dan bu yana, her on yılda bir en iyi performans gösteren 10 S&P 500 gününü kaçırmak, toplamda %28’lik bir getiri sağladı. Ancak şirket, inişler ve çıkışlar yoluyla yatırımda kalan birinin %17,715 getiri sağlayabileceğini buldu.

Rhode Island, Bristol’deki Experience Your Wealth’in kurucusu sertifikalı finansal planlamacı Jake Northrop, “Yapabileceğiniz en kötü şey, yanlış zamanda satış yapma hatasının gelecekteki kazançlara katılmanızı engellemesine izin vermektir” dedi. .

Panik satışı neden olur?

Uzmanlar, borsaya dönmeden önce panik satışlarının nedenlerinin araştırılması gerektiğini söylüyor.

Northrop, ilk olarak, panik satıcıları olay, düşünce süreçleri, duyguları ve bundan neler öğrenebilecekleri hakkında düşünmek isteyebilir, dedi.

“Biraz daha derine inin, sizi gerçekten etkileyen dalgalanma mıydı?” Diye sordu. “Eğer durum buysa, risk toleransınıza daha ciddi bir şekilde bakabilirsiniz.”

Örneğin, biri piyasa oynaklığına dayanamıyorsa, varlık dağılımını yeniden gözden geçirmek isteyebilir ve belki de durumlarına bağlı olarak daha düşük öz sermaye riskine odaklanmak isteyebilir, dedi.

Ancak, temel değerlerinde, hedeflerinde ve yatırım nedenlerinde bir değişiklik olup olmadığını kendilerine sormaları gerekiyor. Northrop, cevap hayır ise, stratejilerini değiştirmeleri gerekmeyebileceğini söyledi.

CFP’nin baş yatırım uzmanı ve Nashville, Tennessee’deki Waddell & Associates’in baş varlık analisti Theresa Bailey, panik satıcısının yakın vadede bir ihtiyacı olabileceğini ve bunun endişelerini artırmış olabileceğini söyledi.

Borsaya geri dön

Piyasaya geri dönüş uzun vadede meyvesini verebilirken, uzmanlar panik halindeki satıcıların genellikle ne zaman yeniden yatırım yapacakları konusunda endişelendiğini söylüyor.

Bailey, “İki kez haklı olmalısınız,” dedi, çünkü ne zaman satıp pazara yeniden gireceğinizi bilmek zor.

“Genellikle, geri dönmeyle ilgili duygular şişirilir çünkü ikinci bir hata yapmak istemezsiniz” dedi.

Geri dönmekle ilgili duygular genellikle şişirilir çünkü ikinci bir hata yapmak istemezsiniz.

Theresa Bailey

Waddell & Associates şirketinde Servet Stratejisti

çoğul yaklaşım

Simon Smith | E + | Getty Resimleri

Bailey, yatırımcıların ayrıca, profesyonel rehberliğe ihtiyaç duyabilecek bir dolar ortalama maliyetini götürü bir yaklaşımla birleştirebileceğini söyledi.

Örneğin, sekiz ila 10 hafta boyunca her hafta yeniden yatırım yapabilirler ve o dönemde piyasa düşerse daha büyük bir miktar kullanabilirler, dedi.

Bu taktik, birisinin yeniden yatırım programını hızlandırmasına ve daha düşük bir noktada geri dönmesine izin verebilir.

Ancak strateji ne olursa olsun, geçmişteki hatalardan ders almaya çalışmak ve uzun vadeli bir yatırım planına bağlı kalmak önemlidir.

Bailey, “Zamanla, veriler yatırım yapmaya devam ederseniz paranızın artacağını gösteriyor” dedi.

READ  Austin Havalimanı'nda ne olur? Çok sayıda uzun kuyruklar ve terk edilmiş kiralık arabalar olduğu bildiriliyor