Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İstihdam olanakları Ocak ayında bir miktar azaldı. Gül işten çıkarmalar

Ocak ayında işçilere olan talep biraz azaldı ve bu, iş piyasası güçlü kalmaya devam ederken işverenlerin çılgın işe alma hızını kademeli olarak hafiflettiğinin olası bir işareti.

Aralık ayının son gününde 11,2 milyondan orta düzeyde düşüşle 10,8 milyon iş vardı ve Çalışma Bakanlığı bildirdi Yaygın olarak JOLTS olarak bilinen İstihdam Olanakları ve İstihdam Devir Anketi ile eşleştirin.

Mevcut işsiz işçi başına mevcut işlerin toplam sayısı – Federal Rezerv’in işgücü piyasasını sakinleştirmeye ve enflasyonu düşürmeye çalışırken yakından izlediği bir sayı – 1,9’da değişmeden kaldı.

Bununla birlikte, işverenler, federal faiz oranı artışları karşısında kayda değer ölçüde dirençli olduklarını kanıtlasalar da, açık pozisyonlardaki düşüş, bir zamanlar aşırı ısınan iş piyasasının yavaş yavaş soğumaya başladığının en son göstergesidir. Beklenmedik bir güç gösteren bazı endüstriler, işlerin 240.000 azaldığı inşaat da dahil olmak üzere açık pozisyonlarda önemli bir düşüş bildirdi. Artmayan talebe uyum sağlamaya çalışan restoranlar ve barlar gibi eğlence ve konaklama şirketlerinin bile biraz daha az açık pozisyonu vardı.

ZipRecruiter şantiyesinin baş ekonomisti Julia Pollack, “İş beklentileri Ocak ayında çok yüksek olmaya devam ediyor” dedi. “Ancak bu rapor, işgücü piyasasında ön saflarda yer alan çoğumuzun fark ettiği, işgücü piyasasındaki yavaşlamaya nihayet işaret ediyor.”

Açık soru, işgücü piyasasındaki yavaşlamanın politika yapıcılar için yeterli olup olmadığıdır. Federal Rezerv Başkanı Jerome H. Powell Salı günü işgücü piyasasında devam eden gücü gösteren son raporların merkez bankacılarından daha agresif bir tepki gerektirebileceğini açıkça belirtti.

Oxford Economics ekonomisti Matthew Martin Çarşamba günü yayınladığı bir araştırma notunda, “Ocak JOLTS raporu, işlerin Fed için doğru yönde ilerlediğini gösteriyor olsa da, gerileme işgücü piyasası koşullarını yeterince soğumaya ikna etmek için çok mütevazı” dedi. enflasyonu düşürmek için.

READ  Çalışma, yeni asgari verginin Berkshire Hathaway ve Amazon'u sert bir şekilde vurabileceğini gösteriyor

İşgücü piyasasının daha net bir resmi, Çalışma Bakanlığı’nın Şubat ayı istihdam verilerini açıklayacağı Cuma günü ortaya çıkacak.

Çarşamba günkü raporda yer alan diğer önlemler de işgücü piyasasının yavaş yavaş daha normal bir duruma doğru istikrar kazandığına işaret etti. Teknoloji sektöründeki bazı önemli şirketlerin dışında alışılmadık derecede düşük olan işten çıkarmalar 241.000 artarak 1.7 milyona yükseldi. Bu, bir kış Covid-19 vaka dalgasının ülkeyi kasıp kavurduğu ve ekonomiyi bir çıkmaza soktuğu Aralık 2020’den bu yana en yüksek rakam.

Artış, reklamcılık, muhasebe ve mimari işleri içeren profesyonel ve ticari hizmetler sektöründeki işten çıkarmalardaki artıştan kaynaklandı. İşten çıkarmalardaki artış genel olarak güneyde yoğunlaştı.

İşçilerin daha yüksek maaşlı iş aramaya ve bulmaya devam etmesiyle artan işlerinden gönüllü olarak ayrılanların sayısı Ocak ayında 207 bin kişi azalarak 3,9 milyona geriledi. Bir aylık düşüş, Mayıs ayından bu yana görülen en büyük düşüş oldu ve çalışanların pandemi dönemini karakterize eden güç ve iş güvenliğinin bir kısmını kaybettiği hissini artırdı.

Ben Castleman Raporların hazırlanmasına katkıda bulunmak.