Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsveç, Kuzey Akım boru hatlarındaki patlamalarla ilgili soruşturmayı kapattı

İsveç, Kuzey Akım boru hatlarındaki patlamalarla ilgili soruşturmayı kapattı

KOPENHAG, Danimarka (AP) — İsveçli yetkililer Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, Rus doğal gazını Almanya'ya taşımak için inşa edilen Nord Stream gaz boru hatlarında Eylül 2022'de meydana gelen patlamalara ilişkin soruşturmalarını, yetkilerinin bulunmadığını söyleyerek kapatmaya karar verdiklerini söyledi.

İsveç'in soruşturması patlamalarla ilgili yapılan üç soruşturmadan yalnızca biriydi. Danimarka ve Almanya da patlamaları inceliyor.

Kremlin'in Ukrayna'yı büyük işgalinin ardından Avrupa'nın Rus enerji kaynaklarından kurtulmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşen saldırı, savaşın başlamasının ardından yaşanan gerginliklere katkıda bulundu. Sabotajın kaynağıydı Büyük bir uluslararası gizem.

İsveç Savcılığından Başsavcı Mats Ljungqvist yaptığı açıklamada, “Soruşturma sistematik ve kapsamlıydı” dedi.

“Şu an içinde bulunduğumuz durum göz önüne alındığında, İsveç yargı yetkisinin geçerli olmadığını beyan edebiliriz.”

Ljungqvist şunu ekledi: “Alman soruşturması devam ediyor ve uluslararası yasal işbirliğinde hüküm süren gizlilik nedeniyle, meydana gelen işbirliği hakkında daha fazla yorum yapamam.”

Ljungqvist, “Ayrıca İsveç soruşturmasının sonuçları hakkında daha fazla yorum yapamayacağım veya İsveç soruşturmasında şüphelenilen kişiler hakkında yorum yapamayacağım” dedi.

“Alman makamlarının yürüttüğü soruşturmayla derin bir işbirliğimiz vardı. Bu hukuki işbirliği çerçevesinde, Alman soruşturmasında delil olarak kullanılabilecek materyalleri teslim edebildik.”

Alman federal savcıları, İsveç kararının etkisi ve soruşturmanın durumu hakkındaki sorulara e-posta yanıtında yalnızca “soruşturmalarımızın devam ettiğini” söylediler. Şu anda daha fazla bilgi vermeyeceklerini söylediler.

Danimarka soruşturmasını yürüten Kopenhag polisi, soruşturmanın “henüz bitmediğini ancak kısa süre içinde bir açıklama yapmayı beklediklerini” söyledi.

Deniz altındaki patlamalar, Rusya'dan Almanya'ya ve Rusya'ya doğal gaz tedarikinin ana yolu olan Kuzey Akım 1 boru hattının yırtılmasına yol açtı. Sarf malzemelerini kesin Aynı yılın ağustos ayının sonunda.

Patlamalar, Almanya nedeniyle hiçbir zaman hizmete giremeyen Nord Stream 2 boru hattında da hasara yol açtı. Sertifikasyon süreci askıya alındı Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden kısa bir süre önce.

READ  İngiliz istihbarat şefi, Rus ordusunda "derin bölünmeler" ile Putin'e hakaret etti

Jeopolitik etkinin ötesinde, Nord Stream boru hatlarındaki sızıntılar büyük bir çevresel felakete yol açtı; yerel yaban hayatı etkilendi ve analistler bunun bir felaket olabileceğine inandıkları şekilde Baltık Denizi'ne büyük miktarlarda metan salındı. Tek seferde en büyük metan gazı salınımı İnsan faaliyetleri nedeniyle.

Patlamalar, İsveç ve Danimarka'nın ekonomik bölgelerindeki Baltık Denizi'ndeki okyanus tabanında yaklaşık 80 metre (260 feet) derinlikte meydana geldi ve sismik ölçümler, patlamaların sızıntıların keşfedilmesinden kısa bir süre önce meydana geldiğini gösterdi.

Vandalizmin üzerinden 16 aydan fazla zaman geçmesine rağmen makul bir açıklama yok. A Bir dizi doğrulanmamış rapor Patlamalarla ilgili soruşturmalar devam ederken Rusya, ABD ve Ukrayna çeşitli şekillerde bilgi boşluğunu doldurmakla suçlanıyor.

Boru hatları uzundu ABD eleştirilerinin hedefi Ve Rus gazına bağımlılığı artırarak Avrupa'nın enerji güvenliğine tehdit oluşturdukları uyarısında bulunan bazı müttefikleri de var.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus yetkililer, terör saldırısı olarak tanımladıkları bombalamaları ABD'yi organize etmekle suçladılar. Amerika Birleşik Devletleri katılımını reddetti.

Mart 2023'te Alman medyası, Ukrayna yanlısı bir grubun gemi kullanarak sabotaj operasyonuna katıldığını ve Almanya'nın Rostock limanından ayrıldığını bildirdi. Ukrayna saldırının emrini vermiş olabileceği yönündeki iddiaları reddetti ve Alman yetkililer Dikkatli olun Suçlama üzerine.

Alman ve Danimarka soruşturması olaya henüz ışık tutmadı ve İsveçli savcılar en muhtemel suçlunun bir devlet aktörü olduğunu söylerken, failin kimliğinin belirsiz kaldığı konusunda uyarıda bulundu ve muhtemelen öyle kalacağını ima etti. .

___

Associated Press yazarları Berlin'den Geir Molson ve Stockholm'den David Keaton bu rapora katkıda bulundular.