Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsveç polisi, İsrail büyükelçiliği önünde kutsal kitap Tevrat’ı yakmayı planlayan bir kişinin protestosuna izin verdi.

İsveç polisi, İsrail büyükelçiliği önünde kutsal kitap Tevrat’ı yakmayı planlayan bir kişinin protestosuna izin verdi.

Stockholm (AP) – Stockholm polisi Cuma günü, Stockholm’deki İsrail büyükelçiliği önünde Tevrat ve İncil yakmak istediğini söyleyen bir kişinin bu hafta sonu protesto gösterisine izin verdiğini söyledi.

İsrailli yetkililer, İsveç hükümetine Cumartesi günü diplomatik misyon dışında yapılması planlanan protestoyu durdurması çağrısında bulundu.

İsveç geçtiğimiz günlerde protestocuların İslam karşıtı küçük gösterilerde Kuran yakmalarına izin verdiği için Müslüman ülkelerden ağır eleştiriler aldı.

Cumartesi günü bir protesto başvurusunda bulunan adam, geçen ay Stockholm’de bir Iraklı göçmen tarafından bir caminin önünde Kuran’ın yakılmasına tepki olarak İsrail büyükelçiliği önünde Tevrat ve İncil’lerin yakılmasını istediğini söyledi.

Stockholm polisi, Associated Press’in aldığı bir kararla protestoyu onayladı ve Cumartesi günü saat 13:00’te (1100 GMT) İsrail büyükelçiliği önünde yapılacak gösteriye üç kişinin katılacağını söyledi.

Halka açık gösteriler düzenleme hakkı İsveç’te güçlüdür ve anayasa tarafından korunmaktadır. 1970’lerde küfür yasaları terk edildi. Polis, halka açık bir toplantının rahatsızlık vermeden veya kamu güvenliği için önemli riskler oluşturmadan gerçekleştirilebileceğine inanıp inanmadığına göre izin verir.

Stockholm polisi AP’ye gönderdiği bir e-postada bu ayrımı vurguladı ve “farklı eylemlere izin vermiyorlar. Halk toplantısına izin veriyoruz! Bu önemli bir fark” dedi.

READ  Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, 52 yıllık tahttan sonra tahtı bırakıyor

İsrailli yetkililer İsveç’i olayı durdurmaya çağırdı.

Isaac Herzog, “İsrail Devleti Başkanı olarak, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar için kutsal olan Kuran’ın yakılmasını kınadım ve şimdi aynı kaderin ebedi kitap olan Yahudi İncilini de beklediği için üzülüyorum. Yahudi halkının.” mevcut durumda.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, İsveçli yetkilileri “bu iğrenç olayı önlemeye ve Tevrat tomarının yakılmasına izin vermemeye” çağırdığını söyledi.

İsrail Hahambaşısı Yitzhak Yosef, planlanan olayı ve yakın zamanda İsveç’te bir caminin önünde Kuran’ın yakılmasını kınayarak, sözde İsveç Kralı’na müdahale etmesi için çağrıda bulundu.

“Bu olayın olmasını engelleyerek, dünyaya İsveç’in dini hoşgörüsüzlüğe karşı kararlı olduğu ve bu tür eylemlerin medeni bir toplumda yeri olmadığı konusunda güçlü bir mesaj gönderiyorsunuz” diye yazdı.

İsveç Yahudi Toplulukları Konseyi, polisin protestoya izin verme kararını kınadı ve “Trajik Avrupa tarihimiz, Yahudilerin kitap yakma olaylarını pogromlar, sürgünler, Engizisyon ve Holokost ile ilişkilendiriyor.”

Geçen ay, Iraklı bir Hıristiyan göçmenin Kurban Bayramı tatili sırasında Stockholm’deki bir caminin önünde Kuran yakması, Müslüman dünyasında yaygın bir kınamaya yol açtı. Aşırı sağcı bir aktivist, bu yılın başlarında Türkiye’nin büyükelçiliği önünde benzer bir protesto düzenleyerek İsveç’in Türkiye’yi NATO’ya katılmasına izin vermeye ikna etme çabalarını karmaşık hale getirdi.

Çarşamba günü, Birleşmiş Milletler’in en üst düzey insan hakları organı, ülkeleri Kuran’ın yakılmasının ardından dini nefreti önlemek için daha fazlasını yapmaya çağıran bir tedbiri ezici bir çoğunlukla onayladı. Hükümetlerin daha sert adımların ifade özgürlüğünü ayaklar altına alabileceğinden korkan Batılı ülkelerin itirazlarına rağmen onaylandı.

___

Olsen, Kopenhag, Danimarka’dan bildiriyor. Kudüs’teki Associated Press muhabirleri Julia Frankel ve Sam McNeil bu rapora katkıda bulundu.