Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japonya, Fukushima’daki suyun serbest bırakılması nedeniyle Çin’den gelen taciz çağrılarından şikayetçi oldu

Japonya, Fukushima’daki suyun serbest bırakılması nedeniyle Çin’den gelen taciz çağrılarından şikayetçi oldu

Japonya’nın Fukushima Eyaleti, Nami kasabasındaki yakındaki balıkçı limanı Okido’dan görülen, Fukushima Daiichi nükleer santralinin Pasifik Okyanusu’na arıtılmış radyoaktif su salmaya başladıktan sonraki görünümü, 25 Ağustos 2023. REUTERS/Tom Bateman /Dosya fotoğrafı Lisans haklarını edinin

TOKYO (Reuters) – Japonya Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fukushima nükleer santralinden gelen radyoaktif suyun Pasifik Okyanusu’na sızmasının ardından, büyük olasılıkla Çin’den olmak üzere çok sayıda “son derece talihsiz” taciz edici telefon görüşmesi aldığını söyledi.

Tokyo’daki Çin büyükelçiliği de Japonya’dan rahatsız edici çağrılar aldığını söyledi.

Japonya, 25 yıl önce Çernobil’den bu yana dünyanın en kötü nükleer santral felaketi olan 2011’de bir tsunaminin ardından üç kez erimeye uğrayan Fukushima santralinin hizmet dışı bırakılmasına yönelik büyük bir adım olarak Perşembe günü suyu boşaltmaya başladı.

Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno ve hükümet sözcüsü düzenli bir brifingde şunları söyledi: “Japonya’da Çin’den geldiğine inanılan çok sayıda taciz edici telefon görüşmesi yapılıyor. Bu gelişmeler çok talihsiz ve endişeliyiz.”

Japonya dışişleri bakanlığı, bu tür çağrıların Dışişleri Bakan Yardımcısı Masataka Okano’yu Çin büyükelçisini çağırmaya sevk ettiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Pazartesi günü düzenlenen olağan bir basın toplantısında taciz iddiaları sorulduğunda bakanlığın konuyla ilgili bilgisi olmadığını söyledi.

Ancak Tokyo’daki Çin büyükelçiliği, Japonya’daki Çin büyükelçiliği ve konsolosluklarının “Japonya’dan çok sayıda rahatsız edici telefon” aldığı konusunda Japonya’ya kesin beyanlarda bulunduğunu belirten bir bildiri yayınladı.

Büyükelçi Wu Jianghao, büyükelçilikten yapılan açıklamaya göre, çağrıların “büyükelçilik ve konsoloslukların normal çalışmalarına ciddi müdahaleye” neden olduğunu söyledi.

Japonya dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, Çin’deki Japon tesislerine yönelik taciz çağrılarının da meydana geldiğini belirterek, hükümete Japon vatandaşlarının güvenliğini sağlama çağrısında bulundu.

Başbakan Fumio Kishida, bir Japon okuluna ve Japon büyükelçiliğine taş atma olaylarının bildirilmesinin ardından hükümetin Pekin’den vatandaşlarını “sakin ve sorumlu” davranmaya çağırmasını “şiddetle” istediğini söyledi.

READ  Filipinler'in kuzeyindeki şiddetli depremde 2 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı

Bir şehir yetkilisi, Fukushima Belediye Meclisi’nin Perşembe günü +86 Çin koduyla çağrılar almaya başladığını, ertesi gün bu tür çağrıların sayısının 200’ü aştığını, telefon hatlarını su bastığını ve şehir çalışanlarının normal çalışmasını aksattığını söyledi.

Aynı gün, atıl durumdaki fabrikanın 60 km kuzeybatısında bulunan kentteki ilkokul ve ortaokullara da benzer 65 çağrı geldiğini sözlerine ekledi.

Arayanlardan birinin “Neden herkes için bir deniz olan Pasifik Okyanusu’na kirli su salıyorsunuz?” yorumunu yaptığını söyledi.

Yerel basında diğer belediye, otel ve restoranların da bu tür çağrılar aldığını bildirdi.

Japon restoran zinciri işletmecilerinden birinin yöneticisi, Tokyo’nun merkezindeki şubelerin +86 numaradan Çince konuşan kişiler tarafından sık sık arandığını söyledi. Daha fazla taciz korkusuyla isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yönetici, şirketin olayı polise bildirdiğini söyledi.

Çin’in Japonya Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamaya göre, Perşembe günü Çin’in sahil kenti Qingdao’daki bir Japon okuluna taş atıldı.

Qingdao’daki olay ve taciz çağrıları sorulduğunda Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in yabancıları güvende tutma sicilini savundu.

Wang, “Çin, Çin’deki yabancı uyrukluların güvenliğini, haklarını ve yasal çıkarlarını her zaman yasalara uygun olarak korumuştur” dedi.

Fukushima santral işletmecisi Tokyo Electric Power Corporation (T9501.T) (Tepco), izotopu çıkarmak için kirlenmiş suyu filtreliyor ve geriye yalnızca ayrılması zor olan hidrojenin radyoaktif izotopu olan trityum kalıyor.

Çin, Japonya’nın suyun güvenli olacağını göstermediğini ve Japonya’dan gelen tüm su ürünlerine genel bir yasak getirdiğini söyledi.

(Tokyo’da Kiyoshi Takenaka ve Maki Shiraki ve Pekin’de Martin Pollard tarafından rapor edilmiştir; The Arabic Bulletin için Mohamed tarafından rapor edilmiştir) Düzenleyen: Jacqueline Wong, Mark Heinrichs, Raju Gopalakrishnan ve Nick McPhee

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarını edininyeni bir sekme açar

Martin, Pekin’de yaşayan bir siyasi ve genel haber (Çin) muhabiridir. Daha önce TV muhabiri ve video muhabiri olarak çalışmış olup, akıcı bir şekilde Mandarin ve Fransızca bilmektedir.

READ  Michael Sussman davası: Eski bir FBI yetkilisinin ifadesi, Durham v. Clinton kampanya avukatı davasını destekliyor