Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japonya, XRISM Teleskobu ve SLIM Moon Lander’ı fırlattı

Japonya, XRISM Teleskobu ve SLIM Moon Lander’ı fırlattı

Japonya’nın uzay ajansı JAXA, tek bir roket kullanarak iki farklı uzay görevini başlatmaya hazırlanıyor: dünyamızın en sıcak kısımlarından bazılarını gözetleyecek yeni bir X-ışını teleskobu ve ayın yüzeyine küçük deneysel bir robotik iniş. Ancak görevlerin başlaması için başka bir güne kadar beklemek gerekecek.

teleskop denir X-ışını görüntüleme ve spektroskopinin göreviVeya kısaca XRISM (“chrism” olarak telaffuz edilir). Ay görevine Ay’ı Araştırmak için Akıllı İniş Aracı veya SLIM adı veriliyor. İşte ödevler hakkında bilmeniz gerekenler.

XRISM ve SLIM’in Pazar günü saat 20:26 ET’de (veya Japonya’da Pazartesi sabah 9:26’da) Japonya’nın Tanegashima Uzay Merkezi’nden bir H-IIA roketinden fırlatılması bekleniyordu.

Roket son geri sayıma doğru ilerliyordu, ancak planlanan fırlatmaya 30 dakikadan az bir süre kala, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı web yayını aracılığıyla fırlatmanın “kötü hava koşulları nedeniyle” o gün için iptal edildiğini duyurdu. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı birkaç dakika önce havanın “iyi” göründüğünü söylerken, onlara göre fırlatma alanının üzerindeki yüksek irtifalarda rüzgarlar güvenli bir fırlatma için çok güçlüydü. X’te yayınla (eski adıyla Twitter), uçuşta kullanılan roketi yapan ve işleten Mitsubishi Heavy Industries tarafından oluşturuldu.

Kötü hava koşulları da uçuşun Cumartesi günü erken saatlere ertelenmesine neden oldu. Japon uzay ajansı bir sonraki fırlatma girişiminin ne zaman gerçekleşeceğini henüz açıklamadı. Ancak 15 Eylül’e kadar ayrılmış bir yayın süresi var.

Otobüs büyüklüğünde bir teleskop. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı ve NASA, Avrupa Uzay Ajansı’nın da katılımıyla bu görevde işbirliği yapıyor. XRISM, diğer ışık dalga boylarından farklı olarak yalnızca Dünya atmosferinin üzerinde tespit edilebilen ve bizi zararlı radyasyondan koruyan kozmik X ışınlarını inceleyecek.

READ  Dünya günleri gizemli bir şekilde uzadı - bilim adamları nedenini bilmiyor

XRISM, gök cisimlerinin farklı dalga boylarındaki parlaklıklarındaki değişiklikleri ölçmek için son teknoloji ürünü spektroskopiyi kullanacak. Bu veriler, yörüngedeki maddi kara delikler, galaksi kümelerine nüfuz eden yanan plazma ve patlayan devasa yıldızların kalıntıları gibi kozmik en uç bölgelerden bazılarının hareketi ve kimyası hakkında bilgi ortaya çıkaracak.

XRISM’deki ana araçlardan biri, spektral verileri Dünya yörüngesindeki X-ışını gözlemevlerinden çok daha yüksek hassasiyetle toplayacak bir araç olan Resolve’dir. X-ışınları cihazın yüzeyine çarptığında sıcaklıktaki hafif değişiklikleri ölçmek için çözeltinin mutlak sıfırın yalnızca bir kısmına kadar soğutulması gerekir.

Xtend adı verilen ikinci bir cihaz, evreni X-ışını görüşüne sahip olsaydık gözlerimizin algılayabileceğine benzer bir çözünürlükle görüntülemek için eşzamanlı olarak çalışacak. Resolve yakınlaştıkça, Xtend uzaklaşarak bilim insanlarına daha geniş bir alanda aynı X-ışını kaynaklarının tamamlayıcı görüntülerini sunacak.

SLIM, içinde astronot bulunmayan küçük ölçekli bir robotik aya iniş aracıdır. Yaklaşık olarak küçük bir gıda kamyonu büyüklüğünde ve fırlatıldığında ağırlığı 1.500 poundun üzerinde.

Çıkarma görevi öncelikle bilimsel değildir. Daha ziyade, hedef iniş alanına bir futbol sahasına eşdeğer iniş yapmayı amaçlayan hassas bir navigasyon sisteminin bir gösterimidir. Daha iyi iniş teknolojisinin geliştirilmesi, gelecekteki uzay araçlarının bilimsel açıdan ilgi çekici engebeli arazilerin yakınına inmesini mümkün kılacaktır.

Uzay teleskopu Dünya’nın yaklaşık 350 mil yukarısındaki yörüngeye yerleştirilecek. Araştırmacılar oraya vardıklarında önümüzdeki birkaç ayı cihazları çalıştırarak ve performans testlerini yaparak geçirecekler. Bilim operasyonları Ocak ayında başlayacak ve bu verilerden elde edilen ilk sonuçların yaklaşık bir yıl içinde alınması bekleniyor.

Ay’ın yakın tarafındaki Xiuli Krateri’ne doğru olan yolculuğunda SLIM’e karşı sabırlı olmanız gerekecek. Uzay aracı en az dört aylık uzun, dolaylı bir uçuş gerçekleştirecek ve daha az yakıt gerektirecek. SLIM’in ay yörüngesine ulaşması birkaç ay alacak, ardından yüzeye iniş yapmadan önce ayın yörüngesinde bir ay geçirecek.

READ  NASA, Rus uzay istasyonu sızıntısından sonra astronotları kurtarmak için SpaceX'i kullanmayı düşünüyor