Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japonya'nın yabancı uyruklu sakinleri, ırksal profilleme iddiasıyla hükümete dava açıyor

Japonya'nın yabancı uyruklu sakinleri, ırksal profilleme iddiasıyla hükümete dava açıyor

Philip Fung/AFP/Getty Images

Japon hükümetine ırksal profil oluşturma iddiasıyla dava açan üç davacı, 29 Ocak 2024'te Tokyo Bölge Mahkemesi önünde duruyor.


Tokyo
CNN

Japonya'nın yabancı uyruklu üç sakini, Japon kimliği ve uyruğu konusunda devam eden tartışmayı vurgulayarak, ırksal profil oluşturma iddiasıyla ülke hükümetine karşı dava açtı.

Reuters'in haberine göre tamamı Tokyo'da yaşayan üç davacı, davayı Tokyo Ulusal Mahkemesi'ne açtı ve Pazartesi günü avukatlarıyla bir basın toplantısı düzenledi. Kamu yayıncısı NHK.

NHK'nin haberine göre davada, polisin onları ırk, ten rengi, milliyet ve diğer faktörlere dayalı olarak sorguladığı ve bu durumun Japonya anayasasını ihlal eden ayrımcılık teşkil ettiği iddia ediliyor.

Ulusal hükümetten, Tokyo metropol hükümetinden ve Aichi Valiliği hükümetinden kişi başına üç milyon yen (yaklaşık 20.355 $) tazminat talep ediyorlar.

NHK, davacılardan birinin eşiyle evlendikten sonra Hindistan'dan Japonya'ya geldiğini ve orada 20 yıldan fazla yaşadığını bildirdi. O zamandan beri sokakta polis memurları tarafından durduruldu ve defalarca, bazen günde iki kez sorgulandı. Japon Yayın Kurumu'nun (NHK) aktardığına göre durumun o kadar kötüleştiğini ve bazen evden çıkmaya korktuğunu söyledi.

Pakistan doğumlu bir Japon vatandaşı olan başka bir davacı, basın toplantısında “Japonya'daki insanların, yabancılara benzeyen yabancıların suç işlediğine dair bir imaja sahip olduklarını düşünüyorum” dedi.

Japon Yayın Kurumu'nun bildirdiğine göre şunları ekledi: “(Polis) ile işbirliği yapıyordum çünkü kamu güvenliğini korumanın önemli olduğunu düşünüyordum, ancak bu bir değil 10 defadan fazla olduğunda, gerçekten polise saldırmaya başladım.” şüphelerim var.”

Üçüncü davacı ise Japon nüfusu arasında konuyla ilgili farkındalık yaratmayı umduğunu söyleyen Amerika doğumlu bir adam. Reuters'e göre.

Aichi hükümeti, CNN ile iletişime geçtiğinde spesifik vaka hakkında yorum yapmayı reddetti ancak polis memurlarının “insan haklarına saygı” konusunda eğitim aldığını ve görevlerini vilayetin insan hakları kanununa uygun olarak yerine getirmekle yükümlü olduklarını söyledi.

CNN yorum almak için Tokyo hükümetine ulaştı.

Japonya, nispeten düşük göç seviyelerine sahip etnik açıdan homojen bir ülkedir ve bu durum, son yıllarda yetkililerin daha fazla göç için baskı yapmasına yol açmıştır. Yerliler ve yabancı işçiler Nüfusun yaşlanmasının bıraktığı boşlukları doldurmak.

Japonya, 2018'e rağmen göç konusundaki muhafazakar görüşlerini yeni, daha genç işçilere olan ihtiyaçla dengelemeye çalışıyor. Pew anketi Japon halkının yüzde 59'unun göçmenlerin ülkeyi daha güçlü kılacağına inandığı ortaya çıktı.

Ülkenin yüksek etnik homojenliği, farklı görünen kişilerin, kendilerini Japon olarak tanımlasalar bile, özellikle de koyu tenli olanlar, başkaları tarafından istenmeyen ilgi çekebileceği ve damgalanabileceği anlamına geliyor.

örnek, “Hafu” olan insanlar – etnik olarak yarı Japon olanlara atıfta bulunan Japonca “yarı” kelimesi – Japon vatandaşı olsalar bile yabancı muamelesi görmeyi tanımladı.

Sayısı Yıllardır süren tartışmalar Bu önyargıları vurguladı, güzellik standartları ve Japon olmanın ne anlama geldiğiyle ilgili soruları gündeme getirdi. 2019 yılında erişte şirketi Nissin bununla suçlandıktan sonra özür diledi “Beyazlatıcı” tenis yıldızı Naomi Osaka Japon ve Haiti kökenli olan kişi, animasyonlu bir reklamda onu soluk tenli, kahverengi saçlı ve Kafkas yüz hatlarıyla tasvir ediyordu.

Ve sadece bu ay Ulusal güzellik yarışması Ukrayna doğumlu model Karolina Shino'yu “Tüm Japon Kadınlarının 1 Numaralı Güzeli” olarak taçlandırarak sansasyon yarattı. Bazı eleştirmenler Japon kökenli olmayan birinin ülkenin güzellik ideallerini temsil edip edemeyeceğini sorguladı.

Ancak 5 yaşından beri Nagoya'da yaşayan ve akıcı Japonca konuşan vatandaşlığa kabul edilmiş bir vatandaş olan Shino, kendisini “tamamen Japon” olarak gördüğünü ve bu şekilde tanınmak istediğini söyledi.

READ  ABD Donanması helikopterleri, Kızıldeniz'deki bir kaçırma olayında İran destekli Husi savaşçılarını öldürdü

“Sonuçta, çeşitliliğe ihtiyaç duyulan bir çeşitlilik çağında yaşıyoruz” dedi.