Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jön Türklerin solcu sunucusu ‘geçiş dostu’ dilin geri alınması çağrısında bulunuyor

Jön Türklerin solcu sunucusu ‘geçiş dostu’ dilin geri alınması çağrısında bulunuyor
  • Bir The Young Turks sunucusu, trans-münhasır bir dil kullandığı için çekildi
  • Ana Gasparian Çarşamba günü bir kadın olduğunu ve ‘doğuran’ veya ‘adet gören’ olarak anılmak istemediğini söylemek için Twitter’a gitti.
  • Tweet, kendisine seslenen sol görüşlü gözlemciler arasında öfkeye yol açtı.

The Young Turks’ün sunucularından biri, bir dizi ‘trans dostu’ kelime dağarcığını eleştirdikten sonra – kendi sadık hayranlarından bazıları da dahil olmak üzere – kanunsuz çetelerin şiddetli öfkesiyle karşı karşıya kaldı.

Sol görüşlü yorumcu Ana Gasparian, rahmi olan ve doğum yapan ‘kadınları’ aşağılamak için trans kapsayıcı bazı yollar gördüğünü tweetledi.

Ancak Kasparian daha sonra kendisini uyanık bir çevrimiçi çete tarafından ağır bir şekilde eleştirilirken buldu – açık sözlü yorumları nedeniyle onu transfobik ve trans-dışlayıcı olarak damgaladı.

Bu haftanın başlarında sosyal eleştirmen şöyle yazdı: ‘Ben bir kadınım. Lütfen benden rahmim olduğunu, doğum yaptığımı veya adet gördüğümü söyleme. İnsanlar bunun ne kadar aşağılık bir şey olduğunu nasıl anlamıyor?

“Bunu yapmadan da trans bireyleri destekleyebiliriz.”

Çarşamba günü Ana Gasparian, sosyal medyayı üzecek şekilde, ‘kadınlara’ ‘aşağılayıcı’ olarak atıfta bulunmanın bazı transgender-dostu yollarını tweetledi.
‘Ben bir kadınım. Lütfen bana bir rahmim olduğunu, doğum yaptığımı veya adet gördüğümü söyleme. İnsanlar bunun ne kadar aşağılık olduğunu nasıl anlamıyor?’ Kasparian dedi
Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling (yukarıda resmedilmiştir) transseksüel karşıtı açıklamalarda bulunduktan sonra, biri Ana’ya ‘TERF’ adını verdi.
‘Bu kelimeler AFAB’ı kastediyor’ [assigned female at birth] İnsanlar bireysel kişiler değil, bir kategoridir. Transseksüel gazeteci Katelyn Burns, ‘kendine hakim ol’ diye yazdı

Yorumları hem sol hem de sağ Twitter kullanıcıları arasında pek iyi karşılanmadı: “Ama bu muhtemelen söyleyebileceğiniz en kötü şeylerden biri.”

TERF, Harry Potter yazarı J.K. Rowling, transseksüel karşıtı açıklamalarda bulunduktan sonra halkın gözüne girdi.

Kasparian’ın 22 Mart günü saat 14.30’dan hemen önce attığı tweet, sosyal medya uygulamasında 20 milyondan fazla görüntülendi.

Transgender bir gazeteci ve MSNBC katılımcısı Kasparian’a seslendi ve ona tweet’lerini “kontrol etmesini” söyledi.

‘Bu kelimeler AFAB’ı kastediyor’ [assigned female at birth] İnsanlar bireysel kişiler değil, bir kategoridir. Kendine hakim ol,’ diye yazdı Katelyn Burns.

kendisini transseksüel bir psikiyatr olarak tanımlayan bir kişiyi tweetledi.

‘Seni kim aradı? Bir bireye değil, bir nüfusa atıfta bulunurken kullanıldığını duydum,’ diye yazdı Jack Durban.

READ  Kütüphanelere veri depolama konusunda yardımcı olacak yeni program

Durban, “Açıkçası, bu terimler, bu özelliklerden birini karşılayan ve uygun bir konuyu tartışan herkesi içerecek kadar kesin olmalı.”

Twitter’da ‘The Humanist Report’ yazan Mike Figueredo, bir tweet’te Casparian’ın trans karşıtı retorik oynadığına inandığını söyledi.

Figueredo, “Size saygı duyuyorum, ancak trans kapsayıcı terimlerin varlığının (gündelik konuşmalarda nadiren kullanılır) kadınları bir şekilde aşağıladığı fikri, trans karşıtı ‘kadınlara karşı savaş’ oyun kitabından hemen çıktı,” diye tweet attı Figueredo.

“Bunun için sana hayran olmalarının bir nedeni var,” diye devam etti.

Yorumları hem sol hem de sağ Twitter kullanıcıları arasında pek iyi karşılanmadı: “Yine de bu, söyleyebileceğiniz en TERF sözlerinden biri olabilir.”
Twitter’da ‘The Humanist Report’ yazan Mike Figueredo, bir tweet’te Casparian’ın trans karşıtı retorik oynadığına inandığını söyledi.
Twitter’daki başka bir kişi, Kasparian’ın tweet’ine yanıt olarak, ‘dahil olmaktan bahsetmek kadınlığınızı yok etmez’ dedi.
Bir Twitter kullanıcısı, “sağı” transseksüel ve cis kadınlar arasında ayrım yaratmakla suçladı ve “insanları cinsel organlarına göre etiketlemek istediklerini” söyledi.

Kasparian’ı ‘övenler’ arasında, sunucunun açıklamalarına desteğini tweetleyen eski Arizona vali adayı Kari Lake de vardı.

Jön Türkler’in sunucusu tweet’e yanıt olarak ‘Kırık bir saat…’ yazdı.

Görünüşe göre Lake’i onaylamak istemeyen Casparian, “Bence sen bu ülkenin yüz karasısın ve tam bir delisin.”

İngiliz rapçi Juby, “Yanın şimdi seni kızartacak” dedi. Umarım tahammül için hazırsındır.’

Gasparian tweet’e şu yanıtı verdi: “Onların da benim gibi kendi görüşlerine sahip olma hakları var.

Gazeteci Brad Polumbo bir tweet’te “Çevrimiçi ilericilerin çoğunu kesinlikle havaya uçuracak aklı başında, ana akım bir yazı” diye yanıt verdi.

‘Yorum bölümünüz tımarhaneye döndü. Ian Miles Cheong, bazı insanlar sizin görüşlerinizle aynı fikirde olmayacak’ dedi.

Tepki, Kasparian’ın ülkedeki en büyük sorunlardan bazıları hakkında konuşmak için sağcı podcast sunucusu Ben Shapiro ile yaptığı görüşmeden haftalar sonra geldi.

Kasparian’ı ‘övenler’ arasında, sunucunun açıklamalarına desteğini tweetleyen eski Arizona vali adayı Kari Lake de vardı. Ancak Casparian, Lake’in onayını istiyor gibi görünmüyordu ve şöyle yanıt verdi: “Bence sen bu ülke için bir yüz karasısın ve tam bir delisin.”
İngiliz rapçi Juby, “Yanın şimdi seni kızartacak” dedi. Umarım tahammül için hazırsındır.’ Gasparian tweet’e yanıt verdi: “Onların da benim gibi kendi görüşlerine hakları var.”

Kasparian, Los Angeles’taki evsizler krizi hakkında sağcı podcast sunucusu Ben Shapiro ile konuşurken, “Bunu söylediğim için gerçekten üzgünüm: Gerçek bir çözüm istiyorum,” dedi.
Ben’in benden daha fazla takipçisi var. Beni sahneye koydu ve sizi temin ederim ki izleyicileri bu konuda ağlamıyor” dedi Kasparian.

Bir noktada Kasparian, Los Angeles’taki evsizler kriziyle ilgili solcu politikalara seslendi.

‘Uyguladığımız yaklaşım açıkça işe yaramadı; Çok fazla insan ölüyor” dedi Kasparian.

Sunucu, “Bunu söylediğim için çok üzgünüm: Gerçek bir çözüm istiyorum” diye devam etti.

“Sokaklarımızda insanların ölmesini izlemek ve iyi bir şey yaptığınızı düşündüğünüz için sırtınızı sıvazlamak zalimce. Bu merhamet değil,’ diye devam etti Kasparian.

READ  Turks ve Caicos: Karayipler'de Sürdürülebilir Bir Yatırım Cenneti Büyüyor

İkilinin sayısız konuyu tartıştığı bir oturumdan sonra Kasparian, şiddetle karşı çıktığı Shapiro’yu “platform haline getirdiği” için tepki aldı.

Shapiro’nun izleyicilerinin onunla konuşmakta hiçbir sorunu olmadığını ve sorunun tek taraflı olduğunu iddia etti.

Ben’in benden daha fazla takipçisi var. Beni sahneye koyuyor ve sizi temin ederim ki izleyicileri bu konuda ağlamıyor, ‘Casparian söz konusu.