Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jüpiter’e bir ateş topu çarptı ve gökbilimciler bunu videoya kaydedebildiler

Jüpiter’e bir ateş topu çarptı ve gökbilimciler bunu videoya kaydedebildiler

Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden gökbilimci Ko Arimatsu, iki hafta önce ilginç bir e-posta aldı: Ülkesindeki amatör bir gökbilimci, Jüpiter’in atmosferinde parlak bir parlama tespit etmişti.

Dr. Arimatsu koşuyor İzleme programı Arka bahçedeki astronomi ekipmanlarını kullanarak dış güneş sistemini incelemek için daha fazla bilgi almaya davet edin. Dr. Arimatsu’ya göre gaz devi gezegende şimdiye kadar kaydedilen en parlak parlamalardan biri olan 28 Ağustos parlamasıyla ilgili altı rapor daha Japon gökyüzü gözlemcilerinden geldi.

Bu tür parlamalara, güneş sistemimizin kenarlarından gelen ve Jüpiter’in atmosferini etkileyen asteroitler veya kuyruklu yıldızlar neden oluyor. Dr. Arimatsu bir e-postada şöyle yazdı: “Bu nesnelerin doğrudan gözlemlenmesi gelişmiş teleskoplarla bile neredeyse imkansızdır.” Ancak Jüpiter’in yerçekimi, sonunda gezegenle çarpışan bu nesneleri çekiyor ve “onları doğrudan incelemek için onu benzersiz ve paha biçilmez bir araç haline getiriyor” dedi.

Bu parlamaları karakterize etmek, güneş sistemimizin tarihini anlamanın çok önemli bir yoludur. İngiltere’deki Leicester Üniversitesi’nden gezegen bilimci Lee Fletcher, bunun “güneş sistemimizin ilk günlerinde meydana gelen şiddetli süreçlere bir bakış” sağladığını söyledi. Bunun “gezegensel evrimi iş başında görmek” gibi bir şey olduğunu ekledi.

Günümüzde Jüpiter üzerindeki güçlü etkiler daha nadirdir, ancak bunlar gerçekleşmektedir. Ve 1994’te bir kuyruklu yıldız Jüpiter’e büyük bir kuvvetle vurun Görünür bir enkaz alanı bıraktı. Gökbilimciler 2009’da başka bir büyük etkiye tanık oldular.

Güneş sistemindeki beşinci gezegen olan Jüpiter ile çarpışmaların çoğu amatör gökbilimciler tarafından fırsatçı bir şekilde gözlemlenmektedir. (Dr. Arimatsu’ya göre 2010’dan bu yana Jüpiter’de görülen dokuz parlamanın sekizi amatörler tarafından rapor edildi.) Genellikle adı verilen bir teknik kullanırlar. Şanslı fotoğrafçılıkgökyüzünün bir kısmının videosunu yüksek kare hızında yakalayan.

Dr Fletcher, bu karelerin, profesyonel gökbilimcilerin Jüpiter’in atmosferi, meteorolojisi ve fırtınaları hakkında bilgi edinebilecekleri bir “veri hazinesi” içerdiğini söyledi.

READ  "Zaman Uzaması" - Zaman algımız yavaşladı

Dr. Arimatsu’nun ön analizlerine göre, ağustos ayında rapor edilen flaş, 1908’de Sibirya’da meydana gelen ve uzmanların asteroit olduğuna inandığı Tunguska patlamasına benzer bir etki yarattı. 800 kilometrekarelik orman yerle bir oldu. Bu olayı bildiren Dr. Arimatsu, bunun son on yılda bu büyük enerjiyle gözlemlenen ikinci Jüpiter olayı olduğunu söyledi. En son 2021’deEnerjisinin iki megaton TNT’ye eşdeğer olduğu tahmin ediliyor.

Dr Fletcher, son çarpışmanın arkasında görünür bir enkaz alanı bırakacak kadar güçlü olmadığını söyledi. Bilim insanları Jüpiter’in kimyasının ve sıcaklığının nasıl tepki verdiğini öğrenmek için bu tür etkileri inceliyor. Benzer çarpışmaların bir zamanlar güneş sistemimizde gördüğümüz gezegenlerin ve belki de diğer gezegenlerin kompozisyonunu şekillendirmede önemli olabileceğini ekledi.

Gökbilimciler Jüpiter’e odaklanıyor çünkü büyük, görülmesi daha kolay ve kozmik enkazın etkilerinden etkilenme olasılığı daha yüksek. Ancak bazı bilim insanları Satürn’ün halkalarının bir zamanlar bu tür patlamalar sonucu oluştuğuna inanıyor. Ön kanıt Uranüs ve Neptün’ün de vurulduğunu gösteriyor.

Dr. Fletcher, “Bir bahisçi olsaydım, tüm dev gezegenlerimizin asteroitler ve kuyruklu yıldızlar tarafından bombalandığını söylerdim” dedi.

Yıldız gözlemcileri, Dünya’dan görülebilecek kadar enkaz yaratacak bir sonraki büyük parlamayı bekliyor. Bu gerçekleştiğinde, dünya çapındaki gökbilimciler serpintiyi incelemek için teleskoplarını Jüpiter’e çevirecekler ve muhtemelen James Webb ve Hubble Uzay Teleskopları da onlara katılacak.

Ancak uzaydaki bu göz kırpmalar tesadüfen yakalandığı için, bu tür araştırmalarda ağırlığı asıl hareket ettirenler amatörlerdir. Dr. Fletcher, “Geceler boyu büyük profesyonel teleskopların önünde saatlerce vakit geçiremezsiniz” dedi. “Bunu yapabilmek için dünyanın her yerindeki arka bahçedeki gökbilimcilere sahip olmanız gerekiyor.”

Dr. Arimatsu, mega projelerin yuttuğu bir alanda küçük ölçekli astronomi girişimlerinin de önemine vurgu yapıyor. “Bu, bilim camiasının sıklıkla göz ardı edilen hayati bir parçasıdır” dedi.

READ  Kara Deliğin Nasıl Göründüğünü Duyun - NASA'nın Remixli Yeni Kara Delik Sesi