Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jüpiter’in ayında yaşam mı var? NASA’dan Webb, Europa’nın yüzeyinde bir karbon kaynağı buldu

Jüpiter’in ayında yaşam mı var?  NASA’dan Webb, Europa’nın yüzeyinde bir karbon kaynağı buldu

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter’in uydusu Europa’da yaşam için uygun koşullara sahip olabileceğini öne süren karbondioksit tespit etti. Bu keşif, ayın buzlu yüzeyi ile yüzey altı okyanusu arasındaki alışverişi gösteriyor ve Europa’nın yaklaşan uzay görevlerindeki potansiyelini vurguluyor. Bu çizim, muhtemelen Jüpiter’in uydusu Europa’nın buzlu yüzeyinden yayılan su buharını tasvir ediyor. Kaynak: NASA/ESA/K. Retherford/SWRI

Karbon, yeraltı okyanuslarında yaşama elverişli bir ortam öneriyor

İnsanlar gece gökyüzüne baktığından beri, Dünya’nın ötesindeki yaşamı merak ediyorduk. Bilim insanları artık güneş sistemimizdeki pek çok yerin yaşam için uygun koşullara sahip olabileceğini biliyor. Bunlardan biri JüpiterEuropa’nın ayı, tuzlu yüzey altı sıvı su okyanusuna, belki de Dünya’daki tüm okyanusların toplamından iki kat daha fazla sıvı suya sahip büyüleyici bir dünya. Ancak bilim insanları, Europa’nın okyanusunun biyolojik olarak gerekli kimyasalları, özellikle de bildiğimiz şekliyle yaşamın evrensel yapı taşı olan karbonu içerip içermediğini doğrulamadı. Şimdi, kullanarak James Webb Uzay TeleskobuGökbilimciler Europa’nın yüzeyinde muhtemelen bu okyanustan kaynaklanan karbon buldular. Bu keşif, Europa civarında yaşanabilir bir ortamın varlığına işaret ediyor.

Avrupa (Webb NIRCam görüntüsü)

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndaki NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera), Jüpiter’in uydusu Europa’nın yüzeyinin bu görüntüsünü yakaladı. Webb, Europa’nın buzlu yüzeyinde muhtemelen ayın yer altı okyanusundan kaynaklanan karbondioksit tespit etti. Bu keşfin Avrupa civarında yerleşim olasılığı açısından önemli sonuçları var. Ay çoğunlukla daha kısa kızılötesi dalga boylarında en parlak olduğu için mavi görünür. Beyaz özellikler, yüzeyde karbondioksit buzunun arttığını gösteren Powys Reggio (solda) ve Tara Reggio’nun (ortada ve sağda) kaotik arazilerine karşılık geliyor.
İmaj kredisi: NASA, ESA, CSA, Gerónimo Villanueva (NASA-GSFC), Samantha K Trumbo (Cornell Üniversitesi), Gerónimo Villanueva (NASA-GSFC), Alyssa Pagan (STScI)

NASA’nın Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter’in uydusu Europa’nın yüzeyinde bir karbon kaynağı buldu

Jüpiter’in uydusu Europa, güneş sistemimizde yaşam için uygun koşulları barındırabilecek az sayıdaki gezegenden biridir. Önceki araştırmalar, buzlu su kabuğunun altında kayalık deniz tabanına sahip tuzlu sıvı su okyanusunun bulunduğunu göstermişti. Ancak gezegen bilim insanları bu okyanusun yaşam için gerekli kimyasalları, özellikle de karbonu içerip içermediğini doğrulamadı.

Gökbilimciler verileri kullanıyor NASAJames Webb Uzay Teleskobu, Europa’nın buzlu yüzeyinde belirli bir alanda karbondioksit tespit etti. Analiz, bu karbonun muhtemelen yer altı okyanusundan kaynaklandığını ve meteorlar veya diğer dış kaynaklardan sağlanmadığını gösteriyor. Üstelik bunlar yakın bir jeolojik zaman ölçeğinde çökelmişlerdir. Bu keşfin Avrupa civarında yerleşim olasılığı açısından önemli sonuçları var.

“Dünyada yaşam kimyasal çeşitliliği sever ve ne kadar çok çeşitlilik olursa o kadar iyidir. Biz karbona bağımlı bir yaşamız. Europa okyanusunun kimyasını anlamak bize yardımcı olacaktır.” yaşamak için iyi bir yer”, bulguları açıklayan iki bağımsız makaleden.

Araştırmanın başyazarı, New York, Ithaca’daki Cornell Üniversitesi’nden Samantha Trumbo, “Artık Europa’nın yüzeyinde gördüğümüz karbonun okyanustan geldiğine dair gözlemsel kanıtlarımız olduğuna inanıyoruz. Bu önemsiz bir şey değil. Karbon biyolojik olarak gerekli bir elementtir” diye ekledi. bu verileri analiz eden ikinci makale.

NASA, Europa’nın yaşam için uygun koşullara sahip olup olamayacağını daha detaylı araştırmak amacıyla onlarca uçuş gerçekleştirecek olan Europa Clipper uzay aracını Ekim 2024’te fırlatmayı planlıyor.

Avrupa'da karbondioksit dağılımı

Bu grafik, ilk panelde NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu üzerindeki NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera) kullanılarak Europa’nın yüzeyinin bir haritasını ve sonraki üç panelin tamamında da Webb’in NIRSpec/IFU (Yakın Kızılötesi Spektrometre Entegre Alan Birimi) verilerinden elde edilen kompozisyon haritalarını göstermektedir. Kompozisyon haritalarında beyaz pikseller, Tara Reggio olarak bilinen çalkantılı kaos bölgesinin geniş ölçekli bölgesindeki (ortada ve sağda) karbondioksite karşılık gelir ve Powys Reggio kaos bölgesinin bazı kısımlarında (solda) ek konsantrasyonlar bulunur. İkinci ve üçüncü paneller kristal karbondioksitin kanıtlarını gösterirken, dördüncü panel karbondioksitin karmaşık, amorf bir formunu gösteriyor.
İmaj kredisi: NASA, ESA, CSA, Gerónimo Villanueva (NASA-GSFC), Samantha K Trumbo (Cornell Üniversitesi), Gerónimo Villanueva (NASA-GSFC), Alyssa Pagan (STScI)

Okyanusla yüzeysel temas

Webb, karbondioksitin Europa’nın yüzeyinde en çok, “Kaos Dünyası” olarak bilinen, genellikle yeniden yüzeye çıkan araziye sahip, jeolojik olarak genç bir bölge olan Tara Reggio adlı bölgede bulunduğunu buldu. Yüzey buzu bozuldu ve muhtemelen yüzey altı okyanusu ile buzlu yüzey arasında malzeme alışverişi var.

Önceki notlar Hubble uzay teleskobu Trumbo, “Tara Reggio’da okyanustan elde edilen tuzun kanıtını gösterdi” diye açıkladı. “Artık karbondioksitin orada da oldukça yoğun olduğunu görüyoruz. Bunun, karbonun kökeninin muhtemelen iç okyanuslarda olduğu anlamına geldiğini düşünüyoruz.”

Villanueva, “Bilim adamları Europa’nın okyanusunun yüzeyine ne kadar bağlı olduğunu tartışıyorlar. Bence bu soru Europa’nın keşfi için büyük bir itici güç oldu” dedi. “Bu, sondaj yapmadan önce bile okyanusun bileşimi hakkında bazı temel şeyleri öğrenebileceğimizi gösteriyor.” resmin tamamını görmek için buzun içinden.”

Her iki ekip de Webb Yakın Kızılötesi Spektrometre Entegre Saha Birimi’nden (NIRSpec) elde edilen verileri kullanarak karbondioksiti tanımladı. Bu cihaz modu, Europa’nın 1.944 mil çapındaki yüzeyinde 200 x 200 mil (320 x 320 kilometre) çözünürlüklü spektrumlar sağlayarak gökbilimcilerin belirli kimyasalların nerede bulunduğunu tam olarak belirlemelerine olanak tanır.

Karbondioksit Avrupa yüzeyinde kararsız. Bu nedenle bilim insanları, bunun muhtemelen yakın bir jeolojik zaman ölçeğinde sağlandığını söylüyor; bu sonuç, güncel topoğrafyaya sahip bir bölgede yoğunlaşması ile güçleniyor.

Webb’in güneş sisteminin ilk garantili yörüngesine ilişkin gözlemlerine liderlik eden disiplinler arası bir bilim insanı olan Astronomi Araştırma Üniversiteleri Birliği’nden Heidi Hamill, “Bu gözlemler gözlemevinde yalnızca birkaç dakika sürdü” dedi. “Bu kısa sürede bile gerçekten büyük bir bilim yapmayı başardık. Bu çalışma, Webb ile yapabileceğimiz tüm muhteşem güneş sistemi bilimine ilk bakışı sağlıyor.”

Bloom’u Bul

Villanueva’nın ekibi ayrıca Europa’nın yüzeyinden çıkan su buharı bulutunun kanıtlarını da aradı. NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanan araştırmacılar, ilk bulut keşiflerini 2013 ve 2016 yıllarında bildirdiler ve 2017. Ancak kesin kanıt bulmak zordu.

Webb’in yeni verileri, Villanueva’nın ekibinin potansiyel olarak dışarı atılan malzeme oranı konusunda katı bir üst sınır belirlemesine olanak tanıyan duman aktivitesine dair hiçbir kanıt göstermiyor. Ancak ekip, tespit edememelerinin dumanın varlığını dışlamadığını vurguladı.

Hamill, “Bu bulutların değişken olması ve onları yalnızca belirli zamanlarda görebilmeniz ihtimali her zaman vardır. %100 güvenle söyleyebileceğimiz tek şey, Webb ile bu gözlemleri yaptığımızda Avrupa’da bir bulut tespit etmediğimizdir.” söz konusu.

Bu bulgular, NASA’nın Europa Clipper misyonunun yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) bilgi sağlamaya yardımcı olabilir.Avrupa Uzay Ajansıs) Jüpiter’in Sonraki Buzlu Ay Kaşifi (JUICE).

İki makale 21 Eylül’de Science dergisinde yayınlanacak.

James Webb Uzay Teleskobu dünyanın önde gelen uzay bilimi gözlemevidir. Webb, güneş sistemimizin gizemlerini çözüyor, diğer yıldızların etrafındaki uzak dünyaların ötesine bakıyor ve evrenimizin gizemli yapılarını, kökenlerini ve onun içindeki yerimizi araştırıyor. WEB, ortakları ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve Kanada Uzay Ajansı ile birlikte NASA tarafından yürütülen uluslararası bir programdır.

READ  Mars'ta keşfedilen antik okyanusun izleri - bu, 'yaşam için daha yüksek potansiyel' anlamına geliyor