Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Jurassic Puke’a Hoş Geldiniz | muhalif

Defector

Fosil kelimesi bir canlının kemiklerini çağrıştırıyor olabilir – uzun boylu T-Rex, küçük trilobit, orta boy dev tembel hayvan. Ancak yaşam başka, daha sapkın yollarla ölümsüzleştirilebilir: bir organizmanın yaşamı boyunca geride bıraktığı izlerle. Bazı arkeolojik kazılar yarı şiirseldir. Dinozor ayak izleri veya eski bir solucan tarafından oyulmuş bir yuva şu soruyu soruyor: Bunu kim geride bıraktı? Diğer arkeolojik kazılar daha az şiirsel ama daha gizemli. Küçük bir yuvarlak yumru ya da küçük bir kemik parçasının varlığı bir değil iki soruyu gündeme getiriyor: Bunu kim geride bıraktı ve hangi sondan ortaya çıktı? Başka bir deyişle: tüp veya barf?

Tüm fosiller bir miktar deşifre gerektirir, ancak milyonlarca yıl önce bir hayvan tarafından salgılanan veya yeniden kusan herhangi bir şey gerçek bir gizem olabilir. Koprolit adı verilen ilk tip daha yaygındır ve genellikle tam olarak beklediğiniz gibi görünür: kahverengi topaklar. Ancak modern tabure harika bir şey olduğu gibi, antik tabure de birçok şekil alabilir. Kusursuz bir tüp gibi görünebilen bazı kıvırcık kahverengi fosiller aslında sahtekarlardır. yanlış. (Washington’un güneybatısındaki Wilkes Formasyonu, bu tür sahte kalıntıların değerli bir koleksiyonudur, inorganik olarak oluşturulmuş Silt ve çamur, içi boş odun parçalarını doldurduğunda.)

Koprolit yetersizliğinden veya fosilleşmiş kusmadan daha nadir. Paleontolog ve film yönetmeni Brian Eng, “Fosil kayıtlarında kimin kimi yediğini veya kimin kimi kustuğunu gösteren doğrudan kanıt bulmak nadirdir” dedi. Utah State Field House Doğa Tarihi Müzesi’nin küratörü John Foster’a göre, eski otoburların yumuşak ahırlarının jeolojik ölümsüzlük şansı daha az olsa da, yırtıcı boğalar en azından bazı kemikler içerebilir. .

Foster ve meslektaşları, dergide yakın zamanda yayınlanan bir araştırma makalesinde yeni bir sert fosili anlatıyor. palio. Yeni tanımlanan regurgitalit çok küçüktür – yaklaşık bir temel parçanın uzunluğu kadardır – ancak en az iki kurbağanın ve bir semender şeridinin dağınık kalıntılarını içerir.

READ  Mega Artemis ay roketi 6 Haziran'da fırlatma rampasına fırlatılacak

Foster’ın ekibi kayayı ilk kazdığında, üzerinde fazla düşünmediler. Utah’taki ünlü Morrison Formasyonu’nda, sauropodlar da dahil olmak üzere dinozor kemikleri ordularını içeren geç Jurassic bir sitede çalışıyorlardı. diplomatikhaç biçimli fallusu zamanın tahribatına dayanamayabilir. Ancak Foster ve meslektaşları, fosilleşmiş bitkilerin bolluğu ona “” takma adını veren daha az bilinen bir Morrison parçasına odaklandı.güç tablosu. Bu oluşumda hala bulunacak çok şey var ve bazıları soğuk olacak” dedi.

ona atfedilen: Utah Doğa Tarihi Müzesi
regürjitasyon örneği.

Foster, araştırmacılar örneği çeşitli bulmacalar arasında bir yıl boyunca oyalandığı müzeye geri verdi – “ne olduğunu tam olarak belirleyemediğimiz şeyler” dedi. Bu bulmacalardan bazıları, netleşmek için mikroskop altında iki veya üç döngü gerektirir. Örneğin, Salata Barı bulmacalarından birinin bir dosya olduğu ortaya çıkıyor. fosil su böceğidamarlı kanatları başlangıçta kağıt damarları gibi görünüyordu.

Foster bir mikroskop kullanarak baktığı şeyin bir bitki olmadığını, bazıları sadece üç milimetre uzunluğunda olan bir amfibi kemikleri yığını olduğunu fark etti. Ve kemikler, trajik bir şekilde demonte edilmiş tek bir amfibiden değil, çeşitli amfibilerden oluşan gevşek bir yığından geldi. Kurbağalar çok küçüktü – en fazla bir ya da iki inç uzunluğundaydı. Foster, “En az iki kurbağamız olduğunu biliyorduk” dedi. “Bir semenderden en az bir kemik bulduk.”

Ama sonra asıl soru örneğe geldi. Foster durakladı, “temelde o şeyin kusup kusmadığını görmek için.”

Bazı görsel ipuçları vardı. Foster, “Bulduğunuz koprolitlerin çoğu temelde küçük ovaller veya küçük tüpler ya da başka bir şey” dedi. “Bir tür üç boyutlu karakteri koruyorlar.” Ancak kemik karışımı, tipik bir koprolit kara kütlesi olmaksızın düzdü ve etrafındaki taşın birçok lamelleri vardı – muhtemelen her yıl küçük höyüğün etrafında biriken tortu birikintileri. Ancak emin olmak için araştırmacıların jeokimyasal bir analiz yapması gerekiyordu. Numunenin X-ışını floresan taraması, numunenin yüksek seviyelerde fosfor içermediğini ortaya çıkardı, bu genellikle koprolitin göstergesidir. Yükseltilmiş tek fosforun kemiklerde bulunması, fosforun kayaya metamorfizma sürecinde fosilden çıkarılmadığını gösterir.

READ  Bu yüksek hızlı uzay yelkeni bizi aşağıdaki yıldız sistemlerine götürebilir.

Numune, fosfor içermeyen birkaç bulanık gri kütle lekesi içeriyordu. Foster, fosili Utah Üniversitesi’nde daha hassas bir makineyle araştırmayı ve belirli alanlara odaklanmasını sağlamayı umuyor. Foster, “Bize bu tanımlanamayan maddelerin ne olduğuna dair oldukça iyi bir gösterge verebilecek” dedi.

Ama eğer bir fosil kusarsa, kim kusar? Şu anda, failin kimliği zamanla kayboldu. Araştırmacıların en iyi tahmini, site çevresinde buldukları pullar nedeniyle muhtemelen modern martıya benzeyen bir balık. Foster, kaplumbağalar ve yarı suda yaşayan memeliler gibi diğer yırtıcıların da muhtemel olduğunu, ancak henüz sitenin yakınında keşfedilmediklerini söyledi. Tarih öncesi bir timsah gibi daha büyük bir şey, limon büyüklüğündeki kurbağaları rahatsız etmez. Eng, “Bar bize ekosistemde neler olup bittiğine dair bir pencere veriyor” dedi.

Bir reggaeton’un gerçek hayatta nasıl görünebileceğini göstermekle görevlendirilen antik sanatçı Engh’in önünde bir meydan okuma vardı. İlk başta size nasıl balık yenileceğini göstermeyi planladığını söyledi. Ama sonra tüm soruları soracaksınız, bu balık neden yeniyor? Ayrıca balığın ne yediğini de göstermez.” Bu soruya ihtiyati bir cevap olarak Eng, bir timsah tarafından kemirilen ve savunmacı bir şekilde zıplayan bir balığın başka bir diyagramını denedi – bir avcının dikkatini dağıtmanın bir yolu. Morrison Nehri’nin bu köşesindeki timsahların kanıtı, bu iptal edildi. versiyonu da.

Son resimden ilham alınmıştır. çeneler Poster: Bowfin balığı, çiğnemeye hazır, unutkan kurbağaya aşağıdan yaklaşıyor. Eng, “Hala cazibeyi göstermek istediğimi fark ettim, bu yüzden arka plana başka bir martı ekledim” dedi. Engh’in balıkları inceleyen evrimsel bir biyolog olan karısı, akciğerli balıkların yedikleri her şeyi bir mukus topuna kaplayarak ve tamamen boşaltarak çiğnediklerini bildirdiğinde, Engh kusmuş kurbağasına yapışkan bir mukus tabakası ekledi.

READ  NASA güvenlik danışmanları Boeing'in Starliner'ı ve SpaceX'in Starship'i - Spaceflight Now ile ilgili endişelerini dile getirdiler.
Su yüzeyindeki habersiz bir kurbağaya yaklaşan tarih öncesi bir balığın ve arka planda bir kurbağayı fırlatan başka bir balığın illüstrasyonuona atfedilen: Brian Müh
tam, çenelerİlham verici bir sahne: İki balık ve iki yaralı kurbağa.

Kabuk içindeki kemikler, yırtıcı tarafından yalnızca kısmen sindirilmiş olabileceklerini gösteren çok parçalı değildi. Foster, yırtıcı hayvanın, kurbağa kemiklerini temizlemek için kurbağa etini sindirdikten sonra veya savunma amaçlı olarak yutan kurbağaları sindirmiş olabileceğini söyledi. Mukus baloncuğu, kemiklerin birbirine yapışmasına ve onları bir arada tutmasına yardımcı olacak, muhtemelen kemikleri çöpçülerden veya mikroplardan yalıtacaktı.

Foster, kırılgan ince, çoğu içi boş kemik yığınının şimdiye kadar korunmuş olmasına şaşırmıştı. Ancak fosilin en sevdiği yanı, 150 milyon yıl önce yaşamış modern görünümlü hayvanların etkileşimlerini nasıl yakaladığı. Foster, “Dinozorların zamanında her şeyin gerçekten garip ve tuhaf olmadığını açıklamaya yardımcı oluyor” dedi. “Bazıları bize çok tanıdık geldi.” Foster, Jurassic gölünün kıyısında oturuyor olsaydık, bir kurbağa korosu ve belki de bir etoburun artık dans etmeyen bir kurbağayı fırlatmasının belirgin ve ölümsüz sesini duyabilirdik.