Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

JWST, güneş sisteminin dışında görülen ilk asteroit kuşaklarının fotoğraflarını çekiyor.

JWST, güneş sisteminin dışında görülen ilk asteroit kuşaklarının fotoğraflarını çekiyor.

Dünyadan yaklaşık 25 ışıkyılı uzaklıkta balina ağzı, gece gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biri. Fomalhaut sistemi, astronomların dikkatini on yıllardır cezbetti, ancak James Webb Uzay Teleskobu sayesinde onu ancak şimdi daha iyi anlıyoruz. Dergide yayınlanan bir çalışmada Pazartesi günü, esas olarak Arizona Üniversitesi’nden ve NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan astronomlardan oluşan bir grup bilim insanı, Fomalhaut sisteminin .

1983’ten beri gökbilimciler, 440 milyon yaşındaki Fomalhaut’un toz ve enkazla çevrili olduğunu biliyorlardı, ancak bulmayı beklemedikleri şey, yıldızı çevreleyen üç farklı enkaz alanıydı. Fomalhaut’a en yakın olan bunlardan biri, güneş sistemimizin asteroit kuşağına benzer, ancak beklenenden çok daha geniştir. beğenmek Fomalhaut’un iç asteroit kuşağı, yıldızdan yaklaşık yedi AU’dan yaklaşık 80 AU’ya kadar uzanır. Bu sayıları bir perspektife oturtmak gerekirse, bu, astronomların bulmasını beklediklerinden yaklaşık 10 kat daha fazla iç asteroit kuşağıdır.

NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı

Ancak Fomalhaut sisteminin en ilginç özelliği bu değil. Fomalhaut’un iç asteroit kuşağının dışında, yıldızın yörüngesindeki her şeyden 23 derece daha fazla eğimli ikinci bir enkaz kuşağı var. Çalışmanın baş yazarı András Gáspár, “Bu, sistemin gerçekten benzersiz bir yönü” dedi. . Eğik kuşağın, Fomalhaut’un yörüngesindeki gökbilimcilerin henüz keşfetmediği gezegenlerin sonucu olabileceğini de sözlerine ekledi.

“Fomalhaut’un etrafındaki kuşaklar bir tür gizemli roman: Gezegenler nerede?” dedi araştırmaya katılan gökbilimcilerden biri olan George Rickey. “Yıldızın etrafında gerçekten ilginç bir gezegen sistemi olabileceğini söylemek bence çok büyük bir sıçrama değil.”

Ancak Fomalhaut’tan daha uzakta, güneş sistemimizin Kuiper Kuşağı benzeri dış enkaz halkası var. Gáspár ve meslektaşlarının Büyük Toz Bulutu adını verdikleri bir özelliği içerir. Bu özelliğin Fomalhaut sisteminin bir parçası mı yoksa arkasından parlayan bir şey mi olduğu belli değil, ancak 400 milden daha geniş iki uzay kayasının birbiriyle çarpışması sonucu oluştuğundan şüpheleniyorlar. Gáspár ve arkadaşlarına göre, Fomalhaut’un yörüngesinde dönen Uranüs ve Neptün boyutunda üç veya daha fazla gezegen olabilir. Şimdi, bu gezegenlerin varlığını ortaya çıkarabilecek JWST görüntülerini analiz ediyorlar.

READ  NASA, Evrende 'Garip Bir Şeyler Oluyor' Diyor

Engadget tarafından önerilen tüm ürünler, ana şirketimizden bağımsız olarak editör ekibimiz tarafından seçilir. Hikayelerimizden bazıları bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Bu bağlantılardan biri aracılığıyla bir şey satın alırsanız, bir ortaklık komisyonu kazanabiliriz. Tüm fiyatlar yayınlandığı tarihte doğrudur.