Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kanada, Hint-Pasifik politikasında savunma ve siber güvenliği artıracak, ‘yıkıcı’ Çin’e odaklanacak

Kanada, Hint-Pasifik politikasında savunma ve siber güvenliği artıracak, 'yıkıcı' Çin'e odaklanacak

OTTAWA, 27 Kasım (Reuters) – Kanada, uzun zamandır beklenen Hint-Pasifik stratejisini Pazar günü başlattı ve bölgedeki askeri ve siber güvenliği desteklemek için 2,3 milyar Kanada doları (1,7 milyar dolar) harcama yaptı ve Çin ile ilişki kurma sözü verdi. ” Onunla iklim değişikliği ve ticaret konularında çalışırken.

26 sayfalık bir belgede detaylandırılan plan, Kanada’nın fikri mülkiyeti korumak için yabancı yatırım kurallarını sıkılaştıracağını ve Çin devletine ait şirketlerin kritik maden kaynaklarını ele geçirmesini önleyeceğini söyledi.

Kanada, ekonomik faaliyette yaklaşık 50 trilyon Kanada dolarını temsil eden 40 ülkeyi içeren, hızla büyüyen Hint-Pasifik bölgesi ile bağlarını derinleştirmeye çalışıyor. Ancak odak noktası, ikili ilişkilerin soğuk olduğu bir dönemde 50’den fazla kez bahsedilen Çin’dir.

Vancouver’da düzenlenen bir basın toplantısında dört bakan sırayla yeni planın ayrıntılarını sunarak, stratejinin Kanada’nın ulusal güvenliği ve ikliminin yanı sıra ekonomik hedefleri için de kritik olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Melanie Jolie, “Diplomasinin güç olduğuna inandığımız için diplomasiye gireceğiz ve aynı zamanda kararlı olacağız ve bu yüzden Çin’le başa çıkmak için çok şeffaf bir planımız var” dedi. .

Başbakan Justin Trudeau’nun liberal hükümeti, büyük ölçüde ABD’ye bağlı olan ticari ve ekonomik ilişkileri çeşitlendirmek istiyor. Eylül ayına ait resmi veriler, Çin ile ikili ticaretin toplamın %7’sinden azını oluşturduğunu, ABD’nin ise bu oranın %68 olduğunu gösteriyor.

Kanada’nın Asyalı müttefiklerine erişimi, Washington’un son yıllarda serbest ticaret konusunda giderek daha temkinli olma işaretleri göstermesiyle birlikte geliyor.

Belge, Kanada’nın Çin ile bağlar kurma ikilemini vurgulayarak, Pekin uluslararası düzeni “giderek bizden sapan çıkarlara ve değerlere daha müsamahakar bir ortamda” şekillendirmeye çalışırken Kanadalı ihracatçılar için önemli fırsatlar sunuyor.

Çin meydan okuması

Ancak belge, iklim değişikliği, küresel sağlık ve nükleer silahların yayılması da dahil olmak üzere “dünyadaki varoluşsal baskıların” bazılarının üstesinden gelmek için dünyanın en büyük ikinci ekonomisiyle işbirliğinin gerekli olduğunu söylüyor.

READ  Rusya'nın emriyle Zaporizhzhia nükleer santrali için Ukrayna ile “tehlikeli endişe” | Ukrayna

Strateji, “Çin, giderek istikrarsızlaşan bir küresel güç” dedi. “Yaklaşımımız … bugün Çin’in gerçekçi ve net bir değerlendirmesiyle şekilleniyor. Derin çekişme alanlarında Çin’e meydan okuyacağız.”

Kanada polisinin bir Huawei Technologies yöneticisini tutuklaması ve ardından Pekin’in iki Kanadalıyı casusluk suçlamasıyla tutuklamasının ardından Çin ile gerilim 2018’in sonlarında tırmandı. Üçü de geçen yıl serbest bırakıldı, ancak ilişkiler gergin olmaya devam ediyor.

Kanada bu ayın başlarında, ulusal güvenliği gerekçe göstererek üç Çinli şirkete Kanada’daki kritik madenlerdeki yatırımlarını elden çıkarmalarını emretti.

Belgenin Çin’e atıfta bulunan bir bölümünde, Ottawa’nın “devlete ait kuruluşlardan ve diğer yabancı kuruluşlardan gelen yatırımlar, kritik mineral tedarik zincirlerimiz de dahil olmak üzere ulusal güvenliğimizi tehdit ettiğinde” kararlı bir şekilde hareket etmesini sağlayan mevzuatı gözden geçirip güncelleyeceği belirtildi.

Kanada Ticaret Odası Başkanı Perrin Petit yaptığı açıklamada, “Bölge çok büyük ve çeşitli olduğundan, tek bir boyut kesinlikle herkese uymuyor” dedi ve Kanada’nın önceliklerinin ülkeler arasında ve ülkeler içinde çok hassas olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Belge, Kanada’nın bölgedeki deniz varlığını artıracağını ve “zorlayıcı davranışları ve bölgesel güvenliğe yönelik tehditleri hafifletmenin bir yolu olarak askeri angajmanımızı ve istihbarat yeteneğimizi artıracağını” söyledi.

Savunma Bakanı Anita Anand ayrı bir basın toplantısında, buna yılda üç fırkateynin bölgeye konuşlandırılmasını, şu anda iki fırkateynin yanı sıra Kanadalı pilotların ve askerlerin bölgesel askeri tatbikatlara katılımını da içerecek.

Kanada, Kuzey Kore füze fırlatmalarına yanıt vermek için önemli önlemler almak isteyen Yedi büyük sanayileşmiş ülke grubuna aittir.

Belge, Ottawa’nın bölgede ABD ve Avrupa Birliği gibi ortaklarla ilişki kurduğunu söylüyordu.

Kanada’nın temel farklılıkları olan ülkelerle konuşmaya devam etmesi gerektiğini söyledi, ancak isimlerini vermedi.

(1 $ = 1,3377 Kanada doları)

READ  Rusya, tatil öncesi Ukrayna'ya hava saldırısı düzenledi | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

(David Leungren tarafından bildiriliyor). Kurgu: Denny Thomas, Leslie Adler, Daniel Wallis ve Mark Porter

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.