Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kapı durdurucu olarak kullanılan rekor kıran meteor

Kapı durdurucu olarak kullanılan rekor kıran meteor

Jason Collins tarafından yazıldı | güncellenmiş

Michigan’da şimdiye kadar kaydedilen en büyük meteorlardan biri, yerel bir çiftlikte bir çit gibi göze çarpmadan zayıfladığı için 80 yıldan fazla bir süredir uzmanlar tarafından fark edilmedi. Jeologlar, bir demir-nikel uzay taşı olarak tanımlanmasına yol açan “yeniden keşfinden” sonra göktaşının önemini ve değerini daha da belirlediler.

Yaklaşık bir asır önce Dünya’ya düşen bir göktaşı, Michigan’daki bir çiftlikte kapı durdurucu olarak kullanıldı.

buna göre bilim uyarısıBu mütevazi 10 kilogramlık (22 kiloluk) kaya, bilimsel topluluk tarafından resmen tanınmadan önce Michigan’daki yerel bir çiftlikte onlarca yıl kebap olarak çalıştı. Özellikle, çiftlik sahibi David Mazurek, Central Michigan Üniversitesi’nde (CMU) bir yerbilimci olan Mona Serpico’ya, eğer mümkünse, çiftliğinde ahır kapısı durdurucu görevi gören bir kayayı inceleyip inceleyemeyeceğini sordu. meteor. Serpicho’yu şaşırtacak şekilde, söz konusu kaya aslında bir göktaşı ve çok değerli.

Bir jeolog olarak Sirbescu, yerel halktan her türlü potansiyel meteoru incelemesi için düzenli talepler alıyor. Meteorlar koleksiyoncu pazarında çok pahalı olma eğiliminde olduğundan, insanlar değerlendirme için her türden egzotik kayayı getirir, ancak bu kayaların çoğu sadece kayadır. Ancak, gerçek bir göktaşı getirdiği için Mazurek’in durumu farklıydı ve Sirbescu için bu, kariyerinin son 18 yılındaki ilk pozitif testti.

Sonunda Mazurk, insanların küçük göktaşı parçaları bulup satarak para kazandığını fark etti ve kayayı değerlendirmeye aldı. 22 pounderinin ona yaklaşık 75.000 dolar kazandıracağını öğrendiğinde nasıl şaşırdığını tahmin edebilirsiniz.

Şimdi Edmure göktaşı olarak adlandırılan göktaşı, aslında oldukça fazla olan ağırlıkça yaklaşık %12 nikel içeren, tıknaz bir demir-nikel uzay kayasıdır. Ancak uzay taşının arkasındaki hikaye çok daha ilginç.

READ  Yeşil kuyruklu yıldız, Neandertallerin Dünya'yı dolaşmasından bu yana ilk kez Dünya'nın yanından geçecek.
asteroit
Bir kapı durdurmaya ihtiyacınız varsa, düşen kayalar için gece gökyüzünü izlediğinizden emin olun.

göktaşı geçmişi

Mazurek’e göre göktaşının hikayesi, 1988’de çiftliği satın almadan önce başladı. Önceki sahibiyle mülkü keşfederken, sonraki sahibi kayanın kapı durağı olarak hizmet vermeden önce 1930’da gökten düştüğünü ortaya çıkardı.

Ev sahibi, kendisinin ve babasının mülklerine çarpan ve büyük bir gürültüye neden olan meteora nasıl tanık olduklarını anlattı. Ancak sabah ortaya çıkan kraterin içinde sıcak bir kaya buldular. Meteor, sonraki 30 yıl boyunca bir kapı durdurucu görevi görmeye devam etti ve Mazurek çocukları gösteri ve konuşma için kaleyi okula götürdüklerinde, mülkten yalnızca ara sıra ayrıldı.

Sonunda Mazurk, insanların küçük göktaşı parçaları bulup satarak para kazandığını fark etti ve kayayı değerlendirmeye aldı. 22 pounderinin ona yaklaşık 75.000 dolar kazandıracağını öğrendiğinde nasıl şaşırdığını tahmin edebilirsiniz. Göktaşını MSU Abrams Planetaryumuna sattı ve gelirin %10’unu Central Michigan Üniversitesi Yer ve Atmosfer Bilimleri Bölümü’ne bağışladı;