Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kas arabaları çağının ortasında, 486 beygir gücündeki Ford Mustang V-8 yüksek talep görüyor

Kas arabaları çağının ortasında, 486 beygir gücündeki Ford Mustang V-8 yüksek talep görüyor

DETROIT (AP) – Ford Cuma günü yaptığı açıklamada, güçlü Mustang arabasının yeni versiyonlarının önümüzdeki hafta sevkiyata başlayacağını ve siparişlerin üçte ikisinden fazlasının büyük 5 litrelik V-8’i içereceğini söyledi.

Detroit otomobil üreticilerinin katı hükümet emisyonları ve yakıt ekonomisi gereksinimlerini karşılamak için kükreyen gaz sobalarını aşamalı olarak durdurduğu ve elektrikli araçlara geçtiği bir çağda kükreyen motorlara olan talep güçlü olmaya devam ediyor.

Ford, turboşarjlı dört silindirli bir motorla da donatılabilen 2024 Mustang için yaklaşık 13.000 ABD siparişi olduğunu söylüyor. Sözcü Mike Levine, bu taleplerin %67’sinin V-8’e sahip olduğunu ve Mustang arayanların dörtte birinden fazlasının altı ileri manuel şanzıman istediğini söylüyor.

Ancak, en azından yeni olan güçlü arabalar piyasadan çıkmak üzere.

GM, Mart ayında Chevrolet Camaro’nun üretimini gelecek yılın başlarında 2024 modeli olarak durduracağını duyurdu. Şirket daha sonraki bir tarihte Camaro’yu değiştirmeyi göz ardı etmeyecekti.

Eski adı Fiat Chrysler olan Stellantis, bu yılın sonuna kadar Dodge Challenger ve Charger güçlü arabalarının benzinli versiyonlarını üretmeyi bırakacak. Ancak şirket, 2024’te pille çalışan bir Charger performans aracını piyasaya sürmeyi planlıyor.

Levine, Mustang’in bu versiyonunun şirketin gazla çalışan son güçlü arabası olup olmayacağını söylemedi. Bu henüz belli değil dedi.

Gelecekte bir Mustang elektrikli spor otomobil de olabilir. Anlık torka ve daha düşük bir ağırlık merkezine sahip elektrikli araçlar genellikle daha hızlıdır ve içten yanmalı araçlardan daha iyi yol tutuşu sağlar.

Guidehouse Insights eMobility’den bir analist olan Sam Abuelsamid, insanların kısmen gazla çalışan güçlü araba çağının sonuncusu olabileceği için vites değiştirme özelliğine sahip V-8 Mustang’lere yöneldiğini söyledi.

“En inatçı hayranlar, dışarı çıkıp bunlardan bir tane alırlar çünkü ne zaman biteceğini asla bilemezsiniz” dedi.

READ  Epic Games, yüzlerce geçici test kullanıcısını avantajlarla tam teşekküllü çalışanlara dönüştürüyor

Aboul Samid, yeni bir Mustang çıktığında, manuel şanzımanlara olan talep gibi, V-8’e olan talebin neredeyse her zaman diğer mevcut motorlardan daha yüksek olduğunu, çünkü onları ilk sipariş edenlerin genellikle hevesli Mustang hayranları olduğunu söyledi.

Mustang Marka Müdürü Jim Owens yaptığı açıklamada, “Yepyeni bir Mustang tanıtıldığında V-8 meraklılarından daha fazla talep görme eğilimindeyiz” dedi.

Mevcut versiyonla aynı temellere dayanan yeni Mustang, Detroit’in güneyinde, Michigan, Flat Rock’taki bir fabrikada inşa ediliyor. Çoğu V-8 486 beygir gücü üretecek, ancak Dark Horse versiyonu 500 beygir gücü üretiyor.