Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kehribar içinde korunmuş alışılmadık derecede büyük bir fosilleşmiş çiçek tespit edildi

Kehribar içinde korunmuş alışılmadık derecede büyük bir fosilleşmiş çiçek tespit edildi

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Şaşırtıcı keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Yaklaşık 40 milyon yıl önce Baltık Denizi’ndeki iğne yapraklı bir ormanda bir çiçek açtı. Düşen ağaç reçinesi, gezegenimizin geçmişinde sonsuza dek geçici bir an gösteren yaprakları ve polenleri kapladı.

Bilim adamları, ilk olarak 1872’de şu anda Rusya’nın Kaliningrad kentinde bulunan Kowalewski adlı bir eczacıya ait olduğu belgelenen eşsiz kehribar fosiline yeni bir bakış attılar.

Berlin’in doğal tarih müzesi Naturekunde Müzesi’nde doktora sonrası araştırmacı ve yeni çalışmanın yazarı Eva Maria Sadowski’ye göre, şaşırtıcı fosil, Berlin’deki Federal Yerbilimleri ve Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nün (BGR) koleksiyonunda büyük ölçüde zayıflıyordu.

Resmi olarak numune X4088 olarak bilinen fosilleşmiş çiçeği, abartı olduğunu düşündüğü emekli bir meslektaşının ölümünde duyduğunu söyledi.

Bana bir kez BGR’yi ziyaret ettiğini ve () gördüğünü söyledi. Grubundaki en havalı ve en büyük kehribar çiçeği. Amber aralığı olduğunu bilmiyordum. Bu yüzden BGR’nin koleksiyon küratörüne gelip koleksiyonlarını görüp göremeyeceğimi sordum – ve orada X4088 örneğini buldum” dedi.

“İçerdiği bu kadar büyük bir çiçeği görünce şaşırdım.”

28 mm’de (1,1 inç) Karşıda, kehribar içinde fosilleşmiş bilinen en büyük çiçek – benzer fosillerin üç katı büyüklüğünde.

Sadowski kehribardan polen çıkardı ve inceledi. Venüs’ün ilk çalışıldığında yanlış tanımlandığını buldu.

Bu örneğin orijinal adı, Theaceae bitki ailesinden Stewartia idi. Ancak çalışmamızda bunun doğru olmadığını, esas olarak polen morfolojisine dayanarak gösterebiliriz. Ancak örnek 19. yüzyılda ilk kez incelendiğinde poleni keşfetmediler veya incelemediler.

Çiçek, bugün Asya’da Symplocos olarak bilinen çiçekli bitki cinsiyle yakından ilişkilidir – beyaz veya sarı çiçekli çalılar veya ağaçlar.

Başlangıçta Stewartia kowalewskii olarak adlandırılan yazarlar, çiçek için Symplocos kowalewskii adlı yeni bir isim önermektedir.

READ  SpaceX 11, devasa bir yörünge testi roketi hazırlarken bir motor ateşledi

Kehribar fosilleri, geçmişin cezbedici üç boyutlu bir görüntüsünü sunuyor. Yanına bitkiler Ve Çiçeklera dinozor kuyruğuVe yengeçVe cehennem karıncasıVe Örümcek anne ve yavrusuVe yaşlı kuşft f kertenkele kafatası Ağaç reçinesi toplarına gömülmüş olarak bulundular.

Çalışma Perşembe günü Scientific Reports dergisinde yayınlandı.