Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kennedy Uzay Merkezi’ndeki uzay aracı fırlatma planı çevresel yorumlara yol açıyor

Kennedy Uzay Merkezi’ndeki uzay aracı fırlatma planı çevresel yorumlara yol açıyor

Oynar

SpaceX yetkilileri, devasa, 122 metrelik Starship-Super Heavy roketlerini NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nde yılda 44 kez fırlatıp indirmeyi umuyor.

Ancak 40 yıldır Titusville’de yaşayan Susan Palma, Cape’teki daha fazla gelişmenin tehlike altındaki Hint Nehri Lagünü’nün doğal su akışını ve tuzluluğunu daha da bozacağından korkuyor. Çarşamba günü, uzay aracının potansiyel etkileri hakkında bir çevre toplantısına katıldı ve tehlikeli maddelerin ve hayvanların hava, ışık ve gürültü kirliliğinden olumsuz yönde etkilenmesine ilişkin uyarıda bulunan yazılı bir açıklama yaptı.

Palma, “2011’de nehre taşındım. Üç yıl içinde sahilim tuzluktan ölü hale geldi. Ve hâlâ ölü. Çim yok. Bitki yok. Artık deniz ayısı yok” dedi.

Cape Canaveral: Bugün lansman var mı? SpaceX, NASA ve ULA’nın Florida’daki yaklaşan roket fırlatma programı

“Ölü. Kahverengi. Kokuyor. Karanlık ve çamurlu. 10 yıldır böyle. Ben şimdiden dışarı çıkmayı düşünüyorum. Uzay merkezini genişletmeye başlarlarsa ve gitmezlerse” Çevresel (etkilere) dikkat etmek için muhtemelen ayrılırım.” .

Çarşamba günü, Cape Canaveral Limanı’ndaki Radisson Resort, süper ağır uzay aracının potansiyel çevresel etkileri üzerine bir çift açık toplantıya ev sahipliği yaptı. Federal Havacılık İdaresi, SpaceX’in devasa roket sistemini Pad 39A’ya getirme planı hakkında yorumları topluyor.

Etkinlikteki bir grup uzman, toplantı odasındaki reklam panolarına asılan sekiz istasyonda bireysel sorular sordu. FAA, Çevresel Etki Bildirimi’nin öncü kuruluşudur. Katılan diğer federal kurumlar: NASA, ABD Hava Kuvvetleri, Sahil Güvenlik, ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi ve Ulusal Park Servisi.

Perşembe günü FAA, Starship-Süper Ağır araç için Kennedy Uzay Merkezi Ziyaretçi Kompleksi’ndeki Debus Konferans Tesisi’nde saat 18.00’den 20.00’ye kadar benzer bir halka açık toplantı sırasında yorumları toplayacak.

READ  Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlar, bir kargo gemisi yanarken uzayda "havai fişekler" gördü

Daha sonra Pazartesi günü saat 18.00’den 20.00’ye kadar sanal bir toplantı gerçekleştirilecek. Daha fazla ayrıntı:

  • URL’yi büyüt: https://us06web.zoom.us/j/89402979916
  • Yakınlaştırma Toplantı Kimliği: 894 0297 9916
  • İsteğe bağlı iletişim numaraları: 833-928-4608, 833-928-4609 veya 833-928-4610.

FAA, sanal toplantının “kapsam belirleme toplantılarının amacını, proje zaman çizelgesini, halkın katılımı fırsatlarını, önerilen eylemin ve alternatiflerin bir özetini ve çevresel kaynakların bir özetini açıklayan otomatik olarak oynanan kapalı bir sunum içereceğini” söyledi. alan.”

SpaceX, fırlatmaya ek olarak Süper Ağır güçlendiricileri ve Yıldız Gemilerini Pad 39A’ya ve Atlantik Okyanusu’ndaki drone gemilerine indirmeyi öneriyor; – Çok ağır iticilerin kıyıdan en az 5 deniz mili açıkta Atlantik Okyanusu’na fırlatılması; Uzay aracının açık okyanusta 55 derece güney enlemi ile 55 derece kuzey enlemi arasında harcaması.

FAA bilgi formuna göre SpaceX yetkilileri, Pad 39A’da süper ağır bir yakalama kulesinin yanı sıra yakıt üretimi ve depolama için tesis içi tesisler, bir soğutma kulesi, bir hava ayırma ünitesi ve bir ıslatma sistemi inşa etmek istiyor.

NASA’nın gelecekteki Starship-Super Heavy operasyonlarına ilişkin 2019 çevresel değerlendirmesi, fırlatmaların 39A pedindeki biyolojik veya fiziksel çevre üzerinde önemli bir etkisinin olmayacağını ortaya çıkardı.

SpaceX yetkilileri ayrıca 2026 yılına kadar Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda Starship-Super Heavy roketlerini fırlatmaya başlamayı umuyor. Hava Kuvvetleri, NASA, Federal Havacılık İdaresi ve Sahil Güvenlik ile birlikte uzay aracı için çevresel etki beyanı hazırlıyor.

Geçtiğimiz hafta mürettebat, Starship fırlatma kulesinin parçalarını Brownsville, Teksas’taki SpaceX Starbase’e gönderilmek üzere NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Turn Basin’deki bir mavnaya yükledi.

Rockledge sakini Brad Whitmore Çarşamba öğleden sonra açık etkinliğe katıldı. Cocoa köyünün hemen güneyinde 105 yıllık tarihi bir evde yaşıyor ve güneydoğu yörüngelerindeki SpaceX Falcon 9 fırlatmasından kaynaklanan gürleyen titreşimlerin geçen yıl evinin tavanı ve duvarlarındaki sıvayı çatlatmış olabileceğini söyledi. Başkalarının da göl yakınındaki mahallesinde benzer yapısal endişeleri dile getirdiğini söyledi.

READ  Cape Canaveral'dan SpaceX Starlink misyonu 6-18

“(Fırlatma sıklığı) gelecekte önemli ölçüde artmaya devam edecek. Çoğunlukla Falcon 9’lardan daha fazla Falcon Heavies ve SLS, Starship ve Blue Origin gibi daha büyük roketlere geçişin eklenmesini içerecek” dedi.

“Falcon 9’lar ‘zor duyabiliyorsunuz’ durumundan ‘evimi sallıyor’ durumuna geçebiliyor; pencerelerim sallanıyor ve sallanıyor ve masamdaki şeyler sallanıp hareket ediyor” dedi.

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu ve NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden en son haberler için floridatoday.com/space adresini ziyaret edin.

Rick Neil Kendisi Florida Today’in uzay muhabiridir. Neal ile iletişime geçin [email protected]. Twitter/X: @Rick Neal1

Alan bizim için önemlidir, bu nedenle Florida’da en yüksek endüstri ve lansman operasyonlarını kapsamak için çalışıyoruz. Bu tür gazetecilik zaman ve kaynak gerektirir. Lütfen buraya abone olarak ona destek olun.