Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kenya’da açlık kültlerinden ölenlerin sayısı 201’e yükseldi. suç haberleri

Kenya’da açlık kültlerinden ölenlerin sayısı 201’e yükseldi.  suç haberleri

Uluslararası İyi Haber Kilisesi’nin lideri Paul Mackenzie, takipçilerine çocuklarını ve kendilerini açlıktan öldürme emri vermekle suçlandı.

Bir eyalet hükümet yetkilisine göre, Kenya’nın Chakhula Ormanı’ndaki açlıktan ölmek üzere olan bir tarikatın ölü sayısı, 22 ceset daha bulunduktan sonra 201’e yükseldi.

Bölge komiseri Rhoda Onyansha Cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Adli tıp ekibimiz bugün 22 ceset çıkarmayı başardı, ancak herhangi bir kurtarma bildirmedik.”

Tüm bu hafta boyunca yetkililer, kalıntılar için ormanı noktalayan sığ mezarlar kazıyor ve yüzlerce insan kayıp olmaya devam ederken hayatta kalanlar için bölgeyi tarıyor.

Uluslararası İyi Haber Kilisesi’nin lideri Paul Mackenzie, 15 Nisan’da tahmin ettiği gibi, takipçilerine çocuklarını ve kendilerini dünyanın sonundan önce Cennete gidebilmeleri için açlıktan öldürme emri vermekle suçlanıyor.

Çarşamba günü, bir Kenya mahkemesi taksi şoförlüğünden vaizliğe geçiş yapan kişinin serbest bırakılmasını reddetti.

Onyansha, başka bir zanlının da tutuklandığını belirterek, ölümlerle bağlantılı olarak tutuklananların toplam sayısını 26’ya çıkardı.

Cuma günü bir mezarda 12’si çocuk olmak üzere 29 ceset bulundu.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, açlıktan öldüğüne inanılan 100’den fazla kişinin ölümlerini araştırmak üzere bir komisyon atadı, mahkeme ise tarikat liderinin cezaevinde kalmasına karar verdi.

Soruşturma komisyonu, idari veya istihbarat boşluklarının ölümlere katkısı olup olmadığını inceleyecek.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Hussain Mohamed, Ruto’nun ayrıca dini organizasyonları yöneten düzenlemeleri gözden geçirmek için bir çalışma grubu atadığını söyledi.

McKenzie, kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında kamuoyuna açıklama yapmadı ve herhangi bir suçlamada bulunması istenmedi. Avukatı George Kariuki Salı günü basına verdiği demeçte, müvekkilinin “olası terör suçlamalarıyla” karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

McKenzie Cuma günü liman kenti Mombasa’da mahkemeye çıktı ve burada savcılar yargıçtan soruşturma devam ederken onu 90 gün daha tutmasını istedi.

READ  Polonyalı Tusk, Rusya ve Trump hakkındaki endişeler artarken ittifakı güçlendirmek için Fransa ve Almanya'ya gidiyor

Yargıç, savcılığın talebi üzerine önümüzdeki Çarşamba günü bir karar vereceğini söyledi ve Mackenzie’nin o zamana kadar tutuklu kalmasına karar verdi.

Duruşma sırasında siyah ve pembe bir ceket giyen ve 2 yaşındaki kızını kucağında tutan McKenzie, mahkemede gazetecilere verdiği demeçte, kendisine ve bazı yandaşlarına hapishanede yemek yemenin yasaklandığını söyledi.

Savcılar bunu yalanladı ve avukatı Salı günü basına müvekkilinin yemek yediğini söyledi.