Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kıdemli Yetkili: Deprem Dayanışması Bulgaristan Türkleri ve Türkiye Arasındaki Bağları Güçlendiriyor

Atina

Üst düzey bir yetkili, deprem dayanışmasının Bulgaristan’ın Müslüman Türk nüfusu ile Türkiye arasındaki güçlü bağları güçlendirdiğini söyledi.

Selal Faik, “Güney Türkiye’yi vuran depremin tam büyüklüğünü bilmesek de, büyük olduğunu biliyoruz. Sonuç olarak, ülke genelinde 850 imam ve 1.600 camiden oluşan bir derneği seferber etmek için harekete geçtik” dedi. . Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Anatolu ile yaptığı röportajda.

6 Şubat öğlen vakti ağımızı seferber ettik ve depremzedeler için yardım seferimize başladık” dedi.

Ayrıca çok sayıda Türk sağlık çalışanı, Sofya’daki Türk büyükelçiliği ile temasa geçerek, gerekirse depremden etkilenen bölgelere gitmeye hazır olduklarını söylediler.

Faik, “Kalplerimiz her zaman Türk kardeşlerimizin kalpleriyle birlikte atıyor, başka türlü olamazdı” dedi.

Türk azınlığın, Türk büyükelçiliği ile koordineli olarak yardımların toplanıp Türkiye’ye gönderilmesinde dayanışma içinde hareket ettiğinin de altını çizdi.

Faik, özellikle Hak ve Özgürlükler Hareketi (HOH) partisi yöneticilerinin, Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi Aylin Şekerscak’ın, Türkiye’deki depremle ilgili gelişmeler hakkında Bulgar kamuoyunu bilgilendirmek ve bize yardımcı olmak için çok çalıştıklarını söyledi.

Ona göre, diğer etnik köken ve dinlerden Bulgarların yardım hareketine gönülden katkısı, ülkenin 1,25 milyonluk güçlü Müslüman Türk nüfusu ile gayrimüslim soydaşları arasındaki güçlü bağı göstermesi açısından önemlidir.

Fike, kampanyamızda topladığımız 1,6 milyon doların yoldaşlarımızdan gelen cömert bağışları da içerdiğini sözlerine ekledi.

“Müslüman Türk azınlığı olarak biz, onların coşkulu dayanışmasından derinden etkilendik. Bize komşu değil kardeş olduğumuzu gösterdiler” dedi.

Ayrıca Bulgaristan devlet kurumlarının, özellikle Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’nın Türkiye’deki depremlere hızlı ve etkin bir şekilde müdahale ettiğini dile getiren Faik, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in Türk muhatabına telefon eden ilk dünya liderlerinden biri olduğunu belirterek, Recep Tayyip Erdoğan.

Aynı şekilde Türkiye’ye ilk olarak Sofya Belediyesi’nin arama kurtarma ekibi geldi.

READ  Şehir itfaiye şefi 'Durg'u hatırlıyor | Haberler, spor, işler

Fike, “Bu bağlamda, Bulgaristan’ın depremlere verdiği tepkinin, Bulgaristan Türk halkının bir köprü görevi gördüğü ikili ilişkilerde sağlam bir durum gösterdiğini söylemek doğru olur.”

Anadolu Ajansı internet sitesi, AA Haber Yayın Sistemi (HAS) abonelerine ulaştırılan haberlerin sadece bir kısmını içermektedir ve kısaltılmış haldedir. Abonelik seçenekleri için bizimle iletişime geçin.