Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lakers efsanesi Rick Fox, atmosferdeki karbondioksiti emebilen bir ev inşa etti

Lakers efsanesi Rick Fox, atmosferdeki karbondioksiti emebilen bir ev inşa etti

Bahamalar’da havadaki karbondioksiti emen alternatif beton kullanılarak yeni bir ev inşa edildi. İklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olması beklenen bir ev ve buna benzer 999 ev daha inşa edilmesi planlanıyor.

NBA Lakers efsanesinden aktörlüğe geçiş yapan Rick Fox’un büyüdüğü küçük ada ülkesinde şu anda ulaşmak için çalıştığı hedef bu. Fox, bugün ilk evini açan sürdürülebilir yapı malzemeleri girişimi Partanna’nın CEO’su ve kurucu ortağıdır. Bahamalar’da başarılı olurlarsa amaç, alternatif betonu inşaattan kaynaklanan kirliliği azaltabilecek günlük yapı malzemesi haline getirmek.

“Hollywood’da peşinde koşarak ve yaratarak geçirdiğim tüm kariyerime son verdim. [climate] Fox diyor kenar. “Benim için yeni olan bir sektörde ilerlemem ve bana bakıp ‘Betonda ne halt ediyorsun?’ diyen insanlarla tanışmam gerekiyordu.”

“Betonla ne halt ediyorsun?”

Beton, iklim değişikliği nedeniyle daha şiddetli fırtınalara, orman yangınlarına ve diğer felaketlere neden olan sera gazı emisyonlarının önemli bir kaynağı haline geliyor. Bunun nedeni aslında betonun önemli bir bileşeni olan ve tek başına bundan daha fazlasından sorumlu olan çimentodur. yüzde 8 Dünya çapında karbondioksit emisyonları.

Fox, “Beton dünyasına girişimim, yalnızca kendi ülkemdeki inovasyon ihtiyacından kurtulma çabasıydı” diyor. Dorian Kasırgası 2019’da Bahamalar’ı vurarak ağır darbe alan Abaco Adası’ndaki evlerin yüzde 75’ini yok etti ve binlerce insanı yerinden etti. Fox o sırada Los Angeles’taydı. “Yapabileceğim en yakın şey, daha iyi bir şeyler yapmamız gerektiğini çatılardan haykırmak için CNN ile yarışmak” diyor.

Kısa bir süre sonra, eyalet tarihindeki en yıkıcı yangınlardan biri olan 2018 Woolsey Yangını’nda evi hasar gören Kaliforniya merkezli mimar Sam Marshall ile tanıştı. Fox’a göre Marshall “aslında bir şişeye yıldırım çarpmıştı”. Malzeme bilimcilerle birlikte çalışarak, karbon yoğun çimento kullanmadan beton yapmanın bir yolunu geliştirmeyi başardılar. Birlikte Partana’yı kurdular.

READ  NASA, Artemis I görevinin bir ay içinde fırlatılmaya hazır olacağını söyledi

İkisi süreç konusunda ağzı sıkı, ancak ana bileşenler tuzdan arındırma tesislerinden gelen tuzlu su ve cüruf adı verilen çelik üretiminin bir yan ürünü. Bartana, çimentoyu bir bileşen olarak ortadan kaldırarak, beraberinde gelen karbondioksit emisyonlarını önleyebilir. Çimento üretimi, bir fırında yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılması gerektiğinden ve kireçtaşından ilave karbondioksit açığa çıkaran bir kimyasal reaksiyonu tetiklediğinden çok fazla iklim kirliliği üretir.

Bartana, karışımının ortam sıcaklıklarında işlenebileceğini, dolayısıyla çok fazla enerji kullanmasına gerek olmadığını söylüyor. Ayrıca karışımdaki bağlayıcı bileşenlerin havadaki karbondioksiti emerek malzemenin içinde hapsettiği de belirtiliyor. Bir evde veya binada malzeme karbondioksit çekmeye devam ediyor. Bu yapı yıkılsa bile malzeme karbondioksiti tutar ve daha fazla beton yerine agrega olarak yeniden kullanılabilir.

Bir startup, malzemesine ve yeni inşa ettiği evine bu şekilde “karbon negatif” adını verebilir. 1.250 metrekarelik yapının yılda 5.200 kadar olgun ağacın karbondioksitini yakalaması bekleniyor.

Ağaçları kullanarak karbon hesaplamak kesinlikle zordur. A Muhafız soruşturma Bu yılın başlarında, dünyanın önde gelen karbon kredisi sertifikasyon kuruluşlarından biri olan Vera tarafından onaylanan yağmur ormanı denkleştirmelerinin yüzde 90’ının “değersiz” olduğu, çünkü bunların muhtemelen gerçek anlamda kirlilik azalmasına yol açmadığı ortaya çıktı. Verra ayrıca Partanna için karbon kredilerini de onaylıyor. Fox, Bartana’nın yakaladığı karbondioksit miktarını ölçmenin orman dengelemelerine göre daha kolay olduğunu ve karbon depolamak için ormansızlaşmaya karşı korunması gereken ormanlar kadar savunmasız olmadığını söylüyor.

Bartana tesisinin ana bileşenleri olan cüruf ve tuzlu suyun, kendi başlarına çok fazla karbondioksit emisyonu üretebilen enerji yoğun çelik ve tuzdan arındırma tesislerinden geldiğini de belirtmekte fayda var. Partana bu emisyonları karbon ayak izine dahil etmiyor. Fox, “Bu bizden kaynaklanmıyor… Bu, aldığımız ve iyilik için kullandığımız israf” diyor.

READ  Gökbilimciler, Star Wars'taki 'Tatooine' gibi iki güneşi olan gerçekçi bir gezegen belirlediler

Arizona Eyalet Üniversitesi Sürdürülebilir Mühendislik ve Yapılı Çevre Okulu’nda yardımcı doçent olan Dwarak Ravikumar, “Atıkları değerlendirmeleri iyi bir şey” diyor. Ancak Ravikumar şöyle diyor: “Genel iklim etkisini anlamak için bunun sistem perspektifinden sağlam bir analizini yapmamız gerekiyor.” Araştırmacıların Bartana’nın tüm ekolojik ayak izini ve stratejisinin ölçeklenebilirliğini değerlendirebilmesi için şirketin verilerini paylaşmasının önemli olduğunu söylüyor.

“Biz sadece iklim değişikliğinin ön saflarında değiliz; çözümlerin de ön saflarındayız.

Fox, yapı malzemelerini geleneksel betondan daha sürdürülebilir hale getirme misyonunda yalnız değil. Microsoft geçen ay veri merkezleri için düşük karbonlu betonu test ettiğini duyurdu. Diğer girişimler karbondioksiti atmosferden alıp betonda hapsetmeye çalışıyor.

Bartana, malzemesinin salamuradan yapılmış olması nedeniyle avantajlı olduğunu söylüyor. Aslında, deniz suyuna maruz kalmayla daha da güçlenmesi gerekiyor; bu, fırtına dalgalanmalarına ve deniz seviyesinin yükselmesine karşı savunmasız birçok alçak adadan oluşan bir ülke için çekici bir özellik.

Bahamalar Başbakanı ve Maliye Bakanı Philip Davis, Bartana’da yaptığı basın açıklamasında, “İklim değişikliğinde sadece ön saflarda değiliz; çözümlerin de ön saflarındayız” dedi.

Bahamalar hükümeti, gelecek yıl inşa edilmesi beklenen 29 evden oluşan bir toplulukla başlayarak 1.000 ev inşa etmek için Bartana ile işbirliği yapıyor. Henüz Nassau’nun Birinci Bölgesi’nde kimse yaşamıyor; Bu bir prototip. Ancak bir sonrakinin, ilk kez ev sahibi olacak kişilere yardım edecek bir programın parçası olması bekleniyor.