Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Maduro ve Lula, ABD’nin Venezuela’ya yönelik yaptırımlarını eleştirdi

Maduro ve Lula, ABD’nin Venezuela’ya yönelik yaptırımlarını eleştirdi

BREZİLYA (Reuters) – Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Luiz Inacio Lula de Silva Pazartesi günü ABD’nin Venezuela’ya yönelik yaptırımlarına saldırdılar ve Maduro, Brezilya’da bir Güney Amerika bölgesel zirvesinin bunların dışlanmasını isteyeceğini umduğunu söyledi.

Lula, ABD yaptırımlarını “son derece aşırı” olarak nitelendirdi ve ABD’yi, Washington’un serbest seçimlere izin vermeyen otoriter bir lider olarak gördüğü solcu hemşerisi Maduro’nun meşruiyetini inkar etmekle eleştirdi.

Maduro, 2015’ten bu yana Brezilya’ya ilk ziyaretini gerçekleştirdi ve Salı günü 11 Güney Amerika başkanının Brezilya’da buluşması öncesinde ısınan bağlardan yararlandı.

Venezuela cumhurbaşkanı ayrıca ülkesinin gelişmekte olan önde gelen ülkelerden oluşan BRICS grubunun bir parçası olmak istediğini ve Lula’nın kişisel olarak bunu tercih edeceğini söyledi.

Eski aşırı sağcı Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Maduro’nun 2019’da göreve geldiğinde Brezilya’ya girişini yasakladı, Lula bu yıl iktidara geldiğinde bir önlemi kaldırdı.

Ortak bir basın toplantısında konuşan Lula, “Tarihi bir anda yaşıyoruz… Amazon’u paylaştığımız bir komşumuzla diyalog olmadan bunca yılın geçtiğine inanmak zor.”

Brezilyalı yetkililer, gündemlerindeki konular arasında Venezuela’nın Brezilya Ulusal Kalkınma Bankası ile başlattığı büyük borcun da olduğunu söyledi. Brezilya Maliye Bakanı Fernando Haddad’ın Maduro ve Lula ve devlet petrol şirketi Petrobras’ın başkanı Jean-Paul Pratis ile görüşeceğini de sözlerine eklediler.

Lula, ABD ve diğer sosyal demokratlarla Maduro’nun meşruiyeti ve Venezuela’nın karşı karşıya olduğu “900 ceza” hakkında tartıştığını söyledi. Maduro’nun Venezuela Devlet Başkanı olduğunu inkar etmelerinin gerçekten saçma olduğunu düşünüyorum” dedi.

READ  Rusya, ön saflarda yaşanan gerilemelerin ardından Ukraynalı sivil hedefleri bombalamayı genişletiyor

Güney Amerika cumhurbaşkanları, Peru hariç hepsi, Lula’nın 2008’de Venezüella ve Arjantin zamanının solcu liderleri Hugo Chavez ile bir önceki başkanlığı sırasında oluşturulan, feshedilmiş UNASUR’un yerine bir işbirliği bloğunun başlatılmasını tartışacaklar. Ve. Sırasıyla Christina Kirchner.

Örgüt, Güney Amerika’daki birkaç ülkenin sağcı hükümetleri seçmesiyle kıtada diplomatik sürtüşmelere neden olduğunda battı.

(Rapor) Anthony Bodel, Lisandra Paraguaso ve Gabriel Araujo; Nick Zieminski ve Grant McCall tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.