Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mars’ın insan keşfinin geleceğini etkileyebilecek yeni bir keşif

Tahmini okuma süresi: 3-4 dakika

Calgary – İnsanları bir gün güneş sisteminden Mars’ta yaşamaları için gönderme konusunda kafaları karışmış olsa da, Kızıl Gezegende bir “buzulun” keşfi, rüyanın gerçeğe bir adım daha yaklaştığı anlamına gelebilir.

Bilim adamları, The Woodlands, Teksas’taki 54. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda yapılan “çığır açan bildiri”nin, Mars’ta bugüne kadar “yüzey suyu buzu” olduğu anlamına gelebileceğini söylüyorlar.

“Arkeolojik buzullar” buzdan değil, bölgede bulunan birkaç “açık renkli tortudan” biridir. Bilim adamları, LTD’lerin tipik olarak açık renkli sülfat tuzlarından oluştuğunu söylüyor; Ancak bu türün buzulla çok benzer özelliklere sahip olduğu görülüyor.

Araştırmacılar, buzulun Mars ekvatorunun yakınında (özellikle Doğu Noctis Labyrinthus’ta, uzay severler için 7° 33′ G, 93° 14′ B koordinatlarında) bulunduğunu söylüyorlar, bu da buzun daha sığ derinliklerde bölgede kalabileceği anlamına geliyor. “Gelecekteki insan keşfi için önemli çıkarımlar.”

Keşif, Mars’ın bilim adamlarının daha önce şüphelendiğinden daha “sulu” bir geçmişe sahip olabileceğini öne sürüyor; bu da Kızıl Gezegenin insan yaşamını nasıl sürdürdüğüne dair anlayışımızı değiştirebilir.

Bir gezegen uzmanı olan Pascal Lee, “Mars’ta, uzak geçmişte ekvatora yakın yerler de dahil olmak üzere pek çok yerde buzul faaliyeti olduğunu biliyorduk. SETI Enstitüsü’nden bilim insanı ve Mars Enstitüsü, çalışmanın baş yazarı: Bu sitede bize, Mars’ın son zamanlarda, hatta ekvatora yakın bir yerde bile yüzey buzu yaşadığını söylüyor ki bu yeni bir şey.


Bu konumdaki nispeten küçük bir buzul bize, Mars’ın son zamanlarda, hatta yeni olan ekvatora yakın yerlerde bile yüzey buzu olduğunu söylüyor.

– Pascal Lee, Mars Enstitüsü


“İnsanları Dünya’dan su buzu çıkarabilecekleri bir yere indirme arzusu, görev planlamacılarını daha yüksek enlem konumlarına bakmaya sevk etti. Ancak ikinci ortamlar genellikle daha soğuk ve insanlar ve robotlar için daha zorlu. bulunabilirler, dedi Lee, “Lee dedi. Daha sığ derinliklerde buzla, her iki ortamın da en iyisine sahip olacağız: insan keşfi için daha sıcak koşullar ve buza erişim hala var.”

READ  Boeing'in Starliner uzay aracı, kritik bir test görevini tamamlayarak Dünya'ya geri döndü

Ancak Lee, LTD’lerde buzun tutulup tutulamayacağı ve ne kadar tutulabileceği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.

“Burada olduğunu düşündüğümüz şey, bir buzulun tepesinde oluşan tuzun, fay alanları ve moren bantları gibi ayrıntılara kadar aşağıdaki buzun şeklini koruduğu.

“Su buzu şu anda bu yüksekliklerde ekvatora yakın Mars’ta sabit değil. Bu nedenle yüzeyde hiç su buzu tespit etmemiş olmamız şaşırtıcı değil. Su buzu tamamen buzulda olabilir, ”Lee bana söyledi. Artık çok uzak. Ancak bazılarının sülfat tuzları altında sığ derinliklerde korunma olasılığı da var.”

Maryland Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi ve çalışmanın ortak yazarı olan Sarab Chobham, keşif alanındaki olası volkanik patlamaların buzulun izini koruduğunu söylüyor.

Chobham, “Mars’ın bu bölgesinde bir volkanik aktivite geçmişi var. Bazı volkanik materyallerin buzlu buzla temas ettiği yerlerde, ikisi arasındaki sınırda katı bir sülfat tuzları tabakası oluşturmak için kimyasal reaksiyonlar meydana geliyordu.” . “Bu açık renkli tortuda gözlemlediğimiz hidratlı ve hidroksile sülfat için en olası açıklama bu.”

Bilim adamları, bölgedeki volkanik materyallerin zamanla aşınması nedeniyle buzulun izlerinin tuz birikintilerinde görünür hale geldiğini ekliyor.

Çalışma, artık buzulun jeolojik olarak nispeten genç olması gerektiğini, muhtemelen modern Mars’ı içeren en son jeolojik dönem olan Amazon döneminden olması gerektiğini öne sürüyor.

En son bilim hikayeleri

İlginizi çekebilecek diğer hikayeler