Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mars’ta Curiosity gezgini tarafından tespit edilen küçük bir “çiçek” oluşumu

Mars’ta Curiosity gezgini tarafından tespit edilen küçük bir “çiçek” oluşumu

Curiosity, 24 Şubat’ta Gale Krateri’nin içinde bir çiçeğe veya mercan parçasına benzeyen bir kuruştan küçük bu kayayı keşfetti. Bu görüntüdeki küçük parçalar, milyarlarca yıl önce suyla taşınan minerallerin kayaları çimento ile kaplamasıyla oluşturuldu.

NASA’nın Merak gezgini, 20 fit yüksekliğindeki bir kaya oluşumu olan “Mont Mercou”nun önünde bu otoportreyi oluşturmak için iki kamera kullandı.

9 Temmuz 2013 tarihli Valles Marineris’teki yarımkürenin bu perspektifi aslında 102 Viking Orbiter görüntüsünün bir mozaiğidir. Merkezde 2000 km’den uzun ve 8 km derinliğe kadar olan Valles Marineris vadi sistemi bulunmaktadır.

Bu 2016 otoportresi, Sharp Dağı’nın altındaki Murray Buttes bölgesindeki Quela sondaj sahasına kurulan Curiosity Mars gezicisini gösteriyor.

Mars’ta korunmuş bir nehir kanalının bu görüntüsü, farklı irtifaları göstermek için renkli katmanlarla birlikte yörüngede dönen bir uydu tarafından çekildi. Mavi düşük ve sarı yüksek.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Ekspres misyonu, Kuzey Kutbu yakınında, 50 milden geniş ve su buzu ile dolu olan Korolev kraterinin bu 2018 görüntüsünü ele geçirdi.

Mars Reconnaissance Orbiter, Gale Krateri’nin güney katındaki olağandışı dokulu bir alanın bu görüntüsünü elde etmek için HiRISE kamerasını kullandı.

Soğuyan lav, kum tepelerinin Mars’ın güneydoğu bölgesi boyunca hareket ettiği yerin izini korumaya yardımcı oldu. Ama aynı zamanda bir “Star Trek” simgesi gibi görünüyor.

Mars jeolojik olarak Dünya kadar aktif olmasa da, yüzey özellikleri rüzgarlar tarafından yoğun şekilde şekillendirilmiştir. Yarang adı verilen bunun gibi rüzgarla oyulmuş özellikler Kızıl Gezegende yaygındır. Rüzgar kum üzerinde küçük dalgalar ve kum tepeleri oluşturur. Mars’ın ince atmosferinde ışık fazla dağılmaz, bu nedenle avlunun oluşturduğu gölgeler keskin ve karanlıktır.

Bu küçük, hemit bakımından zengin betonlar, NASA’nın Opportunity uzay aracının Nisan 2004’te ziyaret ettiği Fram Krateri’nin yakınında yer almaktadır. Gösterilen alan 1,2 inç genişliğindedir. Görüntü, Opportunity’nin robotik kolundaki mikroskopi görüntüleme cihazından geliyor ve gezicinin panoramik kamerasından renk bilgisi ekleniyor. Bu mineraller, Mars’ın sulu bir geçmişi olduğunu gösteriyor.

READ  NASA neden Artemis ay roketini fırlatmak için acele etmiyor?

Bu görüntü, Tekrarlayan Eğim Çizgisi veya RSL olarak adlandırılan Mars’taki Valles Marineris’teki mevsimsel akışları göstermektedir. Bu Mars toprak kaymaları, ilkbahar ve yaz aylarında yamaçlarda görülür.

Mars’ın gezegeni çevreleyen toz fırtınaları olduğu biliniyor. NASA’nın Mars Global Surveyor yörünge aracından alınan bu 2001 görüntüleri, küresel güneye yayılan toz fırtınası faaliyetinden kaynaklanan sis olarak gezegenin görünümünde çarpıcı bir değişiklik olduğunu gösteriyor.

Sharp Dağı’nın daha yüksek bölgelerine bakan bu birleşik görüntü, NASA’nın Merak uzay aracı tarafından Eylül 2015’te yakalandı. Ön planda hematitle dolu uzun bir sırt var. Arkasında kil mineralleri açısından zengin, dalgalı bir ova vardır. Ve sonra hepsi de sülfat mineralleri bakımından zengin birçok yuvarlak tepe var. Bu katmanlardaki değişen mineraller, hepsi milyarlarca yıl önce suya maruz kalmayı gerektirse de, Mars’ın başlarında değişen bir ortama işaret ediyor.

InSight’ın sismometresi, Nisan 2019’da ilk kez bir “deprem bataklığı” kaydetti.

Opportunity, bir tepenin üzerindeki konumundan, aşağıdaki vadide dolanan Mars toz şeytanının bu 2016 görüntüsünü kaydetti. Manzara, Marathon Vadisi’nin güney ucunun bir parçasını oluşturan Knudsen Sıradağları’nın kuzeye bakan yamacına çıkan gezici patikalara bakıyor.

HiRISE, Mars’ın kuzey kutbundaki katmanlı tortulları ve parlak buzulları ele geçirdi.

Indigo Patera, Mars’ta kum tepelerinin ve dalgaların hızla hareket ettiği bir bölgedir. Mars Reconnaissance Orbiter gemisindeki HiRISE, mevsimsel ve yıllık zaman çizelgelerindeki değişiklikleri görmek için bu bölgeyi iki ayda bir izlemeye devam ediyor.

NASA’nın Curiosity gezgini, 2019’un sonlarında Mars yüzeyinin en yüksek çözünürlüklü panoramasını yakaladı. Buna 1.000’den fazla görüntü ve 1.8 milyar piksel dahildir.

NASA’nın Mars Global Surveyor’ındaki iki cihazdan veri toplayan bu görüntü, Mars’ın kuzey kutup bölgesinin yörüngesel bir görünümünü gösteriyor. Buz bakımından zengin kutup başlığı 621 mil genişliğindedir ve içindeki koyu şeritler derin havzalardır. Merkezin sağında büyük bir vadi, Chasma Boreale, buzulları kabaca ikiye bölüyor. Chasma Boreale, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ünlü Büyük Kanyon’un uzunluğu hakkında bulunur ve 1,2 mil derinliğe ulaşır.

READ  Jüpiter'in uydusu Io'nun yüzeyinin altında cehennem gibi bir magma okyanusu olabilir

Kasım 2013’te HiRISE kamera tarafından çekilen bu görüntü, heyecan verici yeni bir çarpma kraterinin hakimiyetindedir. Krater yaklaşık 100 fit genişliğindedir ve geniş ışınlı bir patlama bölgesi ile çevrilidir. Kraterin oluştuğu arazi tozlu olduğundan, yeni krater, o bölgedeki kırmızımsı tozun kaldırılması nedeniyle görüntüyle geliştirilmiş renkte mavi görünür.

Ireson Tepesi adı verilen bu karanlık tepe, Sharp Dağı’nın altındaki Murray Formasyonu’nda, NASA’nın Merak uzay aracının Şubat 2017’de doğrusal kum tepelerini incelediği yerin yakınında bulunuyor.

Mars’taki bisküvi ve krema mı? Hayır, sadece buz ve kumla kaplı kutup tepeleri.

Bu görüntünün ortasındaki bulut, aslında 2010 yılında meydana gelen ve Mars Keşif Orbiter’i tarafından yakalanan bir toz kulesidir. Mavi ve beyaz bulutlar su buharıdır.

HiRISE, Haziran 2014’te Mars’ın güney yarım küresindeki bir kilometrelik kraterin bu görüntüsünü yakaladı. Krater, Mars’ın ilkbahara yaklaştığı kış sonlarında güneye bakan tüm yamaçlarında don olduğunu gösteriyor.

NASA’nın Insight’ı tarafından keşfedilen en büyük iki deprem, Mars’ın Cerberus Fosai adlı bir bölgesinden kaynaklanmış gibi görünüyor. Bilim adamları daha önce burada heyelanlar da dahil olmak üzere tektonik aktivite belirtileri keşfettiler. Bu görüntü, NASA’nın Mars Reconnaisance Orbiter aracındaki HiRISE kamerasıyla çekildi.

Bu görüntü, Mars yüzeyinden alınan ilk görüntüdür. 20 Temmuz 1976’da Viking 1 iniş aracı tarafından gezegene indikten kısa bir süre sonra ele geçirildi.