Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mars’ta yaklaşık bir yıl sonra yaratıcılık hala ‘yeni kalite’

Mars'ta yaklaşık bir yıl sonra yaratıcılık hala 'yeni kalite'

WASHINGTON – Yaklaşık bir yıllık operasyondan sonra, NASA’nın Ingenuity Mars helikopteri, inatçı gezici için bir kaşif olarak hizmet ettiği için hala “yeni kadar iyi”.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı 11 Mart’ta Ingenuity’nin 129 saniyelik uçuş sırasında 370 metreyi kapsayan gezegendeki 21. uçuşunu tamamladığını duyurdu. Helikopter, Nisan 2021’deki ilk uçuşundan bu yana 4,6 kilometreden fazla yol kat etti.

Yaratıcılık, ay boyunca en fazla beş seyahatten oluşan orijinal bir planla, teknoloji kanıtı olarak geliştirilmiştir. 1.8 kilogramlık pervanenin yıldız performansı, yine de, NASA’yı, yaratıcılığı Mars’a taşıyan kalıcı gezicinin önündeki araziyi incelemek için bir izci olarak kullanarak misyonunu genişletmeye yönlendirdi.

Yaratıcılığının sağladığı bilgiler, azim için mütevazı bir zaman kazandırdı. Mars Pathfinder’a kadar uzanan Mars çıkarma gemisine katılan Jet Propulsion Laboratuvarı’nda kıdemli araştırmacı Matt Golombek, 8 Mart’ta Gezegen ve Ay Bilim Konferansı’nda bir brifing sırasında söyledi. Bir Güneş günü, bir Dünya gününden yaklaşık 40 dakika daha uzun olan bir Mars günüdür.

Diğer bilim adamları, yaratıcılığın faydalı olduğu konusunda ısrarla anlaştılar. Azim görevinde çalışan NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde gezegen bilimcisi olan Justin Simon, 7 Mart’taki konferans oturumu sırasında “Ne kadar iyi çalıştığından ve ne kadar yararlı olduğundan gerçekten çok etkilendim” dedi. Tamamen bekleniyordu, en azından kendim. ”

Başka bir Azim uzmanı, İngiltere Doğa Tarihi Müzesi’nden Keyron Hickman-Lewis, o konferans oturumunda, Azim Séítah adlı bir alanla müzakere ederken yaratıcılığın özellikle yararlı olduğunu söyledi. Bölge hakkında “Arazi bir gezici için ideal değil” dedi. “Bu fikirler çok değerliydi.”

Bu çalışma, önümüzdeki haftalarda Nehir Deltası’nın geri kalanına inatla devam edecek. Golombek, “Amaç, keşfine yardımcı olacak önceden bilgi sağlamak için helikopteri geziciden uzak tutmaktır.” Dedi. Bu, gezicinin deltada alabileceği keşif yollarını ve gezicinin araç kitiyle çalışması için kayaları tanımlamayı içerir.

READ  MIT mühendisleri, enerji tasarrufu yapmanın ve suyu daha verimli bir şekilde kaynatmanın bir yolunu buluyor

Yaratıcılığın kendisi, Mars’ta yaklaşık bir yıl uçtuktan sonra hiçbir aşınma belirtisi göstermedi. Şu ana kadar helikopterde herhangi bir bozulma veya kayıp tespit etmedik. Yeni kadar iyi.

Güneş enerjisi kullanan helikopter, ömrünü sınırlayacak hiçbir sarf malzeme de içermiyor. Helikopterin sağlığı iyi olduğu sürece, sarf malzemesi ve bizi çalışmaya devam etmekten alıkoyan hiçbir şey yok” dedi ve sonunda bir şeyler bozulana kadar operasyonlarda yaratıcılığı sürdürmeyi umarak.

Bu performansın, özel bileşenler yerine Ingenuity’de alan için ön yeterliliğe sahip ticari kullanıma hazır parçaların kullanılması nedeniyle kayda değer olduğunu ekledi. Helikopterin herhangi bir noktasında herhangi bir bozulma ya da kayıp yaşamamamız dikkat çekicidir” dedi.

Golombek, Yaratıcılığın performansının, NASA’nın şu anda ek helikopter görevleri için onaylanmış bir planı olmamasına rağmen, bu tür helikopterlerin gelecekteki keşifler için ne kadar yararlı olacağını gösterdiğini söyledi. “Teknoloji demosunun fikri, bunun Mars’ı keşfetmenin yeni bir yolu olduğunu kanıtlamak” dedi. “Yaratıcılık, Kızıl Gezegeni keşfetmemize bu şekilde devam etmek için umut verdi.”