Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mars’taki gizemli bir delik, insanlı bir görev sırasında insanlara ev sahipliği yapabilir

Mars’taki gizemli bir delik, insanlı bir görev sırasında insanlara ev sahipliği yapabilir

Bu gizemli deliğin dikey bir şaft olduğuna inanılıyor.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars yüzeyinde gizemli bir delik tespit etti. Antik bir yanardağın kenarındaki bu krater birkaç metre genişliğinde ve raporlara göre ilk olarak 15 Ağustos 2022’de keşfedildi. Space.com’un web sitesi.

Raporda, artık nesli tükenmiş olan Arsia Mons yanardağının kenarında yer alan bu gizemli kraterin görüntüsünün, NASA’nın Mars Keşif Yörünge Aracı (MRO) tarafından Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi (HiRISE) kamerası kullanılarak yakalandığı belirtildi.

NASA’nın uzay aracı görüntüyü çektiğinde, görüntü Mars yüzeyinden yalnızca 256 kilometre (159 mil) uzaktaydı.

Bu gizemli deliğin dikey bir şaft olduğuna inanılıyor.

Raporda bu deliklerin gelecekte astronotlara barınabileceği belirtildi. Bu nedenle raporda şunu iddia edildi: “Bir yandan geleceğin astronotlarına barınak sağlayabilir; Mars ince bir atmosfere sahip olduğundan ve küresel bir manyetik alandan yoksun olduğundan, uzaydan gelen radyasyonu Dünya’nın yaptığı gibi engelleyemez. Sonuç olarak, Mars’taki radyasyona maruz kalma, Dünya’daki radyasyona maruz kalmadan 40 ila 50 kat daha fazladır.

Ayrıca bu kraterler Mars’taki yaşam hakkında bilgi sağlamada da faydalı olabilir. “Bu kraterlerin bir başka çekici yönü de, yalnızca insan astronotlara barınak sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda astrobiyolojiyle de ilgilenebilecekleri, yani geçmişte Mars yaşamı için korunan yaşam alanları olabileceği anlamına geliyor – ve eğer “Mikrobiyal yaşam varsa” bugün bile olabilir. zaten orada.”

Volkanların kenarındaki bu deliklerin varlığı, bunların Kızıl Gezegendeki volkanik aktiviteyle bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Rapor şunları ekledi: “Lav kanalları yer altı yanardağından uzağa akabilir; Bir yanardağ söndüğünde kanal boşalır. Bu geride uzun bir yeraltı borusu bırakıyor. Bu tür tüpleri sadece Mars’ta değil, Ay’da ve Dünya’da da görüyoruz.

READ  Artemis 1 uzay aracı, tarihi bir görevi tamamlamak için Pazar günü uçuşa gidiyor

Bu deliklerin ne kadar derin olduğu bir sır olarak kalıyor. Ayrıca bu deliklerin büyük bir mağaraya mı açıldığı, yoksa silindirik küçük bir çöküntü mü içerdiği de belli değil.

Rapor, bu deliklerin mağaralara açılması durumunda gelecekte Mars’a yapılacak insanlı misyonlar için tercih edilen bir iniş alanı haline gelebileceği ifade edilerek sonlandırıldı. Böyle bir görev, astronotların kalıcı küresel radyasyondan uzakta bir ana kamp inşa etmesini gerektirecektir.