Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Microsoft, AI telif hakkı ihlali sorunlarına karşı yasal koruma sunuyor – Ars Technica

Microsoft, AI telif hakkı ihlali sorunlarına karşı yasal koruma sunuyor – Ars Technica

Perşembe günü Microsoft Duyuru Şirketin yapay zeka sistemleri tarafından oluşturulan içerikler nedeniyle telif hakkı ihlali nedeniyle dava açılan müşterilere yasal koruma sağlayacak. Reuters, Yardımcı Pilot Telif Hakkı Taahhüdü adı verilen bu yeni politikanın, Microsoft’un mevcut fikri mülkiyet zararları kapsamının genişletilmesi olduğunu söyledi Raporlar.

Microsoft’un duyurusu, ChatGPT gibi yapay zeka araçlarının, telif hakkıyla korunan materyallerin uygun şekilde atıfta bulunulmadan çoğaltılmasıyla ilgili endişeleri dile getirmesi üzerine geldi. Microsoft, aşağıdaki gibi ürünler aracılığıyla yapay zekaya büyük yatırım yaptı: github yardımcı pilotu Ve isteğe bağlı olarak yerel kod, metin ve görseller oluşturabilen Bing Chat. Yapay zeka modelleri bu yetenekleri, telif hakkı sahiplerinin açık izni olmadan internetten kamuya açık verileri toplayarak kazandı.

Microsoft, yasal koruma sağlayarak müşterilere yapay zeka sistemlerini olası telif hakkı sorunları konusunda endişelenmeden dağıtma konusunda güven vermeyi amaçlıyor. Bu politika, hasarları ve yasal ücretleri kapsamakta ve üretken yapay zekanın teknoloji endüstrisinde hızla benimsenmesi nedeniyle müşterilere ek bir koruma katmanı sağlamaktadır.

“Müşteriler, Microsoft’un Copilot hizmetlerini ve ürettikleri çıktıları telif hakkı talepleri konusunda endişelenmeden kullanıp kullanamayacaklarını sorduğunda, net bir yanıt veriyoruz: evet, kullanabilirsiniz ve telif hakkı nedeniyle size itiraz edilirse olası Yasal Uyarılardan biz sorumlu tutulacağız. riskler söz konusu” diye yazıyor Microsoft.

Yeni taahhüt kapsamında Microsoft, yerleşik korkulukları kullandıkları sürece Copilot, Bing Chat ve diğer yapay zeka hizmetlerini kullanan müşterilere her türlü yasal zararı ödeyecek.

“Özellikle, bir üçüncü taraf, Microsoft Asistanlarının kullanımı veya ürettikleri çıktı nedeniyle telif hakkı ihlali nedeniyle bir ticari müşteriye karşı dava açarsa, müşteriyi savunacağız ve davadan kaynaklanan her türlü olumsuz karar veya uzlaşmanın tutarını ödeyeceğiz. müşteri Microsoft’a yazdığı sürece: Ürünlerimize yerleştirdiğimiz korkulukları ve içerik filtrelerini kullandık.”

READ  Overwatch 2'nin MIA şampiyonu Bastion'ı hatırlıyor musunuz? haftaya dönüyor

Üretken yapay zekanın ortaya çıkışıyla birlikte teknoloji endüstrisi, yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılan telif hakkıyla korunan kaynak materyallerin uygun şekilde onaylanması veya lisanslanmasıyla ilgili sorularla boğuşuyor. Hukuk uzmanları, bu çetrefilli telif hakkı sorunlarının muhtemelen gelecekteki mevzuat ve davalarla çözüleceğini söylüyor; bunların bir kısmı halihazırda üzerinde çalışılıyor.

Aslında Microsoft, Copilot teknolojisiyle ilgili davaları zaten ateşledi. Geçen Kasım ayında Joseph Savery hukuk firması Toplu dava açtı v. GitHub Copilot’un kamuya açık kod depolarının silinmesinden kaynaklanan iddia edilen telif hakkı ihlalleri nedeniyle Microsoft ve OpenAI. Şu anda bu davanın durumu bilinmiyor ve Ars Technica, kamuya açık kayıtları kullanarak davanın hala aktif olup olmadığını doğrulayamadı.