Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mikroişçiler “kapitalizm tarihinde daha önce hiç görülmemiş bir derecede zayıfladılar”

pijama

Mechanical Turk dışında, bu siteler açık ara en düşük işgücü organizasyonuna sahiptir. İşçiler çoğu zaman uzakta oldukları ve birbirleriyle hemen iletişime geçemedikleri için sendikalaşmıyorlar. Onları zayıflatmak için tasarlanmış siteler tarafından eziliyorlar.

Üstelik sendikaların bu işçileri görmesi çok zor. Temelde görünmezler. Bunlar iletişim kurması kolay işçiler değil. Birini bir mikro çalışma sitesine gönderip işçileri organize etmek gibi değil.

Bununla birlikte, Mechanical Turk işçileri, şirkete daha iyi koşullar sağlaması için baskı yapmak için bir forum kurdular – özellikle ücret hırsızlığı ve reddedilen iş sorunları. Bu bir meslektaşımıza soruldu. Önümüzdeki haftalarda daha fazlasını duymak için sabırsızlanıyorum.

Mekanik Türk işçileri geçmişte kötü müteahhitlere karşı önlem aldı. Daha önce sadece müteahhitlerin işçileri değerlendirmesine izin veren inceleme yöntemlerinden bahsetmiştim. Turkopticon adlı bir araç yaratılarak işçiler bu tek taraflılığa karşı geri itildi: tarayıcı eklentisi, onu indiren işçilerin ekranlarını geçersiz kılar ve gerçek zamanlı olarak yükleyebilmeleri için yüklenici incelemeleri yazmalarına izin verir. Turcapticon, diğer çalışanların sahnede kötü bir müteahhit olup olmadığını görmelerini sağlar.

Ancak sorun şu ki, geçmişte Mechanical Turk’te buna benzer şeyler yapmak için girişimlerde bulunuldu ve bunlar platform üzerinden çok hızlı bir şekilde kapandı – çünkü işçilerin tanınması için platforma güvendiler. Forum. Bu, mikroişçilerin örgütlenmesini önlemek için oluşturulan yazılım çerçevelerine bağlı zor bir durumdur.

Kitapta çok fazla örgütsel strateji sunmuyorum çünkü bunu çözmenin işçilere bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Bu fikirleri bulmam biraz üzücü.

Ancak gelecekteki stratejiler hakkında bilgi vermeye yardımcı olacak iki olası senaryo üzerinde çalışıyorum. Örneğin, veri sabotajı mikro çalışanların daha iyi ücret ve koşullar için baskı yapmasının bir yolu olabilir. Yeterli sayıda işçi işini kötü yapmayı kabul ederse ve bu sitelerin güvendiği veri akışlarını engellerse, internette her türlü kafa karışıklığını bulabilirsiniz. Facebook yorumcularının çalışmalarını birkaç haftalığına durdurmaya karar verip vermediğini hayal edin. Facebook, pornografik ve şok edici görüntülere boğulacağı için sitelerini kapatmak zorunda kalacak.

READ  BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Sudan'a yardımın engellenmesinin savaş suçu olduğu konusunda uyardı

Benzer şekilde, Google moderatörleri Appen ve Lionbridge gibi sitelerde iş arıyor. Google aramaları, çalışmalarını geri almaya karar verirlerse özellikle etkili şekillerde özelleştirilmez. Bu, bu şirketler için çok felaket olur.