Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mısır'da ateşkes görüşmelerinin yeniden başlaması bekleniyor: İsrail ile Hamas arasındaki savaşta gelişmeler

Mısır'da ateşkes görüşmelerinin yeniden başlaması bekleniyor: İsrail ile Hamas arasındaki savaşta gelişmeler

Sınır Tanımayan Doktorlar Genel Sekreteri Christopher Lockyer, bu ay beş gün boyunca Gazze Şeridi'ni ziyaret ettiğinde, sevkiyatların artırılması yönünde artan uluslararası baskıya rağmen, harap olmuş bölgeye yardım ulaştırmak için bekleyen kamyonların kat ettiği kilometreleri kaydetti.

Perşembe günü Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'e şimdiye kadarki en güçlü dilini kullanarak Gazze'ye “engelsiz yardım sağlanmasını” sağlaması emrini vererek süregelen sorunlara yanıt verdi. İsrail, yardım teslimatlarındaki gecikmeden kendisinin sorumlu olduğu yönündeki suçlamaları reddetti ve geçen hafta da aynısını yaptı.

Bay Lockyer Cumartesi günü verdiği bir röportajda “Bu sadece sınırdan geçen kamyonların sayısıyla ilgili değil” dedi. “Bu, bu noktadan sonra ne olacağıyla ilgili. Bu, teslimatla ilgili. Bu, sürdürülebilir sağlık hizmetleriyle ilgili. Bu, temiz suyla ilgili.”

BM'nin en yüksek mahkemesi olan Uluslararası Adalet Divanı Perşembe günü verdiği kararda, İsrail'e yardım için karadan geçiş sayısını artırma çağrısında bulundu ve ordusunun Soykırım Sözleşmesi kapsamında Filistinlilerin haklarını ihlal etmemesini sağlamasını talep etti. ” Çok ihtiyaç duyulan insani yardımın sağlanmasını her türlü önlemle engellemek de dahil.”

İsrail Dışişleri Bakanlığı Cevap verdi İsrail'in sivillere verilen zararı azaltmak ve Gazze'ye “özellikle gıda, su, barınma ekipmanı ve ilaç dahil olmak üzere” yardım akışını kolaylaştırmak için önemli çabalar sarf ettiğini söyleyerek.

9 Ekim'de, yani Hamas'ın güney İsrail'e saldırmasından ve İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşının başlamasından iki gün sonra, İsrail, kendi deyimiyle bölgeye “topyekün kuşatma” uyguladı. O zamandan beri Gazze'ye yardımın girmesine yalnızca İsrail tarafından kontrol edilen kısıtlayıcı tedbirler kapsamında izin veriliyor; Bu kurallar aynı zamanda Birleşmiş Milletler ve Fransızca kısaltması MSF olarak bilinen Sınır Tanımayan Doktorlar gibi gruplar tarafından gönderilen yardımlar için de geçerlidir.

Bay Lockyer, geçen hafta, tıbbi malzeme ve ekipman taşıyan Sınır Tanımayan Doktorlar kamyonunun, kırık kemiklerin stabilize edilmesine yardımcı olan metal cihazlar taşıdığı gerekçesiyle Gazze'ye girişinin reddedildiğini söyledi. Bay Lockyer, “Girişi daha önce onaylanan bu malzemeleri daha önce Gazze'ye getirmiştik” dedi. Bu sefer şöyle dedi: “Bu eşyalar orada olduğu için kamyonun tamamı iade edildi ve nedenini bilmiyoruz.”

READ  ABD, Kuzey Kore Askeri Eyleminin Seçimden Önce Kaos Yaratacağından Korkuyor: Rapor

Yardımın Gazze'ye girmesine izin vermekten sorumlu İsrail yetkilisinin sözcüsü, yetkilinin Sınır Tanımayan Doktorlar'a ait bir kamyonun reddedildiğine veya reddedildiğine ilişkin herhangi bir kayıt veya bilgi bulamadığını söyledi.

İsrail daha önce “çift kullanımlı” olarak adlandırdığı malzemelerin (Hamas'ın askeri amaçlarla kullanabileceğini söylediği öğeler veya maddeler) girişini engellediğini veya kısıtladığını söylemişti.

Bay Lockyer, hem güneydeki Refah kentinde hem de Şeridi'nin orta kısmındaki Deir el-Balah'ta Gazze'ye yaptığı beş günlük ziyaretin, kendisi için yalnızca yeterli yardımın Gazze'ye ulaşmasını sağlamanın yanı sıra, hayati önem taşıdığının altını çizdiğini söyledi. ama aynı zamanda Gazze'ye ulaşmanın yeterli olmamasını da sağlamak. Doğru ve güvenli bir şekilde dağıtılıyor ancak çatışmanın kendisinin de sona erdirilmesine ihtiyaç var.

İnsani felaketin ve devam eden askeri operasyonların kötüleşen etkilerinin, bölgenin başka bir şiddetli bombalamaya maruz kalmasının ertesi sabahı, 19 Mart'ta Deir el-Balah'taki El Aksa Hastanesi'ne yapılan ziyarette açıkça ortaya çıktığını ekledi.

Koğuşlar ve koridorlar yanıklar, şarapnel parçaları ve parçalanmış uzuvlardan muzdarip, bazıları ampütasyona ihtiyaç duyan yaralı insanlarla doluydu. Bu arada, sürekli olarak zayıf, bir deri bir kemik kalmış ve yetersiz beslenen çocuklar getiriliyordu.

“En şok edici şeylerden biri, oradaki sağlık ekiplerinin şu açıdan vermek zorunda kaldığı karardı: Travma hastalarına mı yatak veriyorlar, yoksa yetersiz beslenen çocuklara mı yatak veriyorlar?” dedi.

Cumartesi günü Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'den tahliyelerin artırılması çağrısında bulundu. Acı çeken hastanelerin hasta ve yaralılara bakım sağlamakta zorlandığını yazdı X'teki bir yazıda“Yaklaşık 9.000 hastanın, kanser tedavisi, bombalamadan kaynaklanan yaralanmalar, diyaliz ve diğer kronik durumlar da dahil olmak üzere hayat kurtaran sağlık hizmetlerinden yararlanmak için acilen yurt dışına tahliye edilmesi gerekiyor.”

READ  Petrol fiyatları, OPEC+'nın üretim kesintisi hedeflerini sürdürmesi ve Çin'in COVID kısıtlamalarını hafifletmesinin ardından yükseldi

İsrail'i daha fazla tahliyeyi kabul etmeye çağırdı ve şunları söyledi: “Her an önemlidir.”