Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

MTA oranları 4 yıl sonra ilk kez Pazar günü zamlandı

MTA oranları 4 yıl sonra ilk kez Pazar günü zamlandı

Metro, otobüs ve banliyö treni ücretleri dört yıl sonra ilk kez Pazar günü artacak.

Pandemi sırasında MTA, iki yılda bir düzenli olarak yaptığı faiz artırım programını durdurdu. Ancak ajans, bütçe kısıtlamalarının gecikme süresinin sona erdiği anlamına geldiğini söylüyor.

Tek metro veya otobüs seferleri 15 sent artarak 2,75 dolardan 2,90 dolara, %5 artacak.

MetroCard kullanan ve yedi günlük veya 30 günlük sınırsız geçiş satın alan sürücüler için toplam maliyetler de artacaktır. 30 günlük geçiş 127 dolardan 132 dolara, yedi günlük sınırsız geçiş ise 1 dolardan 34 dolara çıkacak.

Yolcu demiryolu ücretleri yaklaşık %4 artacak.

Vali Kathy Hochul ve MTA eyalet yasama organı, bu yıl New York City işletmeleri üzerindeki bordro transfer vergisini artırarak ve tek seferlik 300 milyon dolarlık bir ödemeyi onaylayarak bir cankurtaran halatı attı. Her şey, düşük pandemi dönemi yolcu sayısından zarar görmeye devam eden işletme bütçesini finanse etmeye gidiyor.

Bununla birlikte, özellikle her şeyin fiyatının yükseldiği ve birçok kişinin gelirinin sabit kaldığı bir zamanda, sürücüler fiyat artışından memnun değil.

Brooklyn, Bensonhurst’ten bir banliyö taşıtı olan Leila McGushin, “Maaşım. Evet, inanın bana, yükselmiyor. Elbette, mutlu değiliz.”

19 yaşındaki Queens sakini Chris Mathew, “Korkunç dostum. Artmaya devam ediyor” dedi. “Vurmaya veya zıplamaya devam edeceğim [the turnstile]. “

Sadece soyadını kullanan Crown Heights sakini 70 yaşındaki Santana, ücreti ödemeyi umursamadığını, ancak MTA’nın ayrıca ücret kaçırma nedeniyle yılda 700 milyon dolar kaybettiğinden şikayet ettiğini kaydetti. Önce MTA indirirse, ücreti yükseltmekte sorun olmayacağını söyledi.

“Sadece beni rahatsız ediyor çünkü bunun için mazeretleri ücretten kaçmak” dedi.

MTA, otobüslerde yılda 315 milyon dolar, metrolarda 285 milyon dolar, köprü ve tünel geçişlerinde 46 milyon dolar ve Long Island Demiryolu Yolu ve Metro-North’ta 44 milyon dolar kaybettiğini bildirdi.

READ  New York City açıkladı | CNN İşletmesi

Ancak herkes artışa karşı değil.

Brownsville’den 32 yaşındaki Damon Boyd, “Bence bu muhtemelen iyi bir fikir,” dedi. “Trenler sorunsuz çalıştığı sürece, bunda bir sorun olmamalı.”

MTA, ücret artışını açıklarken, “Ücretler ve ücretlerdeki artış, MTA’nın 2009’da başlayan ve iki yılda bir ücret ve ücretlerde küçük, öngörülebilir ayarlamalar yaptığı uygulamasının bir devamı niteliğindedir.”

Ajans, ücret artışının bu yıl 117 milyon $ getirmesini bekliyor ve 2025’te %4 ve 2027’de bir tane daha artış planlıyor.