Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Musk, Twitter anlaşması muhtemelen zorladığından Tesla hissesinde 6.9 milyar dolar sattı

Musk, Twitter anlaşması muhtemelen zorladığından Tesla hissesinde 6.9 milyar dolar sattı

10 Ağustos (Reuters) – Tesla Inc (TSLA.O) CEO Elon Musk, elektrikli otomobil üreticisinin 6,9 milyar dolarlık hissesini sattı ve sosyal medya platformuyla yasal bir savaşı kaybederse paranın potansiyel bir Twitter anlaşmasını finanse etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Salı günü geç saatlerde yaptığı bir tweet’te, “Twitter’ın bu anlaşmayı* zorunlu kılması ve bazı özsermaye ortaklarının kapatmaması (umarım olası değildir) durumunda, Tesla hisselerinin acil satışından kaçınmak önemlidir” dedi.

Mikroblog sitesinin hisseleri erken işlemlerde %3,5 artışla 44,35$’a yükseldi, ancak yine de Musk’ın hisse başına 54,20$’lık teklif fiyatının oldukça altında. Tesla hisseleri yaklaşık %4 artışla 882$’a yükseldi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Musk, Temmuz ayı başlarında Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için 25 Nisan’daki anlaşmasını yırttı. Twitter, Musk’ı anlaşmayı tamamlamaya zorlamak için dava açtı ve sosyal medya platformundaki spam hesaplarının sayısı hakkında yanıltılmış olduğu iddiasını, teknoloji hisselerinin düşüşünden sonra alıcının pişmanlığı olarak reddetti. İki taraf da 17 Ekim’de yargılanacak.

Salı günü hisse satışını açıkladıktan sonra Musk, Twitter’a giderek Tesla hisselerini satmayı bitirip bitirmediği sorulduğunda “evet” dedi ve Twitter anlaşmasının kapanmaması halinde onları geri alacağını da sözlerine ekledi.

“Ateşli satış” riskini ortadan kaldırmak, Musk’ın kendisi aleyhine bir Twitter kararı verilmesi durumunda zaten nakit toplamış olması ve Twitter anlaşmasından vazgeçilmesi durumunda hisseleri geri alacağı yorumu olumlu bir önyargıya yol açıyor. Tesla için,” dedi Mirabaud’daki satış tüccarı Mark Taylor.

Tesla, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermezken, Twitter yorum yapmayı reddetti.

Hisse satışı, Musk’ın şirketin yıllık genel toplantısında Tesla’nın bir “satın alma fırsatı” olduğunu açıklamasından kısa bir süre sonra geldi.

READ  Amazon, COVID-19'lu işçiler için PTO politikasını sonlandırıyor
Twitter ve Tesla, Musk’ın sosyal medya platformunu edinme yolculuğundaki gelişmeleri paylaşıyor

Future Fund LLC’nin yönetici ortağı Gary Black, “Son üç gün içinde Elon (Tesla hisseleri) satmak, (Twitter) anlaşmasını tamamlama olasılığını önemli ölçüde artırıyor, ancak hisse başına 50-51 dolar gibi biraz daha düşük bir fiyatla” dedi. Bir deyim. cıvıldamak.

Dünyanın en zengin insanı Musk, Nisan ayında 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı ve o sırada daha fazla satış için bir plan olmadığını söyledi.

Ancak o zamandan beri hukuk uzmanları, Musk’ın devralmayı tamamlaması veya anlaşmazlığı ciddi bir cezayla çözmesi durumunda, muhtemelen daha fazla Tesla hissesi satacağını öne sürdüler.

Wedbush’ta bir analist olan Dan Ives, Twitter’ın Musk’tan 5 ila 10 milyar dolarlık bir uzlaşma alma olasılığının sosyal medya şirketinin hisselerinde dikkate alınmaya başladığını söyledi.

Reuters hesaplamalarına göre Musk, 5 Ağustos ile 9 Ağustos arasında yaklaşık 7,92 milyon hisse sattı ve şu anda otomobil üreticisinin %15’inden azına sahip. Son satışlar, Musk’ın toplam Tesla satışlarını bir yıldan kısa bir sürede yaklaşık 32 milyar dolara getirdi.

Musk ayrıca Salı günü sosyal medyada kendi platformunu başlatabileceği konusunda şaka yaptı. Bir Twitter kullanıcısı, anlaşmanın kapanmaması halinde kendi platformunu oluşturmayı düşünüp düşünmeyeceği sorulduğunda, “X.com” yanıtını verdi.

Ayrıca Tesla’nın pille çalışan yarı ticari kamyonunun daha uzun menzilli ve daha pahalı versiyonunu bu yıl göndermeye başlayacağını tweetledi.

500 millik kamyonun 180.000 dolara mal olması bekleniyor, ancak ABD Senatosu onaylı ABD sübvansiyon programı kapsamında 40.000 dolara kadar vergi indirimi için uygun.

Tesla, 2017’de Semi için planlarını açıkladı, ancak PepsiCo Inc dahil şirketler için lansmanı ve teslimat hacmi (PEP.O)Yeni 4.680 pil hücresinin kullanılabilirliği ile ilgili sorunlar nedeniyle ertelendi. (https://bit.ly/3p9U2i8)

READ  Covid-19 için ikinci güçlendirici: Dr. Lina Win ağırlığında

Tesla hisseleri, otomobil üreticisi 20 Temmuz’da beklenenden daha iyi kazançlar bildirdiğinden bu yana yaklaşık %15 arttı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

San Francisco’da Hyungju Jin, Bengaluru’da Akrit Sharma, Medha Singh ve Sruthi Shankar tarafından ek raporlama; Shubham Kalia ve Shivam Patel tarafından ek raporlama. Editör Edwina Gibbs, Sweta Singh ve Anil de Silva

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.