Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, 27 Haziran Pazartesi günü CAPSTONE misyonunu başlatacak

NASA, 27 Haziran Pazartesi günü CAPSTONE misyonunu başlatacak

Rocket Lab'ın Elektron roketi, CAPSTONE fırlatılmasından önce bir prova için Yeni Zelanda'daki Launch Complex 1'deki fırlatma rampasının üzerinde oturuyor.

Küçük bir uydu, çok daha büyük bir şeyin yolunu açmaya hazırlanıyor: tamamen büyümüş bir Ay uzay istasyonu. NASA’nın CAPSTONE uydusunun Pazartesi günü fırlatılması ve ardından Pathfinder görevinde benzersiz bir ay yörüngesine seyahat etmesi planlanıyor. Artemis programıbu on yıl sonra insanları aya geri döndürmeyi hedefliyor.

kapak taşı Özel şirketin Yeni Zelanda, Mahia’daki Fırlatma Kompleksi 1’den kalkacak olan Rocket Lab’ın Elektron roketine biniyor. Rocket Lab, düşen bir hızlandırıcı füzeyi yakalamak için bir helikopter kullanarak Mayıs ayında manşetlere taşındı. CAPSTONE’ın 27 Haziran’da ET 6 AM ET’de başlaması ve canlı yayının bir saat önce başlaması planlanıyor. Etkinliği ajansta izleyebilirsiniz İnternet sitesi veya BaşvuruVeya aşağıdaki canlı yayından izleyebilirsiniz.

NASA Live: NASA TV’nin resmi yayını

CAPSTONE görevinden yaklaşık bir hafta sonra, sondanın uçuşu NASA aracılığıyla sağlanacak. Güneş sistemindeki gözler Verilerin gerçek zamanlı olarak etkileşimli 3B görselleştirilmesi.

Cislunar Otonom Konumlandırma Sistemi Teknoloji Operasyonları ve Navigasyon Deneyi (CAPSTONE) görevi, ayın etrafındaki korona yörüngesine (NRHO) mikrodalga boyutunda bir uydu gönderecek. Uydu, bu eşsiz ay yörüngesi etrafında dolaşan ve planlanan tarih için test eden ilk kişi olacak. Ay KapısıAy’da kalıcı bir insan varlığına izin vermeyi amaçlayan küçük bir uzay istasyonu.

NRHO, Ay ve Dünya’nın yerçekimi kuvvetinin etkileşime girdiği yer olması bakımından özeldir. Bu yörünge teorik olarak uzay aracını Ay’ın etrafında sabite yakın bir yörüngede “güzel bir yerçekimi noktasında” tutacaktır. göre NASA’ya. Bu nedenle NRHO idealdir çünkü geleneksel yörüngelerden daha az yakıt gerektirecek ve önerilen ay uzay istasyonunun Dünya ile istikrarlı bir iletişim hattını sürdürmesine izin verecektir. Ancak NASA, bu son derece eliptik yörüngeye girişini inşa etmeden önce, uzay ajansı, yörünge modellerini test etmek için Colorado merkezli Advanced Space’in sahibi olduğu ve işlettiği CAPSTONE’ı kullanacak.

Sanatçının CAPSTONE anlayışı.
GIF: NASA/Daniel Rutter

Dünya’dan fırlatıldıktan altı gün sonra, Elektron roketinin üst aşaması, CAPSTONE uydusunu Ay’a olan yolculuğunda fırlatacak. 55 kiloluk (25 kiloluk) küp araç, dört aylık solo yolculuğun geri kalanını gerçekleştirecek. CAPSTONE, Ay’da yaklaşık altı ay boyunca yörüngesinin yörünge dinamiklerini test edecek. Uydu ayrıca, uzay aracından uzay aracına navigasyon teknolojisini ve gelecekteki uzay aracının Dünyadaki görev kontrolörleri ile iletişim kurma ihtiyacını azaltabilecek ve diğer uzay aracından gelen sinyallerin aktarılmasını bekleyebilecek tek yönlü menzil yeteneklerini test etmek için de kullanılacak.

NASA, ajansın Ay’a planlanan dönüşü için parçaları sistematik olarak bir araya getiriyor. bu Uzay ajansının Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) için dördüncü ve son provası iyi geçtiAğustos ayı sonlarında olası bir lansmanın önünü açıyor.

daha fazla: Ay’a bağlı bu küçük uydu, Ay’daki uzay istasyonuna giden bir yol yapabilir.

READ  Ayın yakın ve uzak tarafları arasındaki farklarla ilişkili büyük antik etki