Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA Artemis Ay görev güncellemesi 1: Cumartesi fırlatma girişimi

NASA Artemis Ay görev güncellemesi 1: Cumartesi fırlatma girişimi

NASA’nın yeni nesil Ay roketi, üstünde Orion mürettebat kapsülü bulunan Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi, 27 Ağustos 2022, Cape Canaveral, Florida’daki mürettebatsız Artemis 1 görevine hazırlık olarak Fırlatma Pedi 39B üzerinde duruyor.

Joe Kaptan | Reuters

NASA, Cumartesi günü Artemis I görevini aya başlatmak için başka bir girişimde bulunacağını duyurdu. başlatma iptali Pazartesi bir motor sorunu nedeniyle.

Uzay ajansı, ay çevresinde bir aydan uzun bir yolculukta bir Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi ve Orion kapsülü fırlatmak için çalışıyor.

Pazartesi günü NASA, geri sayım başlamadan iki saatten daha kısa bir süre önce keşfedilen dört sıvı yakıtlı roket motorundan birinde tespit edilen bir sıcaklık sorununu çözemedi. Salı günü düzenlediği basın toplantısında, NASA SLS program yöneticisi John Honeycutt, itiş gücünün beklendiği gibi aktığını gösteren veri analizi göz önüne alındığında, ajansın motor sorununun hatalı bir sensörden kaynaklandığına inandığını söyledi.

Honeycutt, roketin teknik ekibinin verileri incelemeye devam ettiğini ve Cumartesi günkü fırlatmayı mümkün kılmak için hala “planımızı iyileştirmesi” gerektiğini kaydetti. NASA’nın motor sensörüne ulaşmak için fırlatma rampasından SLS’yi çıkarması gerekiyorsa, bu muhtemelen başka bir fırlatma girişiminden önce haftalar veya aylar sürecek bir gecikme anlamına gelecektir.

Honeycutt, “Fırlatma rampasındaki sensörü değiştirmek zor olurdu” dedi.

NASA’nın Artemis I görev yöneticisi Mike Sarafin, ekibin rokete yakıt yükleme prosedürlerini değiştireceğini ve geri sayım sırasında motoru optimum sıcaklığa soğutmaya çalışmaya başlayacağını söyledi.

Space Force meteorolojik fırlatma görevlisi Mark Berger’e göre, hava durumu NASA’nın Cumartesi günü fırlatmayı deneyip deneyemeyeceği konusunda endişe olmaya devam ediyor.

Burger, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Geri sayımın herhangi bir noktasında bir hava ihlali olasılığı bana hala oldukça yüksek görünüyor” dedi.

READ  Füze Raporu: Dört Falcon Heavy bu yıl fırlatıldı; Baget ile tanışın

NASA, Cumartesi günü saat 14:17’de ET’de iki saatlik bir fırlatma penceresi açılacağını söyledi, bu da fırlatmanın uzunluğu nedeniyle o saat ile 16:17 arasında herhangi bir zamanda fırlatılabileceği anlamına geliyor, Burger ekledi, “Hala elimizde olduğunu düşünüyorum. bir şans.” iyi”, ancak yaklaşık %60’ı havanın füzenin fırlatılmasını engelleyeceğini öngördü.

İnsansız uçuş, ajansın ilk monte edilmiş füzesi olacak NASA’nın ay yüzeyine uzun zamandır beklenen dönüşü başlıyor. Bu, ajansın astronotlarının 2025’teki üçüncü görevinde Ay’a inmesi beklenen NASA’nın Artemis ay programının başlangıcını işaret ediyor.

Artemis I astronot taşımayacak ve Ay’a inmeyecek olsa da, görev NASA’nın canavar roketinin ve derin uzay kapsülünün vaat edilen yeteneklerini yerine getirebileceğini göstermek için kritik öneme sahip. Artemis I, program bütçeden milyarları aştığı için yıllarca ertelendi.