Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, bir sonraki Artemis I başlatma girişimi için tarihi erteledi

NASA, bir sonraki Artemis I başlatma girişimi için tarihi erteledi

CNN’in Wonder Theory bültenine kaydolun. Şaşırtıcı keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Yetkililer NASA, devasa Artemis I ay roketinin bir sonraki fırlatma girişimini 27 Eylül’e kadar dört gün erteledi, Uzay Ajans Pazartesi günü açıkladı.

Eski bir Artemis misyon ekibiydi. 23 Eylül hedefleniyor. NASA’ya göre 2 Ekim olası bir yedekleme tarihi “incelenmekte”.

uzay Ajans hala, Space Launch System veya SLS olarak adlandırılan füzeyle ilgili bir sorun üzerinde çalışıyor. Ateşleme sırasında bir sızıntı ortaya çıktı 3 Eylül Cumartesi günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki son fırlatma girişimi sırasında ultra soğuk sıvı hidrojen kullanılması. NASA’ya göre hafta sonu hidrojen sızıntısı alanında onarım çalışmaları yapıldı.

uzay NASA, 17 Eylül’de sıvı hidrojen besleyen sistemi test etmeye çalışıyordu, ancak bu kriyojenik testin tarihi şimdi 21 Eylül’e ertelendi, NASA Artemis blogunda bildirdi.

Güncellenen tarihler, soğutma tanıtım testinize hazırlanmak için daha fazla zamana ve dolayısıyla lansmana hazırlanmak için daha fazla zamana sahip olmanın katma değeri de dahil olmak üzere, birden fazla lojistik konunun dikkatlice değerlendirilmesini temsil eder. Tarihler ayrıca yöneticilerin ekiplerin yeterince dinlenmesini ve soğutulmuş yakıt kaynaklarını yenilemesini sağlamalarına da izin veriyor, ”diye paylaştı NASA blog yazısında.

Ajans, 21 Eylül’de yapılacak testin bir motor kanama testi içereceğini söyledi. Görev ekibi, 29 Ağustos’ta ilk Artemis I fırlatma girişimini, motor kanaması sırasında karşılaştığı ve yetkililerin hatalı bir sensörden kaynaklandığına inandığı fırlatma motorlarının soğumasına neden olan bir sorun nedeniyle kaldırdı.

27 Eylül’deki lansman aralığı 70 dakika uzunluğundadır – 23 Eylül’de mevcut olan 120 dakikalık lansman aralığından daha kısadır.

Yetkililer NASA, uzay ajansının doğu menziline bilgi sağlamaya devam ettiğini ve bunun roketin fırlatma rampasında kalmasına izin vermek için bir feragat vermesi gerektiğini söyledi.

Devamını oku: Artemis I’i muazzam bir başarı yapan büyük sayılar

NASA, ajansın uçuş sonlandırma sistemi için mevcut test gereksinimlerini genişletme talebinin doğu menzil süreci incelemesini onurlandırmaya devam ediyor ve gerektiğinde ek bilgi ve veri sağlıyor. Buna paralel olarak ajans, başvurunun onaylanması durumunda soğutucu akışkanın pilot testi ve olası fırlatma fırsatları için hazırlıklara devam ediyor” denildi.

READ  NASA, gök cisimlerinin çarpışmasıyla oluşan dev enkaz bulutunu tespit etti