Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, hizalamanın 3 Haziran’da görünmeyeceğini söyledi

NASA, hizalamanın 3 Haziran’da görünmeyeceğini söyledi


Uzmanlar, bir gezegen gösterisi izlemek istiyorsanız bu ayın sonlarının gerçek bir gök gösterisini izlemek için en iyi zaman olabileceğini söylüyor.

Göz kamaştırıcı görmeyi bekleyen insanlar Gezegenlerin geçit töreni 3 Haziran Pazartesi günü gökyüzünde gördükleri karşısında hayal kırıklığı yaşanabilir. Bunun yerine uzmanlar beklentilerini kontrol etmeleri ve gezegenlerin hizalanmasını görmek için ay sonuna kadar beklemeleri gerektiğini söylüyor.

Geçtiğimiz iki ay gökbilimciler için olaylarla geçti. İlk olarak Nisan’da bir güneş tutulması, ardından Mayıs’ta nadir görülen kuzey ışıkları ve şimdi de 2024’te bir gezegen gösterimi yapılacak.

Yıldız gözlemcileri altı gezegenin (Jüpiter, Merkür, Uranüs, Mars, Neptün ve Satürn) sıralanmış halde görülebilmesi gerekir.

Ancak NASA uzmanları ve sınırları olmayan gökbilimciler, bunun gezegen gösterimini izlemek için en iyi zaman olmayacağı konusunda hemfikir. Çünkü Uranüs, Merkür ve Jüpiter güneş ışığı tarafından yutulacak ve ufka görülemeyecek kadar yakınlaşacak.

Kuzey ışıkları: ABD’deki kuzey ışıkları ‘Doğa Ana’nın en son ortaya çıktığı zamana’ kıyasla sönüktü: bilinmesi gerekenler

Uzmanlar sabırlı olun diyor: Haziran ayı sonlarında gezegen çok daha genişleyecek

NASA Jet’te halkla ilişkiler uzmanı Preston Dechess, “Benim için gezegensel geçit törenine en yakın şey, üçüncü çeyrekte Satürn ve Ay’ın olduğu ve şafakta Mars ve Jüpiter’in gökyüzünde sıralandığı 29 Haziran’dır” dedi. Hava yolları. Propulsion Lab USA Today’e söyledi. Deitches’in astronomi alanında geçmişi var ve NASA gösterisine ev sahipliği yapıyor.Nabergece gökyüzünde neler olduğunu anlatan aylık bir video serisi.

Sınır Tanımayan Astronomlar’ın iletişim direktörü Andrew Fazekas, 3 Haziran’daki gezegen geçit törenine gelindiğinde tüm gezegenleri çıplak gözle görmenin neredeyse imkansız olacağını söylüyor.

Hem Fazekas hem de Deches, bunun yerine gezegen gösterimini 29 Haziran’da görmenin daha iyi olacağı konusunda hemfikir.

READ  Plesiosaurus: Avustralya'daki fosil avcıları 100 milyon yıllık bir iskelet keşfetti

Fazekas, 3 Haziran’da Jüpiter, Merkür ve Uranüs’ün “güneşe çok yakın” olacağını söyledi. Bu nedenle bu üç gezegeni görmek zor olacaktır.

Dolayısıyla, sırf bu göksel olayı bir anlığına görebilmek için Pazartesi sabahı güneş doğmadan uyanmaya karar veren insanlar, kendilerini hayal kırıklığına hazırlıyor olabilirler.

Bu durumda bekleyenlerin başına güzel şeyler gelir. Ay sonuna kadar beklemek, yıldız gözlemcilerine gezegenleri görme şansının artmasını sağlayacak.

Fazekas ABD’ye şöyle konuştu: “Sabırlı olursanız ve ay sonuna kadar beklerseniz, bu gezegenler güneşten uzaklaşacak ve sabahın erken saatlerinde gökyüzüne çıkacak. Böylece gezegenleri seçme şansınız daha kolay olacak.” BUGÜN. onlar cennette.

İnsanlar 29 Haziran’a kadar beklerlerse gezegen geçit törenini daha iyi görmekle kalmayacak, aynı zamanda çalışma haftasında yaptıkları gibi yıldızları izlemek zorunda kalmak yerine Cuma gecesinden Cumartesi sabahına kadar yıldızları gözlemleyebilecekler. Bu pazartesi sabahı.

Oynar

Gökyüzündeki “gezegen geçit törenine” bir göz atın

3 Haziran ve 28 Ağustos’ta gökyüzü gözlemcileri şafak vakti gökyüzünde altı gezegenin hizalanmasını görebilecekler.

Güneş tutulması heyecanı ve kuzey ışıkları gezegeni sergilemek için heyecan yaratıyor

Fazekas, insanların 3 Haziran sabahı muhteşem bir şey görmeyi beklediklerini söyledi. Ancak son derece popüler iki gök olayı olan güneş tutulmaları ve kuzey ışıkları ile sosyal medyadaki heyecanın oluşturduğu tahminlerin, insanların beklentilerini bir miktar artırıp cansız bir deneyime yol açabileceğinden endişe ediyor.

İnternette abartılan kötü bir deneyin insanların astronomi konusundaki heyecanını çalabileceğinden endişe duyduğunu ekliyor.

Fazekas, “Benim endişem, insanları hayal kırıklığına uğratmamız ve sonrasında bunu bir daha yapmak istememeleridir” dedi.

Fazekas, gökyüzünü gözlemlemekle ilgilenen bu kadar insanı hiç görmediğini ve heyecanın bitmesini istemediğini ifade etti.

Neyi görebileceksiniz?

SkySafari Pro adlı programa göre, 29 Haziran takımyıldızı gösterimi sırasında aşağıdakileri görebileceksiniz:

  • Ufka en yakın olacak Jüpiter
  • Uranüs
  • Mars
  • ay
  • Neptün
  • Satürn
READ  Perseverance'ın Mars'taki yeni arkadaşı bir evcil hayvan kayası

Gezegensel geçit töreni nedir?

Temel olarak, gezegenler düz bir çizgi oluşturduğunda ve gece gökyüzünde yürüyor gibi göründüğünde ve bir tür uzay gösterisi oluşturduğunda gerçekleşir.

Büyük gezegen hizalaması olarak da bilinir Delaware ÇevrimiçiUSA TODAY Ağının bir parçası.

Gezegensel geçit törenini izlemek için hangi ekipmana ihtiyacınız var?

Fazekas’a göre bazı gezegenleri görmek için hala dürbün ve teleskoplara ihtiyacınız olacak.

Fazekas, “Neptün, onu görebilmek için güçlü dürbünlere veya küçük bir teleskopa ihtiyaç duyan bir gezegendir” dedi. “Ve onu bulmak da kolay değil.”

28 Haziran Cuma günü yıldızları izlemeye çıkanlar, Ay’ın hemen yanında Neptün’ü görebilecek. 29 Haziran’da Ay’dan uzakta olacak ve onun yerine onun üzerinde olacak.

Apple App Store’daki Skyview gibi uygulamalar, insanların telefonlarını gece gökyüzündeki gök cisimlerini tanımlamalarına yardımcı olan bir araca dönüştürebilir.

Gezegenlerin geçit törenini nerede görebileceksiniz?

Fazekas’a göre insanların gezegensel geçit törenini görebilmek için aşağıdakileri yapması gerekecek:

  • Güneş doğmadan önce erken kalkın.
  • Doğu veya güneydoğu gökyüzüne bakan açık bir nokta bulun.
  • Çıplak gözle görülemeyen gezegenleri görmek için dürbününüzü veya teleskopunuzu hazırlayın.