Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA mühendisleri Voyager 1'e tıklıyor ve bir hafıza dökümü alıyor

NASA mühendisleri Voyager 1'e tıklıyor ve bir hafıza dökümü alıyor

Voyager 1 uzay aracı bozuk veriler göndermeye başladıktan sonra ona veda etmek zorunda kalabileceğimize dair aylardır büyüyen bir korku var. Şimdi, sürpriz bir gelişmeyle, Voyager 1, bir “dürtme” komutundan sonra bir uçuş veri alt sistemi (FDS) hafıza okuması gönderdi; bu, uzay aracının korkulduğundan daha iyi durumda olduğuna dair umut verirken, aynı zamanda mühendislerin hafızayı derinlemesine incelemesine de olanak tanıyor. raporlanan okumaları kanıt olarak iade edin. Her ne kadar bu veriler FDS'nin düzgün çalışırken kullanması gereken formatta gönderilmese de yine de okunabilir.

Sorunun daha önce Telemetri Modülasyon Birimi (TMU) ile ilgili olduğundan şüpheleniliyordu ancak daha sonra FDS sisteminin kendisiyle ilişkilendirildi. Bu, NASA mühendislerinin ömürlerini uzatmak için her iki uzay aracının donanım yazılımını güncellemesinden sonra geldi, ancak bunun olası bir neden olduğunu düşünmek için henüz çok erken. Artık, bilgisayara, bir kısmı bozulursa donanım yazılımındaki farklı sıraları denemesi talimatını veren “dürtme” talimatlarının bir sonucu olarak, mühendisler, FDS sorunlarının ardındaki nedeni ve olası bir çözümü bulma umuduyla bunları önceki indirmelerle karşılaştırabilirler. çözüm.

Şifresi çözülmüş hafıza indirmesiyle ilgili bu haberden ilham alan Nadia Drake – Frank Drake'in kızı – Kendisini nasıl etkilediğini yazdı Yalnızca son yıllarda Voyager misyonunda çalışan mühendisler değil, aynı zamanda iki Voyager uzay aracı hakkındaki kendi düşünceleri de. Bunlar sadece babasını ve birçok meslektaşını sürekli hatırlatmakla kalmıyor, aynı zamanda bu uzay aracıyla artık iletişim kuramazsak takip edecek sessizlik derin olacak. Ancak bu yeni umut, bu cesur küçük uzay gemisiyle ilgili önceki haberlerden daha iyi.

için teşekkürler [Mark Stevens] Gizli bilgi edinmek için.