Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, sonda kanalı arızasından kablo etiketlerini sorumlu tutuyor

NASA, sonda kanalı arızasından kablo etiketlerini sorumlu tutuyor

NASA’nın OSIRIS-REx örnek dönüş kapsülü üst atmosfere doğru yol aldığında, uzay ajansı ilk kez bir asteroitten Dünya’ya malzeme göndermişti. Yüzbinlerce kişi, kapsülün Utah Test ve Eğitim Alanına inişini izleyebilmek için 24 Eylül’de canlı yayına katıldı. Ancak kapsülün inişe geçmesinden yaklaşık on dakika önce, keskin gözlü izleyiciler biraz garip bir şeyi fark etmiş olabilirler; yer kontrolü, aracın tuzak paraşütünün açılması emrini verdiğini anons ettiğinde… hiçbir şey olmamış gibi görünüyordu.

Artık NASA neden beklendiği gibi çalışmadığını biliyorve bu, izleyicilerden bazılarının zaman zaman karşılaştığına bahse girdiğimiz türden sıradan bir sorun haline geldi.

Basitçe söylemek gerekirse, “ana” tanımı, yanlışlıkla hem narkotik çağlayanı harekete geçiren cihazı hem de hattını kesmek için kullanılan piroteknik patlayıcıyı ayırt etmek için kullanıldı. Montaj sırasında bu iki bağlantı birbirine karıştı, böylece kapsülün aviyoniklerine açılmak üzere paraşütle atlaması emredildiğinde, aslında kapsül hala uzay aracında depolanmışken telinin kesilmesiyle sonuçlandı.

Daha sonra ne olduğunu muhtemelen tahmin edebilirsiniz. Paraşütün kesilmesi gereken yükseklikte kapı açıldı ve zaten ayrılmış olan paraşüt dışarı uçtu.

Bu, görevi sonlandıran bir hata olabilirdi ama neyse ki dönüş kapsülü, yüksek hızlı paraşütü kullanılmadan bile güvenli bir şekilde iniş yaptı. Ana paraşütün beklenenden daha hızlı açılma hızını kaldırabilecek kadar güçlü olduğu ortaya çıktı. Kapsül Dünya’ya ulaştığında, amaçlanan iniş hızında ilerliyordu ve örnekler güvenli bir şekilde kurtarıldı; ancak hızlı alçalması, planlanandan yaklaşık bir dakika önce inmesi anlamına geliyordu.

OSIRIS-REx’in 2020’de Bennu’nun bir kısmını yakalama sürecini sürdürdüğünü nefessizce izliyoruz ve artık örnekler bilim insanlarının ellerine teslim edildiğine göre, bu yakınlardakilerin doğası hakkında bilgi edinmeye çok daha yakınız. -Dünya asteroitleri.