Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, yaklaşmakta olan New Frontiers yarışmasındaki çok yıllık gecikmeyi doğruladı

NASA, yaklaşmakta olan New Frontiers yarışmasındaki çok yıllık gecikmeyi doğruladı

WASHINGTON – NASA, bütçe sorunları nedeniyle bu sonbaharda yapılması planlanan New Frontiers gezegen bilimi misyonu için teklif çağrısını yayınlamayı en geç 2026’ya ertelediğini doğruladı.

içinde Topluluk duyurusu 24 Ağustos’ta yayınlanan NASA’nın Bilim Misyon Müdürlüğü (SMD), beşinci New Frontiers misyonu için fırsat duyurusunun (AO) erteleneceğini ve seçime uygun potansiyel misyon listesinin değiştirilebileceğini söyledi.

Ajans duyuruda, “Gezegen Bilimi Bölümü’ndeki (PSD) bütçe belirsizliği, AO’nun 2023’te başlatılmasını ve ardından yeni bir görevin seçilmesini zorlaştırıyor” dedi. “Yeni NASA SMD hedefi, son AO sürümü için 2026’dan daha erken değil.”

Bu yaza kadar NASA, Kasım ayındaki New Frontiers misyonunun son AO versiyonu üzerinde çalışıyordu. Buna, bilim camiasından içeriği hakkında geri bildirim almak üzere AO’nun taslak versiyonunun Ocak ayında yayınlanması da dahildi.

Ancak yaza gelindiğinde NASA, NASA gibi savunma dışı ihtiyari kurumlar için fonlamayı 2024 mali yılında sabit tutan ve 2025’te %1’lik bir artışla sabit tutan bir borç tavanı anlaşmasıyla ilgili belirsizliği gerekçe göstererek bu planları yavaşlatmıştı. Ajansın liderliği Haziran ayında yapılan anlaşma, NASA’nın 2024 için talep ettiği 27,2 milyar doların tamamını elde etme ihtimalinin düşük olduğu ve ajansın programları için “zorluklar” yarattığı anlamına geliyordu.

27 Temmuz’daki NASA SMD açık toplantısında, NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü yöneticisi Lori Glaze, New Frontiers AO’nun yayınlanmasında uzun bir gecikme potansiyeli konusunda uyardı. “Bu sıkı bütçe ortamının bir sonucu olarak beklenen gezegen bilimi finansman seviyelerine gerçekten de önümüzdeki iki yıl içinde ulaşılırsa, yeni ufuklara belki de 2026’dan önce dokunmamız pek olası değil” dedi. Bu gecikme topluluk duyurusunun yayınlanmasıyla resmileşti.

AO Projesi, 2011 yılında Decadal Gezegensel Bilim Araştırması tarafından tavsiye edildiği gibi altı konuda görev önerileri aradı: kuyruklu yıldız yüzeyi numunesi iadesi, Jüpiter’in volkanik uydusu Io’ya bir görev, bir ay jeofizik ağı ve ayın güney kutbuna bir örnek dönüş görevi. Aitken Havzası, Satürn’ün buzlu uydusu Enceladus’un potansiyel yaşanabilirliğini karakterize etme misyonu ve Satürn’ün atmosferi hakkında bir araştırma.

READ  Gökbilimciler, "korkunç" bir spagetti olayında devasa bir yıldızı parçalayan "korkunç Barbie" süper kütleli bir kara delik keşfettiler.

Ancak uzun gecikme, NASA’nın 2022’de yayınlanan en son Decadal Gezegensel Bilim Araştırması’ndaki rehberliğe dayanarak bu listeyi değiştirmesine neden olabilir. Bu rapor, New Frontiers V için potansiyel görevler listesinde değişiklik yapılmasını önermiyordu ancak aşağıdakiler için öneriler sunuyordu: iki görev için hedefler: Sözleşmenin önümüzdeki on yılda tartışılması beklenen altıncı ve yedinci.

6. New Frontiers Decadal Survey kadrosu, Kuyruklu Yıldız Yüzey Örnek Dönüşü, Ay Jeofizik Ağı ve Satürn Prob Konseptlerini korudu ve Dış Güneş Sistemindeki Küçük Centaur tipi bir Nesneye Yörünge Aracı ve İniş Görevi, Ceres Örnek Dönüş Görevi ve Çoklu Uçuş ekledi. Satürn’ün Uydusu Enceladus’a görev ve Satürn’ün uydusu Titan’a bir Orbiter ve Venüs Yerinde Kaşif.

Topluluk duyurusunda NASA, Ulusal Akademilerden, geciken AO’ya dahil edilmesi gereken iki listedeki potansiyel görev kavramlarını incelemelerini isteyeceğini söyledi. Duyuruda, “Bu aynı zamanda, yakın zamanda yayımlanan Decadal Gezegen Araştırması’na dayalı olarak görev konularına yönelik bilim hedeflerini güncelleme fırsatı da sağlıyor.” ifadesi eklendi.

Gecikme, birçok bilim insanının, ortaklıklar kurmak ve uzay aracı tasarımı ve bilim hedefleri üzerinde çalışmaya başlamak da dahil olmak üzere önerilen görevler için planlamaya başlamasından sonra geldi. AO taslağı, nihai AO’nun yayınlanmasından beş ay sonra, Nisan 2024’te son teklif tarihini öngörüyordu. NASA, 2026’nın başlarına kadar sürecek olan A Aşaması çalışmaları için 2024’ün sonunda birkaç teklif seçmeyi planladı. NASA, 2026’nın sonlarında, 2031 ile 2034 arasında başlatılacak olan bir sonraki Yeni Sınırlar görevi olarak bu finalistlerden birini seçmeyi bekliyor.

AO taslağında görev geliştirme için 900 milyon dolar, operasyonlar için ise 300 milyon dolar maliyet belirtildi. Bununla birlikte, geçen yılın on yıllık araştırması, maksimum geliştirme ve operasyon maliyetinin 1,65 milyar dolara çıkarılmasını ve ayrıca uzun geçiş süreli görevler için “sessiz seyir” operasyonları için yıllık 30 milyon dolarlık bir tahsisat yapılmasını önerdi. Maliyet limitlerinin hiçbiri lansmanı içermiyordu.

READ  Fizikçiler, karanlık enerjinin garip gizemini çözmenin yeni bir yolunu keşfediyor

NASA şu ana kadar dört Yeni Sınır misyonu seçti. Bunlardan üçü fırlatıldı: Plüton ve Kuiper Kuşağı’na yönelik Yeni Ufuklar misyonu, Jüpiter yörüngesindeki Juno misyonu ve Eylül ayında asteroit Bennu’dan örnekler gönderecek olan OSIRIS-REx misyonu. Dördüncü görev olan Titan’a Dragonfly görevi ise 2027’de fırlatılmak üzere geliştiriliyor.